Кайзер Ю.А., Ульяницька О. В.

наук. керівник к.е.н., доцент Ульяницька О. В.

Донбаський Державний Технічний Університет

 

КОМП'ЮТЕРНЕ ПІРАТСТВО В УКРАЇНІ

 

Постановка проблеми. В умовах прагнення України бути повноправним членом світового співтовариства, основними завданнями сьогодення с дотримання світових стандартів у сфері охорони об'єктів інтелектуальної власності та створення такого механізму регулювання відносин у цій сфері, який за умов відповідності міжнародним вимогам служив би національним інтересам. Програмне забезпечення, яке в умовах стрімкого технологічного розвитку постійно удосконалюється відповідно до вимог сучасності, є тим об'єктом інтелектуальної власності, який зазнає найбільшого впливу від правопорушень, що, в свою чергу, обумовлені суттєвою різницею між витратами інтелектуальних  ресурсів на створення комп'ютерних програм та витратами на їх незаконне копіювання та розповсюдження [1].

Недотримання прав інтелектуальної власності створює серйозні перепони для технологічного та економічного розвитку країни та негативно впливає на її інвестиційну привабливість. Необхідно відмітити, що високий рівень  піратства  в  Україні, величезні  масштаби  незаконного використання об'єктів авторських і суміжних прав із неминучістю ведуть до підриву  економіки  країни, ставлять  під  загрозу існування  національної легальної  індустрії в цій сфері [2].

Аналіз останніх досліджень. Дослідження причин незаконного використання та розповсюдження програмного забезпечення зустрічаються у працях вітчизняних та зарубіжних авторів: Г.О. Андрощука, Л.М. Борисової, Я.П. Ващука, В.С. Дмитришина, О.В. Дем’яненка, М.І. Керченського, М.М. Коваленка, Ю.В. Лотвинової, Б.Д. Романюка, В.С. Цимбалюка, Т. М. Шевелевої

та інших. Проте й  досі  відсутні однозначні підходи до тлумачення категорії

«комп’ютерне піратство», а також потрібне ретельне вивчення та дослідження

питання щодо забезпечення надійної охорони комп'ютерних програм в Україні.

Мета. Визначити сутність поняття «комп’ютерне піратство», дослідити причини  та  наслідки  нелегального  використання  комп'ютерних  програм в

Україні та проаналізувати ефект від зниження рівня комп’ютерного піратства.

Виклад основного матеріалу. Поняття піратство  означає опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів, у тому числі комп’ютерних програм і баз даних (Закон України «Про авторське право і суміжні права»). Серед об’єктів  інтелектуальної власності комп’ютерні програми (або, як їх ще називають — програмне забезпечення або програмні продукти) вважаються одним з найбільш вразливих з огляду порушення прав на них.

Зазначимо, що комп’ютерне піратство являє собою несанкціоноване правовласником копіювання, використання та розповсюдження програмного забезпечення, що має різноманітні форми. Можна виділити п'ять найбільш розповсюджених різновидів комп’ютерного піратства:

а) виготовлення та розповсюдження контрафактних носiїв (дискiв) iз копiями програмних продуктiв;

б) продаж комп’ютерної технiки з програмним забезпеченням, попередньо встановленим iз порушенням лiцензiйних угод;

в) встановлення нелiцензiйного програмного забезпечення на замовлення користувача;

г) відтворення нелiцензiйного програмного забезпечення на персональних комп’ютерах кiнцевими користувачами, включаючи випадки встановлення бiльшої кiлькостiкопiй, нiж це передбачено умовами лiцензiйної угоди;

д) iнтернет-пiратство –– надання доступу до нелегальних копiй програмних продуктiв iз використанням Iнтернету [3].

Усі   ці   види   комп'ютерного  піратства   завдають   шкоди   не    тільки

виробникам програмних продуктів, вони являють собою серйозну проблему для ІТ-індустрії в цілому. Більш того, комп'ютерне піратство підриває потенціал росту світової економіки, оскільки він деякою мірою залежить від розвитку галузі програмного забезпечення. Піратство дорого коштує усьому світовому співтовариству, у тому числі Росії та Україні. Це й втрачені робочі місця, й  безробітні програмісти, й  низькі зарплати, й  незібрані податки, й відсутність інвестицій в інформаційні технології.

