Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

К.е.н. Сичова М. О., к.е.н. Шевченко Н.О.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА РОЗВИТКУ АГРАРНОГО РИНКУ УКРАЇНИ

 

У країнах з розвинутою ринковою економікою держава виступає гарантом розвитку ринку та забезпечення свободи конкуренції. В будь-якій країні ринок є господарським організмом із складною інфраструктурою, складові якої взаємодіють між собою на базі правових основ бізнесу і підкоряються механізмам регулювання з боку держави.

Світова практика свідчить, що механізми саморегулювання аграрного ринку не можуть функціонувати достатньо ефективно. Процес формування ринкових відносин в аграрному секторі України пов’язаний з розвитком зовнішньої торгівлі продукцією сільського господарства. З огляду на те, що Україна є членом Світової організації торгівлі, і при цьому  значна частина продукції не має попиту на внутрішньому ринку внаслідок низької купівельної спроможності населення, для аграрного сектора України надзвичайно важливим є освоєння зовнішніх ринків збуту, які потребують наявність тільки конкурентоспроможної продукції. Для вирішення цієї низки проблем необхідна державна підтримка.

Державна підтримка – це сукупність різних науково обґрунтованих форм, методів, механізмів і інструментів дії, що встановлюються державою з метою досягнення стійкого зростання сільськогосподарського виробництва, розвитку і насичення ринків якісним продовольством, забезпечення продовольчої безпеки країни.

Розвиток аграрних ринків будь-якої країни, незалежно від рівня її економічного розвитку, потребує посиленої державної підтримки, що пояснюється рядом обставин.

По-перше, з позицій держави аграрний ринок вважається одним із пріоритетних, оскільки стан цього ринку визначає вирішення таких державних завдань, як забезпечення продовольчої безпеки країни і соціальної захищеності населення.

По-друге,  розвиток внутрішнього аграрного ринку передбачає зниження частки імпорту сільськогосподарської продукції.

По-третє, специфічним недоліком аграрного ринку є сезонні коливання цін на продукцію, що створюють  великі складнощі і приводять до значних збитків.

Розвиток аграрного ринку який потребує посиленої державної підтримки не є самоціллю. Це потрібно розглядати як засіб для досягнення цілі. Ціллю в даному випадку є  подолання проблем в економіці країни і аграрному її секторі зокрема. З багатьох проблем можна виділити недостатній рівень розвитку інфраструктури аграрного ринку, монополізацію каналів реалізації сільськогосподарської продукції, про що йдеться в прийнятій   постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року Державній цільовій програмі розвитку українського села на період до 2015 року.

Основною метою Програми є забезпечення життєздатності сільського господарства, його конкурентоспроможності на внутрішньому і зовнішньому ринку, гарантування продовольчої безпеки країни, збереження селянства як носія української ідентичності, культури і духовності.

Третій розділ Програми присвячено розвитку аграрного ринку, зокрема формуванню і розвитку його інфраструктури.

Для цього передбачається:

- фінансова участь держави на загальнодержавному і місцевому рівні у створенні мережі та інфраструктури оптових сільськогосподарських ринків;

- формування системи державних інституцій з функціями здійснення належного контролю за безпечністю експортної продукції та адаптацією  до міжнародних вимог, підтримку розвитку інформаційних систем, створення умов для вільного доступу всіх учасників ринку до інформації, результатів аналізу та прогнозування;

- державну підтримку формування кооперативних каналів збуту сільськогосподарської продукції, передусім для дрібних сільськогосподарських товаровиробників, як основи створення сприятливого конкурентного середовища в сфері відносин розподілу, альтернативи посередницьких комерційних каналів;

- створення умов для формування прозорих каналів просування продукції від виробника до споживача.

Таблиця 1

Показники надання обсягів державної підтримки для забезпечення розвитку сільських територій, сільськогосподарського виробництва та аграрного ринку на період до 2015 року, млн. грн.

 

Напрями державної підтримки

2008-2015 рр.

 %

Забезпечення розвитку соціальної сфери та сільських територій

15742,7

13,04

Забезпечення розвитку аграрного ринку

49698,2

41,16

Фінансове забезпечення аграрного сектору

14011,6

11,60

Удосконалення та реформування системи управління в аграрному секторі

17519,7

14,51

Професійна освіта

18373,7

15,22

Аграрна наука

5308,3

4,40

Забезпечення розвитку дорадництва

96,3

0,08

Усього

120750,5

100

 

Як свідчать дані табл. 1 всього на час реалізації програми передбачено виділити з Державного бюджету на підтримку розвитку сільських територій, сільськогосподарського виробництва та аграрного ринку на період до 2015 р. 120,7 млрд. грн. Протягом періоду реалізації Програми обсяг фінансування з Державного бюджету повинен складати біля 15 млрд. грн. в рік. При цьому на забезпечення розвитку аграрного ринку передбачено направити  49698,2 млн. грн., або 41,16% загального обсягу державної підтримки, що в загальній структурі витрат займає найбільшу питому вагу.

Таким чином, наведені дані свідчать про зацікавленість держави в розвитку аграрного ринку.