Економічні науки/ 5 управління трудовими ресурсами

 

К.е.н. Донець Л.І., Дунай В., Талайло О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

 

СІЛЬСЬКИЙ РИНОК ПРАЦІ: БЕЗРОБІТТЯ ТА ШЛЯХИ ЙОГО ПОДОЛАННЯ

 

Зайнятість населення є одним з найважливіших макроекономічних показників, що разом з обсягом ВВП та рівнем цін визна­чає економічну кон'юнктуру національного ринку, впливає на рівень життя населення, забезпечує добробут громадян країни. Сільський ринок праці на сучасному етапі перебуває у досить скрутному становищі: неспроможність працевлаштування робочої сили, вивільненої з колгоспів і державних підпри­ємств; наявність значної частки населення непрацездатного віку, яка не в змо­зі підняти економіку села; дуже низький рівень заробітної плати, вкрай низька питома вага інноваційних, наукоємних галузей АПК, що відповідали б вимо­гам часу; невизначеність прогнозних потреб ринку праці у фахівцях певних професій і кваліфікації; низька інвестиційна активність; наявність переважно тимчасового або сезонного характеру праці в сільському господарстві, відсут­ність розвиненої інфраструктури тощо. Низка перелічених проблем і визначає актуальність досліджуваної тематики.

Мета статті полягає у вивченні  причин безробіття в сільській місцевості та обгрунтування пропозицій щодо їх запобігання, а також аналіз стану ринку праці та сучасних тенденцій його розвитку, визначення основних напрямів оптимізації зайнятості населення сільських територій.

Значний вклад в аналіз причин і розробку шляхів вирішення проблем безробіття в сільській місцевості зробили такі вітчизняні вчені: О.А. Бугуцький, М.Х. Вдовиченко, П.І. Гайдуцький, О.І. Здоровцов, І.Г. Кириленко, Е.М.Лібанова, М.К. Орлатий, І.В. Прокопа, С.М. Рижук, П.Т. Саблук, В. Стешенко, Л.О. Шепотько, К.І. Якуба та інші. Вони не лише теоретично обґрунтували фактори зниження безробіття, але й дали конкретні практичні пропозиції, що були використані при розробці цілого ряду нових законів та указів, що прямо або опосередковано впливають на соціально-економічні умови життя працівників АПК, а відтак і на показники зайнятості сільського населення.

Зайнятість населення в аграрному сек­торі є неефективною і характеризується переміщен­ням робочої сили з малоефективного суспільного сектора до взагалі відсталого, дрібнотоварного при­ватного виробництва. Про такий перерозподіл за­йнятості можна стверджувати з огляду на темпи зменшення чисельності найманих працівників. За період з 2000 до 2009 рр. їх кількість у сільськогос­подарських підприємствах усіх форм господарюван­ня скоротилася майже у 3 рази (з 2752,8 тис. осіб до 893,2 тис. осіб, або з 13,6 до 4,4% у загальній струк­турі найманих працівників, табл. 1).

Таблиця 1

Динаміка зайнятості населення у сільському господарстві в Україні у 2000 – 2009 рр. [1]

Показники

2000

2002

2004

2006

2008

2009

Усе зайняте населення, тис. осіб

20175

20091

20295

20730

20972

20192

у т. ч. у у сільському господарстві,

тис. осіб

4334

4107

3975

3634

3300

3131

частка зайнятих у сільському господарстві, %

21,2

20,4

19,5

17,5

15,7

15,5

Усі наймані працівники, тис. осіб

16044

14974

14041

14069

13938

12948

наймані працівники с.-г. організацій, тис. осіб

2753

2101

1614

1295

987

893

частка найманих працівників с.-г. організацій, %

13,6

10,5

8,0

6,2

4,7

4,4

 

Залишається актуальним питання низької заробітної плати в сільському господарстві на ряду підприємств, заборгованість по виплаті заробітної плати. Середньомісячна номінальна заробітна плата одного штатного працівника підприємств сільського господарства у 2010р. зросла проти 2009р. на 19,4%, але при цьому залишилась однією з найнижчих серед усіх видів економічної діяльності й становила 1430 грн.

Протягом 2010р. заборгованість із виплати заробітної плати працівникам сільського господарства скоротилася на 40,1% і станом на 1 січня 2011р. становила 40,1 млн.грн., що складає 3,3% загального боргу по країні.