Згідно з даними дослідження Асоціації виробників програмного забезпечення (Business Software Alliance, BSA) в партнерстві з компанією IDC, Україна третій рік поспіль демонструє зростання рівня піратського програмного забезпечення, який досяг 86% (2010 р.), і вивів країну на 7-е місце в світі (таблиця 1). Тобто, на 86 з 100 комп'ютерів в Україні використовується неліцензійне програмне забезпечення. Це катастрофічна цифра для країни, яка у всьому декларує європейські підходи. За даними BSA, комерційна вартість неліцензійного програмного забезпечення, встановленого на персональні комп'ютери в нашій країні в 2010р., досягла рекордних 571 млн. доларів США[4].

Таблиця 1

Країни з найвищим рівнем  комп'ютерного піратства в світі

Місце

Країна

2010

2009

2008

1

Грузія

93%

95%

95%

2

Зімбабве

91%

92%

92%

3

Йемен

90%

90%

89%

 

Бангладеш

90%

91%

92%

 

Молдавія

90%

91%

90%

4

Арменія

89%

90%

92%

5

Венесуела

88%

87%

86%

 

Біларусь

88%

87%

не визнач.

 

Азербайджан

88%

88%

90%

 

Лівія

88%

88%

87%

6

Індонезія

87%

86%

85%

7

Україна

86%

85%

84%

 

Шрі Ланка

86%

89%

90%

8

Ірак 

85%

85%

85%

9

Пакістан

84%

84%

86%

10

Парагвай

83%

85%

85%

З даних таблиці видно, що за останні роки рівень піратства в Україні не падає. Правда іде перерозподіл: менше піратських копій на дисках, зате все перемістилося в Інтернет-сервіси. Тобто рівень не падає,  просто змінюється його структура. На думку експертів, найбільш привабливим для піратів є ПЗ для домашнього використання (ігри, навчальне ПЗ і т.д.), менш привабливо -економічний програмне забезпечення.

Через поширення та  використання неліцензійного програмного забезпечення Україна щороку втрачає близько 100 мільйонів доларів прямих податкових надходжень до держбюджету, за підрахунками компанії «Майкрософт Україна. 53% користувачів комп’ютерів в Україні в більшості випадків використовують програмне забезпечення (ПЗ), отримане з нелегальних джерел. А 16% – завжди отримують ПЗ із нелегальних джерел (наприклад, купують піратські диски на ринках або завантажують програми з Інтернету). Тож в Україні більше 70% користувачів – порушники авторського права [5]. За результатами  дослідження компанії «Майкрософт Україна»  був  зафіксований  найвищий  рівень  піратсва в наступних  областях  Україні: в  Кривому  Розі (в 60% випадків пропонується встановити неліцензійне ПЗ), Одесі(43%) та Миколаєві (35%).

Слід відмітити, що на думку фахівців, однією з причин такого високого рівня  комп'ютерного  піратства  в Україні  є  брак  законодавчих норм, які детально регламентують  відповідальність  за комп'ютерне  піратство (рисунок1).  Так,  наприклад, в  Україні відсутній механізм  притягнення до відповідальності  власників файлообмінних  ресурсів, у той  час  як у деяких інших державах до відповіді  можна  залучити і адміністрацію хостинг-провайдера, чиї клієнти поширюють  піратське  ПЗ.  Крім  того, необхідно збільшувати відповідальність за порушення авторських прав, адже більшість злочинців  сьогодні відбуваються  незначними  штрафами.  Також  важливо підвищувати рівень правової культури населення.  Користувачеві має бути  щеплено  розуміння  того, що  скачування піратського  ПЗ  з інтернету рівносильно крадіжці[6].

Зазначимо, що існує три види комп'ютерного піратства в Україні: 

- "чорне" піратство - продаж контрафактної продукції без елементів захисту. Здійснюється хаотично на вулицях. 

- "сіре" піратство - "узаконений"  продаж  оптичних  носіїв  інформації з

Рис. 1 – Ключові причини високого рівня піратства в Україні

неліцензійним софтом - з елементами захисту (з голограмою).Найпоширеніший  ринковий вид. 

- інтернет-піратство - скачування зламаних програм з Мережі. 

Максимальний збиток праволасники і розробники програм зазнають від другого виду піратства. По суті, це узаконене нашим законодавством крадіжка

Комп'ютерне піратство має безліч негативних економічних наслідків та соціальних наслідків. Незаконне використання програмного забезпечення завдає шкоди не лише виробнику й автору а й економіці країни в цілому.

