Гребенюк Н.Д.

Дніпропетровський національний університет імені О.Гончара

Психолого-педагогічні чинники тестового контролю

 

    Створення тестових завдань потребує урахування багатьох факторів. Психологи та педагоги звертають увагу на необхідність брати до уваги ступень чіткості розуміння матеріалу та рівень діяльності, на якому знаходиться той, хто виконує тест: 1. рівень впізнавання; 2. рівень репродукції; 3. рівень продуктивної діяльності; 4. рівень переносу знань. При неурахуванні цього фактору результати тесту будуть недостовірними.

     Складання тестів з іноземної мови має також ряд особливостей. Дослідники застерігають від наступних помилок.

1.     Помилка екстралінгвальності, коли виконання тесту не потребує мовних учбових дій, тому що вибір варіанту відповіді можна зробити іншим, немовним шляхом.

2.     Помилка дифузності, тобто недостатньо чіткої постановки мовної задачі.

3.     Нечіткість мікроцілі завдання. У цьому випадку правильність відповіді залежить від урахування не одного, а декількох мовних аспектів (наприклад, граматичного та лексичного). У випадку неправильної відповіді незрозуміло, який саме аспект вплинув на помилковий вибір.

4.     Неурахування теоретичної підготовки тих, хто тестується. Вони можуть не звернути увагу на деякі теоретичні тонкощі завдання, що і зумовить неправильну відповідь.

     До головних характеристик вірно складеного тесту відносять:

1.        Гомогенність – однорідність контролю забезпечується тим, що всім студентам пропонується однаковий мовний матеріал та однаковий час виконання тесту. Це сприяє об’єктивності оцінювання тесту.

2.        Економічність – малі витрати часу як на виконання тесту в цілому, так і його окремих завдань. Якщо деякі завдання потребують більше часу у порівнянні з іншими завданнями, вони повинні бути вилучені з тесту задля його загальної збалансованості.

3.        Нескладність організації тесту та можливість легкого підрахуванння його результатів.

4.        Надійність та валідність тесту – певна стабільність результатів тестів при відстрочених вимірах та відповідність змісту тесту змісту  матеріалу, що вивчається.

Існує багато видів тестових завдань, але їх основу складає доволі обмежене

коло розумових та вербальних операцій з мовним матеріалом. До цих операцій відносять: визначення та ідентифікація об’єкту, співставлення об’єктів, розміщення згідно певних ознак, трансформацію, завершення (пошук відсутнього елементу), узагальнення, виправлення, оцінка інформації, її вірності/ невірності.

     Найбільш поширеними технічними засобами, що відображають ці операції, є наступні:

1.     множинний вибір;

2.     подвійний вибір;

3.     завершення;

4.     дії з угрупуваннями;

5.     співставлення;

6.     трансформація;

7.     інтерпретація;

8.     відповіді на питання;

9.     розміщення по порядку;

10.  виправлення.

Зупинимося на деяких з засобів, які активно використовуються при

 складанні як інтерактивних, так і інших видів учбових завдань.

1. Множинний вибір у своєму класичному вигляді складається із основи завдання (stem) та декількох варіантів відповідей (distractors). До недоліків цього виду тестів відносять можливість запам’ятовування помилкових відповідей; вгадування вірної відповіді за рахунок формальних ознак; не дуже високий рівень інтелектуальної активності студентів; орієнтацію на результат, а не на процес мислення. Тому фахівці радять складати варіанти відповідей, перший з яких буде відволікаючим по формі, другий – по контексту, третій – по значенню.

2. Подвійний вибір є різновидом множинного вибору, який інколи наближується по прийому інтерпретації змісту речення або фрази:

     1. What or who is a typewriter? a) a woman who types; b) a machine for typing.

     2. Yes –No.

     3. Right –wrong (true – false).

     4. True – doubtful. All married women wear wedding rings.

     5. Sound – unqualified. Fat people are calm and placid.

3. Множинний вибір із завершенням. Tomorrow we expect the temperature…

    a) to grow          b) to rise      c) to hold          d) to settle

4. Дії із угрупуваннями передбачають три основні види:

    1) виключення членів угрупування;

    2) узагальнення угрупування;

    3) розміщення по порядку (boiling, freezing, cold, hot).

5. Співставлення: знайти антоніми, поєднати реплікою

6. Трансформація може бути представлена у вигляді наступного завдання: створіть зменшену назву від слова “cat” (kitten) та навпаки.

     Ці та інші види тестів можуть використовуватися при створенні інтерактивних учбових завдань з урахуванням рівня фонових знань, етапу навчання. В останньому випадку тести мають бути зорієнтовані на перевірки засвоєння мінімальних блоків інформації, середніх блоків інформації та підсумкового контролю.

Література

1. Аванесов В.С. Теоретические основы разработки заданий в тестовой форме.- М., 1995.

2. Банкевич Л.В. Тестирование лексики иностранного языка.- М., В.ш., 1981.