Педагогические науки/ 5. Современные методы преподавания

Семенюк А. К.

Науковий керівник доцент Сікорська Л. О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій при вивченні іноземних мов

 

Cучасний стан міжнародних звязків країни, вихід її до Європейського світового простору зумовлюють розглядати іноземну мову як важлиий засіб міжкультурного спілкування. Нова програма з іноземної мови засвідчила зміну у підході до процесу викладання й чітко визначила орієнтацію на потреби студента. Таке поняття, як автономія студентів дозволить інтенсифікувати і покращити процес викладання. Оскільки результатом навчання студентів іноземної мови є формування у них навичок та умінь користуватися мовою як засобом спілкування, ключовим тут є принцип комунікативної спрямованості, головна функція якого полягає у створенні умов комунікації, відповідного психологічного клімату. Необхідно забезпечити дуже високу позитивну мотивацію студентів, стійкий інтерес до оволодіння іноземною мовою.

Знання іноземних мов є важливою передмовою для особистих, культурних, професійних та економічних контактів [1, c. 17].

Однією з важливих компетенцій сучасної лю­дини є вміння ефективно використовувати в ро­боті інформаційно-комунікаційні технології, а та­кож здатність позиціонувати себе у віртуальному просторі, найбільш доступному засобі спілкування. Сьогодні для фахівців у галузі навчання інозем­них мов важливим є той факт, що мова як засіб спілкування, набула нової форми існування у вір­туальному просторі, а викладачі іноземних мов отримали унікальну можливість використовувати сучасну живу іноземну мову в процесі навчання і створювати власний інформаційний віртуальний простір.

Як і все нове, проблема використання вірту­ального простору вимагає додаткового осмислення. Сучасний віртуальний простір має величезний потенціал для використання практично в усіх сфе­рах людської діяльності, у тому числі й у галузі навчання іноземних мов. Проте в цьому й полягає складність його використання: занадто багато мож­ливостей. Необхідно вибрати ті з них, які будуть дійсно ефективні та привнесуть щось нове в процес навчання іноземних мов. У сучасній методиці навчання іноземних мов термін «інформаційно-комунікаційні технології», часто поєднує різні поняття, повязані з розробкою нових технічних засобів.

Закордонні фахівці підтвердили той факт, що самі по собі нові технології не привносять нічого нового в процес навчання, вони підвищують його ефективність лише за наявності нових педагогічних технологій. Розглядаючи сьогодні питання про тер­мінологію в сучасній науці навчання іноземних мов, необхідно не просто використовувати вже наявні технічні терміни, а створювати нові, привносячи елемент педагогіки в технічні описи. Наслідуючи закордонних колег, можливо, було б логічним ви­користовувати термін «інформаційио-комунікаційні технології в навчанні (ІКТН)», тобто технології, що дозволяють створювати інформаційно-віртуальний простір студента і викладача іноземної мови [3, c. 5].

Сучасне суспільство висуває нові вимоги до викладання та вивчення іноземних мов у ВНЗ. Значною мірою збільшилася їх освітня та самоосвітня функція, професійна значушість на ринку праці в цілому, що і посилило мотивацію вивчення мов міжнародного спілкування, відповідно зросли й потреби у вивченні іноземних мов. Студенти беруть участь у різноманітних міжнародних конкурсах, навчаються за кордоном, беруть участь у програмах з обміну студентами, мають можливість складати іспити на отримання міжнародного сертифікату [2, c. 2].

Одним з революційних досягнень, яке вплину­ло на навчальний процес, стало створення інтернету. Навчати іноземної мови — означає навчати спілкування, передачі та сприйняття інформації. Існує три області, в яких інтернет може вивести навчання іноземних мов на новий рівень. Це комунікація, ін­формація і публікація.

Порівнюючи компютерні навчальні матеріали і друковані навчальні посібники, аудіо- і відео- курси, у першу чергу слід відмітити технологічні і методичні переваги компютера:

·       індивідуалізація навчання;

·       оперування великими обсягами інформації;

·       комплексний мультисенсорний вплив на різноманітні канали сприйняття шляхом використання тексту, звуку, мультиплікації, відео;

·       необмежена кількість завдань;

·       швидке надання зворотного зв'язку [4, c. 4].

Під час роботи з компютерними технологіями змінюється роль викладача, головна задача яко­го — підтримувати й направляти розвиток особистості студентів, їх творчий пошук. Стосунки між студентами будуються на принципах співпраці й су­місної творчості. Таким чином збільшується само­стійна індивідуальна й групова робота студентів, відбувається відхід від традиційного уроку де перева­жає пояснювально-ілюстративний метод навчання, збільшується обсяг практичних і творчих робіт пошукового й дослідного характеру.

 

Література:

1. Пантелеймонова-Плакса І. А. Ефективність використання інтерактивних та проектних технологій на уроках англійської мови // Англійська мова та література. – 2008. - № 24. – С. 17-23

2. Скорнякова М. Є. Сучасні методи викладання англійської мови // Англійська мова та література. – 2005. - № 28. – С. 2-12

3. Шелест Л. Ю. Сучасні мультимедійні технології в навчанні англійської мови // Англійська мова та література. – 2011. - № 4. – С. 5-8               

4. Шклярук Г. О. Інтенсифікація навчання іноземної мови з використанням компютерних технологій // Англійська мова та література. – 2011. - № 22-23. – С. 2-4