По-перше, зменшується кількість робочих місць й іноземних інвестицій, адже інвестори не бажають розвивати індустрію там, де технології стають легким об'єктом злочинного привласнення;

по-друге, зазнають збитків законні дистриб'ютори, продавці, дилери тощо, адже їм важко конкурувати з "піратами" через низькі ціни, що їх пропонують останні;

по-третє, до держбюджету не надходять податки, адже піратське забезпечення реалізується здебільшого за готівку; і по-четверте, розвивається тіньовий сектор економіки.

Все це неминуче призводить до призупинення національного  технічного

розвитку[7].

Піратство ставить під загрозу цінність і цілісність програмного продукту, підриваючи технологічне новаторство і скорочуючи економічні можливості, що створюються індустрією програмного забезпечення, і одночасно створюючи додаткові ризики для користувачів. Комп'ютерне піратство є потужним гальмом для розвитку місцевої індустрії виробництва програмного забезпечення.  Роблячи негативний вплив на економіку в цілому, комп'ютерне піратство завдає шкоди кожному члену суспільства. Користувачі, витрачаючи гроші на покупку підробленого ПЗ, тим самим мимоволі підривають потенціал економічного зростання і сприяють зниженню обсягу зібраних податків та рівня зайнятості[8].

Знизивши рівень комп'ютерного піратства на 10% до 2013 р., Україна наростить власний ВВП на 0,5 млрд дол. Такі дані наводить аналітична компанія IDC у дослідженні, проведеному на замовлення Міжнародного Альянсу виробників програмного забезпечення (Business Software Alliance). Більшість цих коштів залишиться на внутрішньому ринку, сприяючи появі нових робочих місць та збільшенню податкових відрахувань. Чим швидше держава розпочне боротьбу з піратством, тим більше виграє українська економіка. ВВП зросте на 586 млн дол., якщо за 4 роки рівень комп'ютерного піратства знизиться всього на 10%. На думку експертів, якщо 10%-е зниження піратства відбудеться за перші два роки 4-річного періоду, це як мінімум на 29% збільшить позитивний вплив на економіку, забезпечивши 755 млн дол. ВВП і 116 млн дол. доходів у дербюджет від сплати податків. Тому зусилля по боротьбі з комп'ютерним піратством - це інвестиції в завтрашній день української сфери ІТ і стимул зростання вітчизняної економіки [9].

Висновок. Попри офіційні заборони та впровадження різноманітних механізмів впливу, нелегальне використання програмного забезпечення в Україні залишається об'єктивно існуючим явищем, що потребує значної уваги з боку органів державної влади: по-перше, держава повинна подавати приклад легального використання ПЗ; по-друге, держава повинна підсилювати і розширювати кількість контролюючих органів, які борються з піратством; по-

третє, необхідна реалізація масштабних освітніх програм,  завдяки  яким  люди

будуть  менше  купувати  піратський  софт. Також  Україні  найближчим часом

необхідно розробити ефективний механізм реалізації Закону України "Про авторське право і суміжні права" й передбачити в ньому не тільки засоби громадсько-правового захисту, а й штрафні санкції та можливості кримінального переслідування правопорушників. За таких умов легалізація программного забезпечення в Україні має стати не лише кроком на шляху до світового співтовариства, але й до побудови цивілізованої системи охорони даного результату інтелектуальної праці.

 

ЛІТЕРАТУРА

 

1.        Пічкурова З.В. Проблеми охорони програмного забезпечення в Україні в контексті міжнародного досвіду/ Пічкурова З.В. // Економічний простір. Збірник наукових праць. – 2009. - №28.  

2.        [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://human-rights.unian.net /ukr/detail/194073

3.        [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.microsoft.com/ ukraine /Antipiracy/piracy.mspx

4.        [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ain.ua/2011/05/18/49245

5.        [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.0352.com.ua/ news/77443

6.        [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://itc.ua/news/abbyy _ provela_press-konferenciyu_na_temu_kompyuternogo_ piratstva_ v_ukraine_55610?

7.        [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.uapravo.com.ua/ doc-2871-Komp-yuterne-piratstvo-yavishche-globalnogo-masshtabu

8.        Павлов А. Ю. Пути решения проблемы комп’ютерного піратства /

Павлов А. Ю.//Вестник Российской академии государственной службы
при  Президенте РФ. – 2006. - №3.

9. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.rbc.ua/ukr/finance / show/sokrashchenie-kompyuternogo-piratstva-v-ukraine-na-10-prineset-11112010 110300