Марченко С.К., Житник В.М.

Вінницький національний аграрний університет

Проблеми та перспективи розвитку фондового рику в Україні

 

У статті розглянуто основні тенденції розвитку фондового ринку України та шляхи підвищення його функціонування.

Ключові слова: фондовий ринок, цінні папери, фінансовий ринок, облігація, біржовий контракт, фінансові інвестиції.

Вступ. Процес становлення повноцінної ринкової економіки України передбачає створення конкурентоспроможного фінансового сектора. Саме в цьому секторі мобілізуються та формуються інвестиційні ресурси для реформування економіки. Становлення фондового ринку як структурної одиниці фінансового ринку набуває першочергового значення. Подальший розвиток конкурентоспроможного фондового ринку України вимагає наближення до вимог функціонування розвинених ринків інших країн з врахуванням специфіки завдань та пріоритетних напрямків розвитку фінансового ринку.

Метою дослідження є виявлення основних тенденцій розвитку фондового ринку України  та шляхи підвищення його функціонування.

Аналіз останніх досліджень. Враховуючи вагомість фондового ринку для економічного розвитку, його дослідженням завжди відводилась важлива роль, що спонукає до аналізу та систематизації наукових надбань. На особливу увагу заслуговують роботи Гісюк О.В., Джусов О.А., Загурський О.М., Котирло О.О., Політюк Л.Г. Кризові періоди, як правило, активізують дослідження в цій сфері.

Результати дослідження. Сьогодні в Україні фондовий ринок все ще перебуває на стадії розвитку. Якщо розглядати становлення фондового ринку України впродовж 2006 – 2008 рр., то можна зробити висновок про те що в цей період був достатньо високий темп розвитку. Цьому сприяла інфраструктура фондового ринку, яка, незважаючи на складність та суперечність економічних процесів, що активно проходять в Україні, має на сьогодні тенденцію до розвитку та зростання [1].

Для  того щоб уявити теперішній стан фондового ринку України, нам необхідно розглянути тенденції його розвитку за останні кілька років.

Так за даними ділової газети «Ліга фінанси» за 2010 рік, загальний обсяг торгів на «Українській біржі» (УБ, м. Київ)  виріс на 78,7% в порівнянні з 2009 роком і склав 27 млрд. грн., а загальна кількість угод збільшилася на 68,3% і досягла 990 тис. На ринку державних облігацій було проведено 83 угоди на суму 243 млн. грн. На ринку корпоративних облігацій здійснено 162 угоди на загальну суму 478 млн. грн. Обсяг угод за інвестиційними сертифікатами склав 200 угод на загальну суму 25 млн. грн.

За підсумками 2010 року Індекс українських акцій, що розраховується «Українською біржею», виріс на 67,9% [5].

Що ж стосується 2011 року, то за даними  звіту  Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку протягом січня – липня 2011 року зареєстровано 393 випуски акцій на суму 40,86 млрд. грн. Порівняно з відповідним періодом 2010 року обсяг зареєстрованих випусків акцій збільшився на 19,31 млрд. грн. ( у 2 рази ).

 Також зареєстровано 99 випусків облігацій підприємств на суму 18,36 млрд. грн., який порівняно з 2010 збільшився на 16,31 млрд. грн. За цей же період  обсяг зареєстрованих інвестиційних сертифікатів становив 32,08 млрд. грн., який збільшився на 16,62 млрд. грн.  Обсяг зареєстрованих випусків акцій  зменшився на 3,87 млрд. грн. та становив 3,83 млрд. грн.

За результатами торгів на організаторах торгівлі обсяг біржових контрактів (договорів) з цінними паперами протягом січня – липня 2011 року становив 136,89 млрд. грн. Обсяг біржових контрактів (договорів) з цінними паперами на організаторах торгівлі збільшився майже у 2,5 рази (або на  82,11 млрд. грн.) (січень – липень 2010 року – 54,78 млрд. грн.)

Найбільший обсяг торгів за фінансовими інструментами на організаторах торгівлі протягом періоду зафіксовано з:

·       державними облігаціями України – 52,51 млрд. грн. (38,36% від загального обсягу виконаних біржових контрактів (договорів) на організаторах торгівлі у січні – липні 2011 року);

·       акціями на суму 52,50 млрд. грн. (або 38,35%) [3].

