Экономические науки/15.Государственное регулирование экономики

К.е.н. Даценко Г. В.,Руденко Ю.Г.,

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Поняття державного фінансового контролю, напрями його удосконалення в Україні

        Анотація: У статті розглядаються поняття державного фінансового контролю, основні його проблеми в трансформаційній економіці України та запропоновано основні шляхи їх вирішення. Держава має значну кількість методів регулювання економічної системи. Серед цих методів державний фінансовий контроль відіграє суттєву роль в регулюванні вагомої складової економічної бюджетної системи держави. Від того, наскільки дієвим буде механізм заощадження, використання бюджетних коштів усіх рівнів, буде залежати вихід України з світової економічної кризи.

      Постановка проблеми: Державний фінансовий контроль - одна з найважливіших функцій державного управління, спрямована на виявлення відхилень від прийнятих стандартів законності, доцільності й ефективності управління фінансовими ресурсами та іншою державною власністю. Від ефективності державного фінансового контролю залежить економічне, і, значною мірою, політичне благополуччя нації.

     На сьогодні доволі важливим і актуальним є питання створення цілісної системи державного фінансового контролю, та удосконалення його розвитку в Україні. Вдосконалення фінансового контролю є першочерговим завданням перших осіб нашої держави.

Мета статті. Метою статті є визначення поняття державного фінансового контролю, головних напрямків розвитку та удосконалення його в Україні.

Аналіз дослідження і публікації. Проблеми розвитку фінансового державного контролю висвітили  в своїх роботах: Н.С. Балабан, М.Т. Білуха, А.В. Бодюк, Ф.Ф. Бутинець, П.К. Германчук, М.М. Каленський, Є.В. Калюга, Є.М. Романів, М.В. Романів, Н.І. Рубан, І.Б. Стефанюк, Б.Ф. Усач, В.О. Шевчук та інші.

Результати дослідження. У період, коли Україна розбудовує ринкові відносини, не можна недооцінювати роль фінансового контролю держави, яка полягає в забезпеченні фінансової дисципліни. Слід пам'ятати, що фінансовий контроль — це один із способів наповнення державного бюджету, що є важливим для такої країни, як наша. Це також інструмент боротьби зі злочинами у сфері фінансових відносин, спосіб збереження державного майна і коштів, що вкрай актуально останнім часом в Україні. Крім того, ефективність здійснення контрольних функцій є чинником підвищення авторитету держави у світовому співтоваристві.

         Державний фінансовий контроль – комплексна цілеспрямована фінансово – правова діяльність органів фінансового контролю або їх підрозділів чи представників, а також осіб, уповноважених здійснювати контроль, що базується на положеннях актів чинного законодавства. Він полягає у встановленні фактичного стану справ, щодо дотримання законодавства на підконтрольному обєкті , спрямований на забезпечення законності, фінансової дисципліни і раціональності в ході формування, розподілу, використання  активів, що належать державі [2, c.6].

           Головними напрямами розвитку та вдосконалення державного фінансового контролю в Україні, є: оптимізація функцій і повноважень, матеріально-технічне (включаючи соціально-побутове) і фінансове забезпечення функціонування контрольних органів, приведення методологічних засад у відповідність із сучасними вимогами, розвиток і вдосконалення системи процедур фінансового контролю (методичної бази), формування системної і довершеної нормативно-правової бази (в тому числі стандартизація державного фінансового контролю), реформування організаційних структур, організація адекватної інформаційно-комунікаційної інфраструктури, створення науково-дослідницької і навчальної бази, формування системи кадрового забезпечення, удосконалення відносин з Верховною Радою України, органами державної влади, органами фінансового контролю інших держав.

       Ефективність фінансового контролю за економним і цільовим витрачанням бюджетних коштів, станом збереження державного і комунального майна залежить від комплексності його здійснення, своєчасності й повноти реалізації заходів для відшкодуван­ня завданих державі збитків, усунення причин, що призвели до фінансових втрат.

       Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування [1, c.2]

       Для здійснення контролю за виконанням законів держави України, постанов, прийнятих Верховною Радою України, виконанням Державного бюджету України, перевірки законності й правильності ефективного використання фінансових ресурсів Державного бюджету України, здійснення різних експертно-аналітичних оцінок в Україні тривалий час діє Рахункова палата .

     Головним правовим актом, що є своєрідною системоутворювальною ланкою загальної системи нормативно-правових актів державного фінансового контролю, має стати Закон України "Про державний фінансовий контроль".

         Прийняття цього Закону має започаткувати формування комплексної системи законодавчих і нормативних актів державного фінансового контролю, а також забезпечити рівноправність норм державного фінансового контролю і норм інших галузей права (наприклад, фінансового), підвищити статус норм державного фінансового контролю [3, c.19].

         З метою вдосконалення й розвитку незалежного фінансового контролю доцільно прийняти в новій редакції Закон України "Про Рахункову палату", чітко визначивши в ньому спрямованість її основної діяльності: Рахункова палата здійснює незалежний системний контроль за формуванням і використанням державних фінансових, матеріальних та інших ресурсів, золотовалютних резервів, державної власності (майнових і немайнових активів і пасивів держави).

Висновки. Організація державного фінансового контролю, яка побудова­на в Україні, не забезпечує належного рівня фінансово-бюджетної дисциплі­ни. Це є наслідком низки проблем, які створюють тенденції до зростання кількості та обсягів ос­новних фінансових порушень. Для покращення  функціонування державного фінансового контролю потрібно відповідати, та дотримуватись головним напрямам розвитку та вдосконалення державного фінансового контролю в Україні, таким як: оптимізація функцій і повноважень, матеріально-технічне і фінансове забезпечення функціонування контрольних органів, приведення методологічних засад у відповідність із сучасними вимогами, розвиток і вдосконалення системи процедур фінансового контролю, формування системної і довершеної нормативно-правової та ін.

 

Список використаних джерел:

1. Закон України Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні від 26.01.93. № 2940 зі змінами та доповненнями.

2. Гуцаленко Л.В.Державний фінансовий контроль: навч. посіб. – Центр учбової літератури, 2009. – 424 с.

3. Піхоцький В.Ф. Удосконалення і розвиток Державного фінансового контролю та аудиту за надходженням коштів Державного бюджету України та їх використання // Журнал "Фінанси України" – 2007. - № 3- с.19 – 22.