При цьому 24,6 млн.грн., або 61,3% заборгованої заробітної плати сконцентровано на підприємствах-банкрутах (суб'єктах господарювання, щодо яких реалізовуються процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом). На економічно активні підприємства припадало 27,5% загальної суми боргу, ще 11,2% – на економічно неактивні, які призупинили діяльність у попередніх роках [5]

Збільшення чисельності сільських безробітних, незатребуваність їх на сільському ринку праці обумовлюються рядом об'єктивних і суб'єктивних причин. По-перше, зростанням загальної чисельності безробітних у зв'язку з банкрутством значної частини сільськогосподарських підприємств. По-друге, тим, що останніми роками діяльність промислових підприємств в основному направлена на самозбереження і виживання, а не на розвиток і розширення виробництва. По-третє, зростання числа безробітних селян в значній мірі пов'язане з невідповідністю їх професійної підготовки вимогам ринку праці, попиту і пропозиції робочої сили. Безробітним громадянам, що мають робочі спеціальності, може бути запропонована робота в перший же день звернення, тоді як працевлаштування незайнятих, таких, що мають вищу і середню спеціальну освіту, представляє велику складність.

Ще одна причина сільського безробіття - сезонність в пропозиції роботи. В результаті економічної нестабільності значна частина підприємств перейшла на сезонний характер роботи. Частина жителів забезпечується тимчасовою роботою, яка продовжується декілька місяців. У подальшому вони звільняються до початку наступного сезону. У міжсезонні громадяни залишаються безробітними. Частенько причиною сільського безробіття служить територіальна віддаленість і  відсутність нормального транспортного повідомлення, що знижує можливість пошуку роботи і працевлаштування в інших населених пунктах.[4]

Для вирішення проблем сільського безробіття усе більш очевидною стає необхідність посилення державного регулювання цього ринку, підвищення рівня оплати в сільськогосподарській галузі, і створення транспортної інфраструктури.  Потрібні серйозні державні інвестиції в розвиток як крупнотоварних виробництв, так і дрібного підприємництва, надомнічества і інших форм самозанятості. Це дозволило б стабілізувати ситуацію на сільському ринку праці, забезпечити відтворення робочої сили і стійкий демографічний розвиток села.

У перспективі на теренах сільських поселень повинні бути сформовані високоефективні виробничо-соціальні агломерації, у яких має тісно поєдну­ватись здійснення на основі ресурсозберігаючих машинних технологій вироб­ництво екологічно чистої сільськогосподарської продукції, її безвідходної промислової переробки, забезпечення товаровиробникам комфортних куль­турно-побутових умов життя.

Також необхідно скооперувати фермерські господарства, що будуть об'єд­нуватися у збутові, споживчі, кредитні спілки, кооперативи для забезпечення виробничих послуг, спільного використання та ремонту техніки, створити служби, які б сприяли просуванню на ринку сільгосппродукції, надавали ефективні маркетингові послуги тощо. Для більш широкого запровадження новітніх технологій обробки землі необхідно стимулювати державними захо­дами відкриття лізингових фірм. Це створить передумови для значного зростання врожайності та збільшить валовий дохід на гектар.

Але, щоб все це стало реальністтю держава повинна проводити такі заходи:

 - сприяти  створенню агропромислових агломерацій, що включатимуть весь виробничий цикл: від виробництва, заготівлі, переробки тощо до реаліза­ції продукції;

- відкривати в селах профільні сільськогосподарські навчальні заклади, починаючи із загальноосвітніх шкіл;

- спонукати підприємців впроваджувати сучасні новітні технології в про­цес агропромислового виробництва шляхом застосування прискореної амор­тизації;

 - розвивати соціально-побутову сферу на селі, що також дасть змогу роз­ширити кількість робочих місць і задовольнити потреби населення

- розвивати туристичний сільський бізнес.

Отже, усі вищеперелічені основні шляхи подолання кризової ситуації на сільському ринку праці мають стати невід'ємними складовими державної стратегічної програми соціально-економічного розвитку села і програми зайнятості сільського населення, в якій особливу увагу слід приділити, насампе­ред, якісним характеристикам подальшого розвитку всього агропромислового комплексу і сільського ринку праці зокрема.

Література:

1.   Зайнятість населення у сільському господарстві в Україні у 2000 – 2009 рр. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/

2.   Махсма М. Інвестиції і зайнятість в аграрному секторі / М. Махсма // Україна: аспекти праці. – 2011. –  № 3. – С. 13

3.   Чернявська Ю.Б. Актуальні проблеми розвитку ринку праці на селі / Ю.Б. Чернявська // Актуальні проблеми економіки. –  2008. –  № 5 (83), С.124

4.   Булах Т.М. Соціально-економічний розвиток села в умовах реформування економіки / Т.М. Булах // Формування ринкових відносин в Україні. –  2010. – № 10 (113).

5.  Статистичний щорічник України 2009 р. – К.: Держкомстат України, 2010. –360 с.