Экономические науки/ 15.Государственное регулирование экономики

Даценко Г.В., Кимач О.О.

Вінницький торговельно–економічний інститут  КНТЕУ, Україна

Державний фінансовий контроль з використання наркотичних засобів та психотропних речовин у закладах охорони здоровя

В умовах недосконалого законодавства питання контролю за обігом та збереженням ліків є досить актуальним. Як відомо, основними завданнями закладів охорони здоров’я є обстеження та лікування хворих, надання кваліфікованої медичної допомоги хворим, апробація і впровадження нових методів діагностики та лікування. Зокрема, існує та категорія хворих, для лікування яких потрібен ряд наркотичних засобів та психотропних речовин.

Заклади охорони здоровя щороку отримують асигнування на їх закупівлю, тому питання правильності обліку та контролю наркотичних засобів та психотропних речовин є дуже актуальним сьогодні.

Мета цієї статті – аналіз контролю, проблем збереження та використання наркотичних засобів та психотропних речовин у закладах охорони здоровя, а також шляхи їх подолання.

При проведенні контролю в закладах охорони здоровя та суб’єктах господарювання потрібно, перш за все, звернути увагу на виконання вимог таких нормативно-правових документів, як Закон України “Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів”, постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення контролю за обігом наркотичних (психотропних) лікарських засобів", наказів Міністерства охорони здоров’я України “Про порядок виписування рецептів та відпуску лікарських засобів та виробів медичного призначення з аптек”,  “Про Порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в державних та комунальних закладах охорони здоров'я України” та деякими іншими [ 1, с. 393-394].

Хоча, слід відмітити, що законодавство в нашій країні зовсім не досконале та існує нагальна потреба в удосконаленні нормативної бази держави.

Законом України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» передбачені виключення у сфері здійснення контролю за діяльністю, пов’язаною з обігом наркотичних засобів та психотропних речовин, які має визначити Кабінет Міністрів України. Проте, до цього часу таких виключень не підготовлено. У зв’язку з цим значно погіршилося забезпечення закладів охорони здоров’я і населення України лікарськими засобами, що містять наркотичні, психотропні речовини, а також препаратами, до складу яких у незначній кількості входять наркотичні, психотропні речовини та їх прекурсори.

Зі свого боку МОЗ України до цього часу не подало до Кабінету Міністрів проект постанови, яка врегульовувала б це питання, що, в свою чергу, призводить як до погіршення забезпечення ліками, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини, закладів охорони здоров’я, так і до випадків незаконного блокування імпорту та експорту лікарських засобів.

Митні органи України, посилаючись на невизначеність цього питання  затримують вантажі зі знеболювальними та серцево-судинними лікарськими засобами, які містять незначну кількість наркотичних засобів і психотропних речовин, вимагаючи надання сертифікатів, виданих Комітетом з контролю за наркотиками МОЗ України [1, с. 397].

Також, забезпечення закладів охорони здоров’я і населення України лікарськими препаратами, що містять у незначній кількості наркотичні засоби, психотропні речовини та їх прекурсори, швидко погіршується і можлива ситуація, коли державні та комунальні лікувальні заклади не зможуть здійснювати свою основну діяльність з надання медичної допомоги.

Важливою проблемою з контролю збереження наркотичних речовин у лікувальних закладах є велика кількість порушень порядку обігу, а тому ліцензування діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, значно б зменшило кількість таких порушень[2, с.435].

В закладах охорони здоровя до найбільш типових порушень можна віднести: діяльність, пов’язана з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів проводиться без відповідної ліцензії; приміщення для зберігання наркотичних засобів не відповідають вимогам типових умов з техніки оснащення та укріплення приміщень; неправильно оформлюються документи на призначення наркотичних засобів та психотропних речовин та виконання цих призначень; порушуються правила обліку наркотичних засобів та психотропних речовин; не проводяться щоквартальні інвентаризації та не складається баланс товарно-матеріальних цінностей; перевищуються нормативи зберігання наркотичних та психотропних лікарських засобів [3, с.106-107].

Введення ліцензування видів діяльності, пов’язаної обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, дає можливість прогнозувати значний позитивний результат щодо зменшення порушень обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в Україні.

Згідно із законодавством, МОЗ забезпечує контроль за обігом та безпекою лікарських засобів, а також ліцензування господарської діяльності з виробництва наркотичних засобів та психотропних речовин, оптової та роздрібної торгівлі препаратами.

В Україні існує 3-рівнева система контролю за якістю та збереженням наркотичних засобів та психотропних речовин для закладів охорони здоровя: державний контроль при їх ввезенні на територію України; контроль уповноваженими особами суб’єктів господарювання; контроль інспекторами територіальних органів МОЗ під час здійснення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання [4].

Щоб покращити ситуацію, пов’язану з використанням та збереженням наркотичних засобів та психотропних речовин, крім ліцензії на провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, необхідно мати окремий дозвіл на кожну експортно-імпортну операцію. Всі документи з надходження і відпуску наркотичних і психотропних лікарських засобів і бланків та прекурсорів, повинні зберігатися в умовах, що гарантують їх повну збереженість. В місцях зберігання наркотичних засобів та психотропних речовин повинні проводитися щоквартальні інвентаризації наркотичних, психотропних лікарських засобів та прекурсорів. У разі підтвердження факту фальсифікації лікарського засобу його обіг потрібно заборонити, а інформацію стосовно шляхів отримання та розповсюдження такої продукції направляти до правоохоронних органів.

Тому, якщо дотримуватися таких контрольних заходів щодо обігу та збереження наркотичних і психотропних лікарських засобів, це зводитиме до мінімуму потрапляння на фармацевтичний ринок України неякісних, незареєстрованих та фальсифікованих препаратів.

 

Література:

1. Бенюх Н. Стратегічні напрями державного управління в реформуванні фармацевтичної галузі України //Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. - 2008. - № 3. - C. 393-398

 2. Бенюх Н. Фармацевтичний сектор України в контексті розширення Європейського Союзу //Вісник академії державного управління при Президентові України. - 2009. - № 4. - C. 430-436

 3. Демченко Т. А. Факторний аналіз ефективного формування і використання оборотних активів фармацевтичних промислових підприємств //Актуальні проблеми економіки. - 2009. - № 5. - C. 105 - 112.

4. ukrex.com.ua – офіц.сайт Державного комітету України з питань контролю за наркотиками.