К.е.н. доц. Присяжнюк С.В., Баштова А. В.

 

Вінницький торговельно – економічний інститут

Київського національного торговельно – економічного університету

Порівняння ПБО та МСБО «Дохід»: спільні та відмінні риси

За умов реформування економіки все частіше українські компанії виходять на світові ринки з метою залучення іноземних інвесторів. Тому виникає необхідність формувати фінансові звіти відповідно до міжнародних стандартів. Кожне підприємство має необхідність визнання і відображення фінансових результатів своєї діяльності. Прозорість і достовірність відображення фінансових результатів дає змогу іноземному інвестору приймати рішення про обсяг інвестицій, які він може надати підприємству та здійснювати контроль за їх ефективним використанням.

Фінансовий результат кожного підприємства залежить від суми доходів, які воно отримує в процесі своєї діяльності. Отже, виникає необхідність порівняння національного положення бухгалтерського обліку (ПБО) та міжнародного стандарту бухгалтерського обліку (МСБО) «Дохід».

Даним питанням займалися такі науковці як: С. Голов, О. Чумак, Ф. Бутинець, В. Швець та ін. Метою дослідження є гармонізація бухгалтерського обліку та фінансової звітності, а також визнання основних шляхів удосконалення бухгалтерського обліку в Україні з урахуванням міжнародного досвіду.

Метою нашої статті є виявлення спільних рис та відмінностей визнання, класифікації та оцінки доходів за національними та міжнародними стандартами для правильного відображення і формування фінансової звітності.

Для формування інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності в національному бухгалтерському обліку застосовують ПБО 15 «Дохід»[1], а у зарубіжному – МСБО 18 «Дохід»[3]. Порівнюючи основні положення цих стандартів можна сказати, що структура МСБО 18 є значно ширшою, ніж ПБО 15 та існують також відмінності у змісті даних положень.

Згідно з МСБО 18, дохід – це валове надходження економічних вигід протягом періоду, що виникає у ході звичайної діяльності суб’єкта господарювання, коли власний капітал зростає в результаті цього надходження, а не в результаті внесків учасників власного капіталу[3].

Що стосується ПБО 15 «Дохід», то поняття доходу як такого в ньому не розглядається. Але згідно з ПБО 3 «Звіт про фінансові результати» доходи – це збільшення економічних вигід у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу[2].

Критерії визнання доходу збігаються за обома стандартами та передбачають ймовірне надходження економічних вигод. У МСБО 18 та ПБО 15 зазначено, що не визнаються доходами: суми податків і обов’язкових платежів, які підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів; суми надходжень за договором комісії, агентським та іншим аналогічним договором на користь комітету. У ПБО 15 «Дохід» не визнаються також суми попередньої оплати праці, авансів у рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг); сума завдатку або в погашення позики, якщо це передбачено відповідним договором; надходження від первинного розміщення цінних паперів.

Згідно національних стандартів доходи класифікуються за такими групами:

1)     дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

2)     інші операційні доходи;

3)     фінансові доходи;

4)     інші доходи;

5)     надзвичайні доходи[1].

У МСБО 18 «Дохід» класифікація доходів не наводиться, однак визначені наступні види доходів:

1) дохід від реалізації;

2) дохід від надання послуг;

3) відсотки, роялті, дивіденди[3].

Спільною рисою ПБО та МСБО «Дохід» є те, що як в національному, так і в міжнародному обліку дохід має оцінюватись за справедливою вартістю. Справедлива вартість – це сума, за якою можна обміняти актив або погасити заборгованість в операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами[3]. В МСБО 18 «Дохід» також зазначається , що справедлива вартість отриманої компенсації визначається шляхом дисконтування всіх майбутніх надходжень з використанням умовної ставки відсотка, яка буде найточніше визначена з двох наведених ставок:

1)     домінуючої ставки на подібний інструмент емітента з подібною кредитною ставкою;

2)     ставка відсотка, яка дисконтує номінальну суму компенсації інструменту до поточної грошової ціни реалізації продукції.

Методологічні засади формування і відображення інформації про фінансові результати у звітності визначає в Україні ПБО 3 «Звіт про фінансові результати». У міжнародній практиці окремого стандарту немає, однак склад фінансової звітності визначає МСБО 1 «Подання фінансових звітів».

Останнім етапом порівняння ПБО та МСБО є розкриття інформації про доходи у примітках до фінансової звітності. Дані пункти в стандартах являються однаковими, відрізняючись тільки в моментах класифікації за групами доходів у розрізі кожного з стандартів.

Отже, з вище проведеного порівняння можна зробити висновок, що ПБО 15 «Дохід» та МСБО 18 «Дохід» має досить значну кількість спільних рис, а саме: визнання доходів, оцінка та їх відображення, які трактуються подібно в обох стандартах. Однак,  виявлений і ряд відмінностей, які є досить несуттєвим, а саме: класифікація та об’єм висвітлення деяких із питань є різними. Дані порівняння дають змогу зробити висновок, що в МСБО більш конкретизовано певні положення, але й національний стандарт містить моменти, які, зокрема, зумовлені національними особливостями обліку. Міжнародні стандарти не тільки узагальнюють накопичений досвід різних країн, але й активно впливають на розвиток національної системи бухгалтерського обліку. Аналіз змісту національних положень свідчить про необхідність їх постійного розвитку та удосконалення відповідно до змін, що відбуваються в економіці країни.

         Література:

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід». Затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999р.  №290. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1999р. за №860/4153. - Режим доступу: www.rada.gov.ua

2.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати». Затверджено Міністерством фінансів України від 14 червня 2000р. за №131. - Режим доступу: www.rada.gov.ua

3.     Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 18 «Дохід» - www.minfin.gov.ua/document/237463/25_IAS18_IFRS_2009_GVT.pdf.

4.     Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансових звітів» - www.minfin.gov.ua/document/92418/МСБО_1.pdf.