Костирєва А.А., Бєляєва К.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі
 ім. М.Туган-Барановського, Україна

Проблеми бюджетного дефіциту в Україні та шляхи його подолання

          Однією з найактуальніших проблем в Україні сьогодні можна вважати  збалансування державного бюджету. Значну увагу цій проблемі приділили такі вчені-економісти як Н.І.Редіна, Л.П.Гордєєва, І.С.Невінчаний та інші. [3] Відмітимо, що принцип збалансованості бюджету є одним з найбільш важливих принципів бюджетної системи кожної держави. Він полягає в тому, що загальний обсяг передбачених бюджетом видатків повинен відповідати сумарному обсягу надходжень до бюджету. [1]

          Для визначення суми бюджетного дефіциту доцільним буде порівняти рівень бюджетних доходів і видатків за останні роки.

Таблиця 1.

Доходи і видатки державного бюджету

України у 2008-2010 роках

 

Показники

2008

(млн. грн.)

2010

(млн. грн.)

Відхилення, %
2010/2008

Доходи

231686,3

215276,8

93 %

Видатки

241454,5

266729,0

110 %

Бюджетний дефіцит

-9768,2

-51452,2

526%

 

 

Таблицю складено на основі звіту про виконання Державного бюджету України.

          Отже ми бачимо, що у 2010 році порівняно з 2008 роком розмір доходів скоротився на 7 %, а видатки збільшилися на 10 %. Також у 2010 році порівняно з 2008 роком бюджетний дефіцит виріс на 41684 млн грн., а бюджетний дефіцит виріс більше, ніж у 5 разів; тобто спостерігаємо поступове зниження доходів, підвищення видатків та процес збільшення бюджетного дефіциту, який зберігається на сьогоднішній день.

          Збалансування державного бюджету України може здійснюватись у таких формах:

-         рівновага доходів і видатків;

-         перевищення доходів над видатками.

          Відомо, що існують декілька джерел формування держбюджету: прибуток державних підприємств і організацій, який належить їй на правах власника засобів виробництва; отримання доходів у вигляді платежів за використання державного майна та угідь і від надання послуг; різноманітні штрафні санкції та адміністративні стягнення; податковий метод формування доходів бюджету; грошова емісія та державне внутрішнє і зовнішнє запозичення; ВВП; національне багатство.

          Для нашої країни більш ефективними джерелами формування бюджету є різноманітні штрафні санкції, адміністративні стягнення, податки, державні кредити і запозичення, а також  помірне збалансування бюджетів нижчих рівнів.

          Пропозиції Н.І.Редіної, Л.П.Гордєєвої, І.С.Невінчаного щодо напрямків подолання державного бюджетного дефіциту є актуальними також і в теперішній ситуації. Найбільш ефективними серед них є: збільшення доходної частини бюджету; скорочення видаткової частини бюджету; здійснення внутрішніх і зовнішніх позик; проведення грошової і кредитної емісії, а також є необхідність у вдосконаленні контролю за використанням коштів та виконанням законодавства. [4]

          На нашу думку, можна виділити зауваження щодо грошової емісії. Цей метод є суперечливим відносно інших, адже це явище викликає знецінення грошей, або інфляцію, яка знижує національний дохід країни.

          Підводячи підсумки, можна виділити наступні щляхи до збалансування держбюджету стосовно ситуації в Україні:

-         збільшення штрафних санкцій та адміністративних стягнень;

-         реформування податкової системи;

-         здійснення внутрішніх і зовнішніх позик;

-         контроль за використанням коштів та виконанням законодавства.

Література:

1.     Витяги з державного бюджету України.  

2.     Бюджетний кодекс України.

3.     Невінчаний І. С. Основні шляхи подолання бюджетного дефіциту в Україні / І. С. Невінчаний // Формування ринкових відносин в Україні. - 2009. - № 6. - С. 98-101.

4.     Рєдіна Н. І., Гордєєва Л. П. Дефіцит бюджету й основні шляхи його подолання в Україні // Фінанси України. - 2009. - №5. - С. 93.

5.     www.minfin.gov.ua