Экономические науки/10.Экономика предприятия

Сословський В.Г., к.е.н., доц.,

Яловенко Ю.С., студентка магістратури

Харківський інститут банківської справи УБС НБУ, Україна

 

СИСТЕМА ДІАГНОСТУВАННЯ РІВНЯ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

Актуальність дослідження. В умовах неcтійкого розвитку економіки, коли виникають загрози для підтримки процесу розширеного відтворення промислових підприємств та їх життєздатності, все більшої актуальності набуває питання захисту інтересів підприємства від впливу зовнішніх та внутрішніх загроз.

Проблему фінансової діагностики розглядали багато вітчизняних та зарубіжних вчених, насамперед В.О. Ареф’єв [1], О.І. Барановський [2], І.А. Бланк [3], О.В. Васюренко  [4], Н.Г. Міценко [5], В.І. Мунтіян [6], Р.С. Папехін [7], О.Л. Пластун [9, 10], М.Ю. Погосова [8]та інші.

Проте, в сучасних умовах проблеми діагностики фінансового стану підприємств все ще залишаються актуальними і саме тому потребують наукового та систематизованого підходу до їх вивчення.

Метою дослідження є побудова системи діагностування рівня фінансової безпеки промислового підприємства.

Виклад основного матеріалу.

З урахуванням високого ступеня невизначеності, що є невід’ємним супутником будь-якої економічної системи на етапі розвитку ринкових відносин, великої швидкості здійснюваних фінансових операцій, складності умов функціонування суб’єктів господарювання існує необхідність адаптації, удосконалювання, розробки основ діагностики фінансової безпеки.

Слід відзначити, що єдності щодо тлумачення поняття «фінансова безпека» підприємства досі не існує. Виділяють різні підходи до визначення поняття «фінансова безпека».

Узагальнюючи досвід зарубіжних та вітчизняних науковців [2, 3, 6, 7, 8], поняття «фінансова безпека» можна визначити як властивість підприємства не завдавати шкоди об’єктам, з якими воно взаємодіє. Фінансова безпека характеризується її рівнями.

Оскільки якість управління фінансовою безпекою підприємства залежить від своєчасного та адекватного умовам господарювання оцінювання, аналізу та прогнозування її рівня, доцільно впроваджувати діагностування, як складову процесу управління фінансовою безпекою, що передбачає оцінювання її рівня, величини відхилення від його оптимального рівня, аналіз причин виникнення таких відхилень та розроблення заходів щодо забезпечення необхідного запасу міцності фінансової безпеки суб’єкта господарювання [8, с. 8].

У сучасних словниках діагностика (від грец. diagnostikos – здатний розпізнавати) визначається як вчення про методи, принципи розпізнавання хвороб і як процес постановки діагнозу [4, с. 115].

Водночас у сучасній економічній літературі діагностика визначається як діяльність щодо оцінки стану організації з метою визначення проблеми її розвитку та ймовірності настання кризи [4, с. 115].

Для вчасного реагування на негативні зміни внаслідок впливу внутрішніх та зовнішніх загроз на підприємстві доцільно впроваджувати систему діагностування фінансової безпеки.

Для побудови системи діагностування рівня фінансової безпеки на підприємстві необхідно керуватися наступними принципами:

1)                проектування системи треба розпочинати з формулювання мети або функціонального призначення. Тобто необхідно сформулювати, що є метою системи, і яку функцію в життєдіяльності підприємства вона повинна виконувати;

2)                система тоді досягатиме цілей і виконуватиме покладені функції, коли вона включатиме достатні для цього елементи, між елементами будуть встановлені достатні інформаційні і інші зв'язки, кожен з елементів матиме в розпорядженні достатні для виконання покладених завдань ресурси.

Пластун О.Л. [9] метою діагностики фінансової безпеки визначає вчасне інформування про можливі проблемні місця в роботі підприємства, а також оцінювання ступеня загрози. До функцій діагностики він відносить: 1) прогнозування настання кризи; 2) оцінка ймовірності банкрутства підприємства в перспективі; 3) визначення масштабів кризи та причин, що лежать у його основі.