Наведені дані відображають позитивну тенденцію розвитку фондового ринку України. Але все ж фондовий ринок потребує для свого подальшого розвитку комплексного підходу до вирішення поставлених проблем. Їх існує ціла низка, серед яких можна виділити наступні:

1.     Відсутність належної концентрації торгівлі цінними паперами та іншими фінансовими інструментами;

2.     Висока ризикованість фінансових інституцій, яка формує недовіру населення і підприємців до фінансових інструментів;

3.     Нездатність вітчизняних інституційних інвесторів забезпечити домінуючий попит на організованих ринках цінних паперів та інших фінансових інструментів через мізерність активів;

4.     Відсутність оптимального балансу між державним регулюванням і саморегулюванням в усіх секторах ринку;

5.     Розпорошеність системи державного регулювання і нагляду за фінансовим ринком, що створює перепони для впровадження консолідованого нагляду за усіма учасниками інвестиційного процесу, сприяє неконтрольованому витоку капіталу з  України [4].

Все це зупиняє розвиток та становлення фінансового ринку України та спричиняє загрозу втрати конкурентноздатності фінансового ринку, гальмування інноваційного розвитку економіки. 

Але в той же час, слід зазначити, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку схвалила програму розвитку фондового ринку до 2015 року. Довгострокова перспектива (до кінця 2015 року) розвитку фондового ринку передбачає скасування торгівлі з відстрочкою платежу – всі операції повинні будуть здійснюватися тільки в режимі миттєвої поставки проти платежу. Результатом виконання програми має стати більша публічність компаній, що працюють на фондовому ринку, в частині розкриття інформації про кінцевих власників.

Проект цього документа пропонує механізми вирішення проблеми низької інформованості ринку, поліпшення його інфраструктури і спрощення валютного регулювання. Але його учасники чекають від регулятора виконання головних завдань – захисту прав акціонерів і розширення списку емітентів акцій [6].

Тому для підвищення ефективності ринку необхідно здійснити низку заходів:

1)                зосередження торгівлі цінними паперами підприємств, що мають стратегічне значення для економіки;

2)                спрямування фінансових інвестицій у реальний сектор економіки;

3)                забезпечення ефективної системи захисту прав та законних інтересів інвесторів;

4)                створення загальноекономічних передумов для підвищення конкурентоспроможності фондового ринку [2].

Виконання комплексу запропонованих заходів допоможе перетворити існуючий в Україні ринок цінних паперів на ефективну інституцію ринкової економіки.

Висновок. Проаналізувавши стан фондового ринку України, можна зробити висновок про те, що до основних факторів , які гальмують його розвиток належать слабка законодавча база, слабка інформованість усіх верств населення про роль фондового ринку в економіці країни. Тому  для подолання цих проблем було впроваджено урядову програму комплексного розвитку фондового ринку. Таким чином, вдосконалення діяльності на фондовому ринку дозволять зробити його більш привабливим, як для громадян України, так і для іноземних інвесторів.

Літератури:

1.     Джусов О.А., Коротун А.С. Фондовий ринок України: сучасний стан, проблеми розвитку та перспективи/ О.А. Джусов, А.С. Коротун // Фінансовий ринок України. 2010. –  №5. – С. 17 – 21.

2.     Загурський О.М. Удосконалення ролі державного регулювання фондового ринку в ринковій економіці / О.М. Загурський // економіка та держава. – 2011. –  №8.  – С. 21 – 25.

3.     Інформаційна довідка щодо розвитку фондового ринку України протягом січня – липня 2011року. Офіційна сторінка Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку [Електронний ресурс] / Спосіб доступу: www.ssmsc.gov.ua.

4.     Котирло О.О. Шляхи підвищення конкурентоспроможності  фондового ринку України/ О.О. Котирло // Економічні проблеми розвитку галузей та видів економічної діяльності. – 2011. – №1. – С. 102 – 105.

5.     Політюк Л.Г., Малишев К.С. Фондовий ринок України: проблеми та перспективи розвитку / Л.Г. Політюк, К.С. Малишев // Часопис економічних реформ. – 2011. - №3. – С. 67 – 68.