Біологічні науки

Легостаєва Т. В., Карпенко В. В.

Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара

РОДИНА ГЕСНЕРІЄВИХ В УМОВАХ ЗАХИЩЕНОГО ҐРУНТУ БОТАНІЧНОГО САДУ ДНУ ІМ. ОЛЕСЯ ГОНЧАРА

 

Живі рослини здатні виконувати не лише художньо-естетичну, але і санітарно-гігієнічну роль. Враховуючи те, що в інтер'єрах переважно використовуються тропічні і субтропічні рослини, виникла необхідність їх усебічного вивчення і розробки наукових основ використання в закритому ґрунті. Тому останнім часом дослідники особливо пильно займалися питаннями екології тропічних і субтропічних рослин, охорони генофонду, вивчали генетичну і фізіологічну специфіку рослин, які використовуються у фітодизайні. Інтродукція тропічних і субтропічних рослин ‒ один з провідних напрямів ботанічних садів.

Сьогодні Україна має широку мережу ботанічних садів і дендраріїв, що є великими науково-дослідними і культурно-освітніми центрами. Серед них Ботанічний сад Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара. До його складу входять лабораторії тропічних і субтропічних рослин. У ботанічному саду Дніпропетровського національного університету міститься найбільш різноманітна за видовим складом колекція геснерієвих в Україні. У світі Геснерієві визнані цінними красивоквітуючими рослинами.

Метою цієї роботи було визначення тропічних і субтропічних видів рослин представників роду Геснерієвих в умовах закритого ґрунту Ботанічного саду ім. Олеся Гончара, оцінка інтродукційних можливостей видів, виявлення перспективних для подальшого вивчення декоративних рослин.

У 1997 році у фондовій оранжереї ботанічного саду містилося 14 видів і різновидів, 17 сортів з 9 родів родини геснерієвих. Більшість з них відносилася до трав'янистих багаторічників. Надходження з ботанічних садів Донецька, Києва, Москви, Санкт-Петербургу і інших міст істотно розширили колекцію.

Зараз вона налічує 54 види, 2 різновиди, більше 250 сортів і гібридів з 18 родів. Більшість з них є високодекоративними рослинами, перспективними для культивування у ботанічних садах, озеленення мало- і середньогабаритних приміщень.

Це представники таких родів як:

Рід Ахіменес. У колекції він представлений  3 видами, 1 різновидом і 1 сортом. Усі вони є багаторічними травами з підземними кореневищами і повним періодом спокою в зимовий час.

Рід Эсхінантус. У колекції рід представлений 3 видами, 1 гібридом, 1 сортом. Багаторічні трави і напівчагарники, епіфіти. Усі зразки цвітуть червоними квітками різних відтінків. Плоди без штучного запилення не утворюють.

Рід Аллоплектус. Рід в нашій колекції представлений одним видом. Багаторічник. Не цвіте. Декоративне велике бархатисте листя.

Рід Хіріта. Рід представлений 4 видами. Три види є багаторічними трав'янистими рослинами з прикореневою розеткою листя. З віком з'являється невеликий ствол. У одного виду є зігнуті полягаючі стебла.

Рід Колумнея. Рід представлений 6 видами,  1 різновидом, 5 сортами і гібридами. Життєва форма як у  представників роду Эсхінантус. Вони рясно цвітуть двічі за рік великими яскраво-червоними квітками.  Плоди без штучного запилення зав'язуються рідко.

Рід Эпісція. У колекції представлений 1 видом, 9 сортами і гібридами. Щорічно цвітуть яскраво-червоними квітками, проте в цілому нестійкі до несприятливих чинників і вимагають постійного відновлення вегетативним способом.

Рід Глоксинія. Представлений двома видами. Кореневищні багаторічні рослини з щорічним періодом спокою. Цвітуть регулярно, періодично зав'язують плоди. У G. perennis (L.) Druce бузкові квітки з ароматом м'яти і красиве листя: глянцево-зелене зверху і темно-бордове знизу.

Рід Колерія. Рід в колекції має 4 види, 1 різновид, 1 гібрид. Життєва форма як у ахіменесів і глоксиній. Найбільш стійкий в культурі рід. Щорічно цвітуть строкатими квітками різних забарвлень.

Рід Сенполия. Сорти нашої колекції відображають усі напрями сучасної селекції сенполій. Найбільш ефектні рослини із строкатим листям і квітками, розмір яких перевищує 7 см. Цвітуть сенполії впродовж усього року, пік приходиться на жовтень  і  квітень. Деякі сорти і усі види зав'язують плоди, насіння схоже.

Рід Стрептокарпус. Має різні життєві форми. У нашій колекції представлений ампельними рослинами, красивоквітуючими розетковими. Усі вони регулярно цвітуть, зав'язують плоди.

Таким чином, за 10 років колекція геснерієвих ботанічного саду ДНУ ім. Олеся Гончара була поповнена 40 видами і більш ніж 200 сортами. Істотно поліпшений якісний склад. Підібрані стійкі в інтер'єрах види і сорти. Частина їх передана для озеленення наукової бібліотеки  ДНУ.

В результаті багаторічного експерименту інтродукції виділені перспективні види, що представляють інтерес для використання в озелененні інтер'єрів різного типу.