Для проведення діагностики необхідно мати певне інформаційне забезпечення, тобто інформаційну базу для оцінки рівня фінансової безпеки.

У системі діагностування необхідно виділити механізм діагностики, який повинен включати в себе сукупність принципів, методів та засобів, за допомогою яких буде проводитися діагностика фінансової безпеки підприємства.

Міценко Н.Г. та Сорока У.П. вважають, що проведення діагностики повинно базуватися на загальноприйнятих принципах, найважливішими з яких вважаються: своєчасність, комплексність, науковість, автентичність, точність, об'єктивність, ефективність [5].

Ареф’єв В.О. [1] пропонує групувати методи оцінки рівня фінансової безпеки у три групи: 1) методи для оцінки стану фінансової безпеки; 2) методи для оцінки факторів, що впливають на фінансову безпеку; 3) методи для оцінки прогнозу фінансової безпеки.

Зрозумілим є той факт, що механізмом діагностування фінансової безпеки підприємства повинен хтось керувати. Тож можна сказати, що діагностику фінансової безпеки проводитиме фінансовий відділ у взаємозв’язку з відділом бухгалтерії, відділом постачання, відділом збуту та ін.

Оскільки система діагностування передбачає реагування на внутрішні та зовнішні загрози, доцільно включити в неї зовнішнє середовище, тобто загрози, які можуть впливати на фінансову безпеку підприємства.

Подпись: ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯПодпись: ЗОВНІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕПодпись: ЗагрозиПодпись: Відділ постачанняПодпись: Відділ збутуПодпись: Виробництво 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Система діагностування рівня фінансової безпеки промислового підприємства (авторська розробка)

Висновки. В умовах постійної взаємодії та взаємного впливу суб’єктів усіх рівнів економіки фінансова безпека суб’єкта макро-, мезо та макрорівня за своєю сутністю уособлює не тільки спроможність реалізовувати фінансові інтереси, але й об’єктивно існуючу потребу у їх захисті від впливу внутрішніх та зовнішніх загроз.

Для ефективного управління фінансовою безпекою доцільно впроваджувати систему діагностування, яка забезпечуватиме діагностику рівня фінансової безпеки промислового підприємства.

Література:

1.       Ареф’єв В.О. Теоретичні підходи до управління формуванням фінансової безпеки підприємства/ В.О. Ареф’єв// Проблеми системного підходу в економіці. [Електронне наукове фахове видання] - №4. – 2010.

2.       Барановський О.І. Фінансова безпека: монографія. Інститут економічного прогнозування. / О. І. Барановський. – К. : Фенікс. - 1999. – 338 с.

3.       Бланк И.А. Управление финансовой безопасностью предприятия. / И. А. Бланк. – К. : Эльга, Ника-Центр, 2004. – 784 с.

4.       Васюренко О.В. Моделі оцінки банківської діяльності для забезпечення стабільності банківської системи : монографія / [О. В. Васюренко та ін.] ; Нац. банк України, Ун-т банк. справи. - К. : УБС НБУ, 2010. - 294 с.

5.       Міценко Н.Г. Фінансовий аналіз як метод діагностики фінансового стану підприємства/ Н.Г.Міценко, У.П. Сорока// Науковий вісник Українського державного лісотехнічного університету. – Вип.12.5. – 2005. – с.192-196

6.       Мунтіян В.І. Економічна безпека України./ В. І. Мунтіян. – К.: КВІЦ, 1999.– 464 с.

7.       Папехін Р.С. Индикаторы финансовой безопасности предприятий./ Р. С. Папехін. –Волгоград: Волгоградское научное изд-во, 2007 –16 с.

8.       Погосова М.Ю. Діагностування фінансової безпеки промислового підприємства// Автореф. дис..канд. екон. наук: 08.00.08/ М.Ю.Погосова; УБС НБУ. – К., 2010 – 21 с.

9.       Пластун, О. Л. Система фінансової безпеки суб’єктів підприємництва / Пластун О. Л. // Вісник Сумського національного аграрного університету. – 2007. – № 1. – С. 100-107