Плаксій Н.В.

Науковий керівник:

к.г.н., доцент Бабчинська О.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Проблема підготовки успішних менеджерів на підприємстві

 

В сучасних умовах розвитку українського суспільства, становлення ринкової економіки значно підвищується роль менеджерів в процесі управління підприємством, забезпеченні ефективності його діяльності, значно зростає необхідність у висококваліфікованих спеціалістах-управлінцях для прийняття стратегічних та тактичних рішень на підприємстві. Саме тому питанню визначення комплексу ділових знань, умінь і якостей та особистих рис менеджерів приділялося і приділяється багато уваги.

Проблемою дослідження визначальних рис ефективного управлінця на підприємствах займалися такі вітчизняні вчені  як Балабанова Л.В., Сардак О.В., Виноградський М.Д., Лисенко Л.Л., Травин В.В., Дятлов В.А., Долгопол О.О., Пастушок Т.О., Ступарик Г.В. та ін. Цьому питанню присвячена також значна кількість публікацій зарубіжних авторів, таких як: Р. Танненбаума, І. Вешлєра і Ф. Масарика, Пітер Друкер, Ф. Фідлера, П. Херсі.

Метою цієї статті є визначення  основних характерних рис сучасного менеджера, які необхідні на сьогодні в умовах господарювання для будь-яких підприємств.

Дефіцит у освічених спеціалістах - одна з проблем, з вирішенням якої теоретики і практики пов'язують в нашому суспільстві надію на успішне засвоєння сучасної технології господарювання, оволодіння цивілізованими нормами організації економіки. Сьогодні ми живемо в інших організаційно-економічних та соціально-психологічних умовах і відповідно нам вкрай необхідні такі якості, як підприємництво, ділова ініціатива, схильність до розумного ризику. Новий ритм життя нікого не страхує від невдач, стресів, хвилювань. У зв’язку з цим гостро постає питання про самовдосконалення, переорієнтацію мислення, про формування у нових умовах вмінь і навичок оцінювати свою власну діяльність, поведінку, свій розвиток, визначати перспективи росту. Професійні якості і психологічні властивості самі по собі не розвиваються і не формуються тільки тому, що змінилася економічна і морально-психологічна ситуація. Як свідчить історичний досвід, ринок - це ефективний механізм економічних відносин, функціонування якого стимулює ріст ділової, підприємницької, організаторської активності людей. Настає час всезагального усвідомлення того, що від рівня індивідуальної самореалізації кожної особистості залежить ріст і масштаби досягнень людства в галузі матеріальних і духовних цінностей. Все це вимагає інноваційного підходу до підготовки і розвитку кадрів управління, менеджерів, в тому числі зумовлює впровадження нових управлінських технологій, передбачає зміну нормативних вимог до керівників, до їх технічної компетентності, здатності орієнтуватися в зростаючих інформаційних потоках, уміння створювати працездатні колективи людей, які притримуються різних цінностей і живуть в інших нових умовах, використовувати засоби комунікації. Сучасний керівник повинен вміти впливати на ефективність використання всіх природних і суспільних ресурсів, здійснювати перспективне планування, яке враховує цілі суспільного розвитку, підвищувати культуру праці [1]

У сучасних умовах менеджер нового типу повинен стати  невід’ємним атрибутом будь-якого підприємства, зразком наслідування на самому підприємстві та за його межами.

 Ф.Тейлор, один із фундаторів науки управління, найважливішими рисами керівника вважав розум, освіченість, спеціальні і технічні знання, фізичну силу та спритність, тактовність, енергійність, рішучість, чесність, розсудливість та здоровий глузд, а також міцне здоров'я [4].

 А. Файоль так визначає вимоги до керівника: «Перша вимога, якій повинен задовольняти голова великого підприємства, бути хорошим адміністратором; тобто бути здатним передбачувати, організовувати, узгоджувати і контролювати...»[4].

Цікавим є підхід до ділових та особистісних якостей менеджерів у Франції. Після опитування та анкетування самих менеджерів виявилося, що „дар Божий” відіграє в успішній кар’єрі менеджера 41%, неординарність – 36%, життєвий досвід – 10%, компетентність – 8%, авторитет – 4%, зовнішні дані – 1%. [3]

Для дійсно ефективного управління процесами на підприємстві та підприємством  в цілому, менеджер повинен:

-         володіти лідерськими здібностями та мати певні особисті риси (товариськість, надійність, наполегливість, вміння працювати у колективі);

-         мати достатню кваліфікаційну підготовку;

-         чітко уявляти ситуацію у сформованому бізнес-середовищі, виявляючи його проблеми та перспективи;

-         вміти знаходити вихід з нестандартних ситуацій, доводити справу до кінця;

-         розуміти природу управлінських процесів;

-         бути винахідливим і здатним до інноваційної діяльності;

Отже, в умовах ринкової економіки діяльність менеджерів значно ускладнюється, оскільки вони повинні вміти приймати рішення в умовах найвищого ризику і невизначеності. У зв'язку з цим від менеджерів потрібні: активне використання професійних знань, мобілізація творчих сил і здібностей, висока оперативність, самостійність і відповідальність за прийняті рішення.

Література:

1.         Актуальні проблеми українського менеджменту та пріоритетні напрямки його вдосконалення / Л. В. Дибчук // Трансформаційні реформи та антикризовий потенціал економіки в постсоціалістичних країнах. - Вінниця, 2009. - С. 216-219

2.     Лідерство як визначальна риса професіонального менеджера /  Бабчинська О.І, Далєвська Т.А., Світлоокий А.А. // [Електрон.  ресурс]. Спосіб доступу: (http://www.rusnauka.com/33_DWS_2010/33_DWS2010/Economics/74258.doc.htm.)

3.     Характеристики сучасного менеджера та проблеми які постають перед ним / Пастушок Т.О., Ступарик Г.В. [електронний ресурс] – режим доступа http:// www. rusnauka. com/ 2_KAND_2011/ Economics/ 77973.doc.htm

4.     Чмут Т.К. ,  Чайка Г.Л. Культура ділового спілкування менеджера // навчальний посібник .  - К.: Знання, 2005. - 442 с.