УДК 130.2:111.852

Філософія / Філософія культури

к.філос.н. Галгаш Г.Ю.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Луганськ

Естетичні чинники культурогенезу: імітація

 

Естетична детермінованість процесів культурогенезу пов’язана з механізмом імітаційного наслідування. Проблема естетичних чинників як ведучих в процесі антропогенезу була розглянута вітчизняним філософом О. Воєводіним у науковій монографії «Естетична антропологія». Початок антропо-соціо-культурогенезу вчений пов'язує саме з виникненням імітаційно-естетичної діяльності людини. Він відзначає, що процес становлення людини і його виокремлення з біологічного світу пов'язаний не стільки з виникненням раціонально-теоретичних форм свідомості, а саме з появою ціннісно-смислових форм, що виникають в практичній діяльності «за допомогою емоційної фіксації у формі оцінно-смислового зв'язку образів, що чуттєво переживаються як «корисне - приємне» і «шкідливе - неприємне» [2, с.129]. Таким чином, з погляду вченого, антропогенез є по суті аксіологічним процесом закріплення соціальних небіологічних сенсів в психіці у формі емоційних узагальнень і естетичних образів. Процес же соціо-культурогенезу виступає як колективна імітація доцільних форм сумісних дій, в результаті якої відбувається закріплення знайдених форм утилітарних сенсів.

До появи в первісному колективі вербального спілкування сенс сягався шляхом імітації суспільно-корисних дій. Сутність механізму імітації полягає в придушенні першосигнальних біологічних механізмів, еволюційно вироблених в людині способах гальмування біологічно закладених реакцій. В основі механізму імітації лежить імітаційна провокація певної дії, що паралізує можливість будь-яких інших дій [3, с. 416]. Імітування соціально-необхідної дії забезпечує одночасне блокування будь-яких інших проявів поведінки людини за посередництво спостереження за зовнішніми рухами та їх інтеріоризації у внутрішній план поведінки через емоційне узагальнення естетично привабливої суспільно-корисної дії. Збагнення ціннісних сенсів відбувається шляхом доцільних рухів, отже сенс образу речі - згорнута програма чуттєво-практичного руху цієї речі в її знятому вигляді. Придбане таким чином «практичне знання» постає домінуючим в майбутній практичній діяльності індивіда. Так, імітація є надбудовою над біологічним світом, що повністю підпорядковує його і спрямовує в соціально-прийнятне русло.

Фундаментальним дослідженням проблеми імітації як основного чинника культурогенезу є робота Б. Поршнева «Про початок людської історії». Спостерігаючи дію механізму наслідування у тварин і птахів, дослідник робить висновок про імітаційну поведінку як вигідне біологічне пристосування: «імітація стає домінуючим чинником поведінки, пригнічуючи і життєві видові інстинкти, і індивідуальний досвід, - вона стає як би самотяжіючою стихією» [3, c. 309]. При імітаційном наслідуванні, як показують експерименти над тваринами, умовний рефлекс виробляється в 10 разів швидше, ніж шляхом власних проб і помилок [3, c. 313].

Аналізуючи досліди Келера, Моркіса, Ладигіной-Котс, Букіна і Мухіной, Поршнев відзначає, що наслідування засноване не тільки на імітуванні «рухового шляху» до образу матеріального об'єкту [3, c. 314], але і на результаті дії як такому, його формі і будові, «коли форма предмету здатна стати відносно незалежним стимулом наслідувальної діяльності» [3, c. 316]. У останньому випадку, форма в знятому вигляді фіксує весь руховий шлях досягнення мети: рухи лише сигналізуються розташуванням фігур [Там же]. Тут можна говорити про естетичну природу наслідування, бо специфіка естетичного образу полягає в тому, що він будується на певних структурних принципах, інтуїтивно схопленій впорядкованості об'єкту. Істотною ж рисою естетичного пізнання є переживання задоволення-незадоволення від злагодженості (незлагодженості) в пропорціях контурів, форм, поверхонь, об'ємів. Таким чином, сутнісною специфічною ознакою естетичної імітації є відчування емоційних вподобань стосовно предмету або дії сприйняття, що через тілесно-оформлене практичне знання стають матрицею згорнутих ціннісних сенсів, що керують поведінкою індивіда.

Імітація є основним механізмом передачі культурного досвіду. Згідно сучасного концепту перформативності, початок власне людського визначається міметичною здатністю, наслідуванням: «міметична здатність є ні що інше, як здатність тіла за допомогою імітації культурно відтворюючої форми руху переводити матеріальний зовнішній світ (подразники) в практично змістовні складні психічні образи (комплекси відчуттів) і таким чином транслювати його у внутрішній образний світ індивідуальної людини, надавати інформацію про зовнішній світ в самостійну психологічну уяву-моделювання і розпорядження індивіда» [1, с. 224-225]. Перформації призводять до створення в психіці чуттєво-символічних відповідностей зовнішньому світу, переживання яких виступає як отримання індивідом ціннісних сенсів.

Естетична суть імітації полягає в наслідуванні образам дій, у відмінності від раціональної, словесної передачі культурного досвіду за допомогою переконання. Домінантною стороною імітації стає емоційне забарвлення образів, за допомогою якої закладається соціально-необхідна система ціннісних сенсів в свідомості людини, так зване практичне знання, кероване спрямованістю руху як окремого людського індивіда, так і суспільства в цілому. Специфічною ознакою образу є його здатність перебудовувати реакції, поведінку, що склалася, на відміну від слова, образ більш насичений та має оцінюючу наповненість.

Література:

1. Воеводин А. П. Перформативные механизмы социальной регуляции // Філософські дослідження : зб. наук. праць Східноукр. нац. ун-ту ім. В. Даля. – Вип. 12. Ч. 1. – Луганськ : вид-во СНУ ім. В. Даля, 2010. – С. 212 – 231.

2. Воеводин А.П. Эстетическая антропология [Текст] : монография / А.П. Воеводин. – Луганск : РИО ЛГУВД им. Э.А. Дидоренко, 2010. – 368 с.

3. Поршнев Б.Ф. О начале человеческой истории (Проблемы палеопсихологии) [Текст] : / Поршнев Б.Ф. -  М.: Мысль, 1974. - 487 с.