Економічні науки / 7.Облік і аудит

 

Бодня Т. В., студент

Харківський національний економічний університет, Україна

Фінансова звітність суб’єктів малого підприємництва: основні вимоги та особливості побудови

 

Сьогодні мале підприємництво є невід'ємною складовою сучасної економіки, що забезпечує підтримку тих сфер господарювання, існування яких на базі середнього та великого бізнесу не є можливим. Успішне функціонування малого бізнесу створює умови для оздоровлення економіки: розвивається конкуренція; створюються додаткові робочі місця, підвищується експортний потенціал; краще використовуються місцеві сировинні ресурси, що, в свою чергу, не можливо без якісно побудованого обліку. Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», чинних національних П(С)БО, нормативних документів Міністерства фінансів України з питань організації бухгалтерського обліку, усім підприємствам, незалежно від їх організаційно-правової форми і форми власності, у тому числі й малим, необхідно вести бухгалтерський облік і складати фінансову звітність. Проте як бухгалтерський облік, так і фінансова звітність малих підприємств мають свої особливості. Застосування традиційної системи обліку та звітності малими підприємствами  в сучасних умовах господарювання не є доцільним, ця система є надто громіздкою і трудомісткою, а за невеликої кількості господарських операцій та обмеженості функціональних служб неефективною і навіть зайвою. Тому процес організації спрощеного обліку на підприємствах малого бізнесу вимагає глибокого та всебічного вивчення.

Питанням вивчення методики, організації обліку на малих підприємствах, а також питанням складання звітності таких підприємств присвячені роботи багатьох вітчизняних науковців, серед яких: К.Дигало, В. Гливенко, В. Лень,  Т. Пастушок, Т. Тесленко, Н. Харченко [4-6] та багато ін. Але, на сьогоднішній день, залишилася велика кількість недостатньо вивчених і неузгоджених питань стосовно формування та використання бухгалтерської фінансової звітності малих підприємств при обґрунтуванні та прийнятті управлінських рішень, що підвищує актуальність даного дослідження.

Метою даної роботи є висвітлення основних вимог, що висуваються до фінансової звітності суб’єктів малого підприємництва у відповідності з діючими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.3 ст.11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що для суб’єктів малого підприємництва і представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності національними положеннями (стандартами) встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу і звіту про фінансові результати [1].

Керуючись цією нормою Закону про бухгалтерський облік, Міністерство фінансів України розробило не запланований спочатку (тобто не включений до Програми реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів) стандарт П(С)БО 25. Цим стандартом передбачено, що фінансова звітність суб’єктів малого підприємництва включає тільки дві форми: баланс та звіт про фінансові результати [3].

Обидві ці форми об’єднані загальною назвою («Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва») і мають скорочену (порівняно з аналогічними формами для інших підприємств) кількість показників.

Фінансова звітність складається в тисячах гривень з одним десятинним знаком і здається: квартальна – не пізніше 25 числа місяця, який наступає за звітнім кварталом; річна – не пізніше 9 лютого наступного за звітнім роком.
Якщо по результатам діяльності підприємство перестає відповідати критеріям суб’єкта малого підприємництва, воно повинно складати фінансову звітність в повному обсязі (Баланс, Звіт про фінансові результати, Звіт про рух грошових коштів, Звіт про власний капітал та Примітки до звітів). Фінансову звітність заповнюють на основі регістрів та рахунків бухгалтерського обліку [4].

Згідно з Наказом Мінфіну від 24.01.2011 р. №25 «Про внесення змін до П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва», що набув чинності з 01.04.2011 р., було  внесено зміни до П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва», а саме встановлено зміст і оновлену форму Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва у складі Балансу (форма №1-м) і Звіту про фінансові результати (форма №2-м) та порядок заповнення його статей, а також зміст і форму Спрощеного фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва у складі Балансу (форма №1-мс) і Звіту про фінансові результати (форма №2-мс) та порядок заповнення його статей [2].

Баланс ф. № 1-м відрізняється від Балансу ф. № 1 скороченням окремих рядків. Це обумовлено тим, що його пристосовано під Спрощений План рахунків, а тому він має менше реквізитів, дані в яких більш узагальнені. При цьому коди рядків збережені.

Звіт про фі­нансові результати за спрощеною формою ф. № 2-м, на відміну від Звіту про фінансові результати ф. №2, представлена тільки одним розділом. Особливості звіту поля­гають в удосконаленні і об'єднанні двох розділів звіту в один і в новому підході до формування показників доходів і витрат. Так, у звіті спочатку відображається інформація про доходи від реалізації товарів (робіт, послуг), а потім інформація про інші доходи і визначається за­гальна сума чистих доходів за звітний період. Окремо відображається інформація про витрати і коригування суми чистого прибутку (збитку) на збільшення (змен­шення) залишків незавершеного виробництва і готової продукції [6].

Як зазначалося раніше, з метою полегшення обліку на малих підприємствах наказом Міністерства фінансів України від 19 квітня 2001 р. № 186 був затверджений спрощений План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва, хоча малі підприємства на власний розсуд вирішують, яким Планом рахунків користуватись - загальним чи спрощеним.

Такий План рахунків бухгалтерського обліку складається з рахунків, в яких об’єднуються декілька рахунків загального Плану рахунків.
Наприклад, до рахунку 10 «Основні засоби» включають інформацію за рахунками 10 «Основні засоби», 11 «Інші необоротні активи», 12 «Нематеріальні активи» загального Плану рахунків
[6].

Суб’єкти підприємницької діяльності застосовують спрощений План рахунків у разі складання ними фінансової звітності відповідно до П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва». При цьому всі принципи і правила оформлення та заповнення балансу збережені. Необхідно зазначити, що Спрощений План рахунків, покладений в основу Балансу № 1-м, використовується (здійснюються записи по рахунках) в тому самому порядку, що і «великий» План рахунків. Записи на рахунках бухгалтерського обліку спрощеного Плану рахунків і на позабалансових рахунках для узагальнення інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов’язань, про доходи і витрати, факти фінансово-господарської діяльності здійснювати відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну України від 30 листопада 1999 року № 291[5].

Таким чином, використання малими підприємствами  традиційної системи обліку та звітності в сучасних умовах господарювання є не доцільним, адже дана система є досить громіздкою і трудомісткою, а за невеликої кількості господарських операцій та обмеженості функціональних служб неефективною і навіть зайвою. Тому, автор вважає за необхідність використання суб'єктами малого підприємництва спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку, а також заповнення скорочених форм фінансової звітності, що дасть змогу здійснювати більш ефективний аналіз їх діяльності та приймати діючі управлінські рішення.

 

Література:

1.                        Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.99 № 996-ХІV.

2.                        Наказ Мінфіну від 24.01.2011 р. №25 «Про внесення змін до П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва», що набув чинності з 01.04.2011 р.

3.       Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва»: Затв. наказом МФУ від 25.02.2000 №. 37.

4.       Лень В.С., Гливенко В.В., Бочок М.П., Іванов Л.П. Звітність підприємств: Підручник. – К.: Знання-Прес, 2006.

5.       Тесленко Т.І. Альтернативність використання планів рахунків бухгалтерського обліку малими підприємствами // Сталий розвиток економіки. –2009, № 7 .– с.122-125.

6.       Харченко Н. Фінансова звітність СМП: складаємо по-новому// Баланс. – 2011, № 5.