Г.В. Міхєєва, Т.В. Тарбінська

Чернівецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Чернівецької міської ради

ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ УЧНІВ ЧЕРЕЗ ДІЯЛЬНІСТЬ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

Екологічна ситуація, яка склалася в світі на початку ХХІ століття, спону-кала все цивілізоване людство усвідомити, що подальше безвідповідальне споживацьке ставлення до природних ресурсів може завершитися глобальною катастрофою. Успішне вирішення проблеми захисту навколишнього середови-ща залежить від рівня екологічної освіти і культури кожної людини, її вміння правильно оцінювати наслідки взаємодії суспільства та природи.

Екологічна компетентність — знання екологічних законів, правил і норм, принципів поведінки в довкіллі, які утримають її від екологічно аморальних учинків, спрямують її природоохоронну діяльність. Екологічну компетентність учнів визначено, як здатність застосовувати екологічні знання й досвід у життєвих ситуаціях, керуючись пріоритетністю екологічних цінностей і непрагматичною мотивацією взаємодії з довкіллям на основі усвідомлення особистої причетності до екологічних проблем і відповідальності за екологічні наслідки власної побутової діяльності.

Саме через систему підготовки громадян з високим рівнем екологічної свідомості і культури на основі нових критеріїв оцінки взаємовідносин людства й природи можна знайти вихід з глобальних екологічних проблем. Відсутність в державі Закону про екологічну освіту певним чином стримує реалізацію даного підходу.

На початку 2002 року світ побачила «Концепція екологічної освіти в Україні», затверджена рішенням колегії Міносвіти і науки України; згідно якої – екологічна освіта як цілісне культурологічне явище повинна спрямовуватися на формування екологічної культури як складової системи національного і громадського виховання всіх верств населення. В даному документі значне місце відведено громадській компоненті в становленні системи екологічної освіти в державі.

Значну допомогу в даному спрямуванні надають громадські екологічні організації.

-       Всеукраїнські організації: Національний екологічний  центр, Українське товариство охорони природи, Всеукраїнська екологічна ліга, Річкові мережі;

-       Чернівецькі організації: Буковинська філія Національного Екоцентру України «Крона», «Зелений світ Буковини», «В гармонії з природою», «Паросток», «Буквиця», «Водограй», "Клуб української молоді",  "Спілка активної молоді;

-       Екологічні неурядові організації проводять акції із залученням учнів шкіл та студентів: «Чисті джерела», «Дерево життя», «Марш парків», «Пізнай рідний край», «День Землі» та інші.

-       «Зелений світ Буковини» надає безкоштовні професійні послуги для громадських організацій, здійснює захист екологічних прав людини – надає оперативну інформацію про стан довкілля та надзвичайні ситуації.

-       У традиційних квітневих акціях з благоустрою Чернівців беруть участь посадові особи Чернівецької обласної ради, учнівський парламент. Так, напередодні Великодня «зелений десант» займався упорядкуванням цвинтаря на міському мікрорайоні Роша, оновлювали зелені насадження на території обласної комунальної установи «Садгірський дитячий протитуберкульозний санаторій», до всесвітнього Дня довкілля впорядкували занедбаний майданчик по вул. Воробкевича м. Чернівців.

-       В тісній співпраці з громадськими організаціями над проблемою формування екологічної свідомості працюють і навчальні заклади міста, які запровадили наскрізну програму екологічного виховання молоді як під час навчального процесу, так і в позаурочний час. Обов’язковою складовою предметів  природничого циклу є уроки екологічного спрямування, екологічні хвилинки та спецкурси, які формують  вміння  розумно взаємодіяти з природою, шукати шляхи покращення і відновлення природного середовища, розвивають  екологічне мислення учнівської молоді.

-       Координують позашкільну роботу організації: Чернівецькій обласний еколого-натуралістичний центр дітей та юнацтва, Чернівецькій обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій української молоді. В області діє 143 загони "голубих" та "зелених" патрулів, біля 80 екологічних клубів і товариств. Активно працюють екологічні гуртки, які залучають молодь до участі в екологічних акціях міського, обласного, Всеукраїнського рівня; працюють над проблемою формування екологічної свідомості молоді.

Робота шкільних екологічних гуртків здійснюється за декількома напрямками:

-       участь в громадських заходах екологічного спрямування: «Зеленій толоці», акціях «Збережемо планету для нащадків», «Посади дерево», «Врятуймо, чернівецькі каштани» під час яких прибирають території парку Шілера, скверу біля школи, берегів річки Прут, озеленюють пришкільну ділянку, доглядають за молодими деревами на території шкіл та скверів.

-       пропаганда бережливого ставлення до навколишнього середовища здійснюється через діяльність екологічних  агітбригад, екотеатрів;

-       робота з підвищення екологічної свідомості батьків - в школах працює батьківський всеобуч, який підвищує екологічну грамотність батьків, формує екологічно-грамотне ставлення до навколишнього середовища, створює умови для тісної співпраці батьків та дітей в напрямку збереження навколишнього середовища.

Громадські організації самостійно здійснюють екологічну самоосвіту та здобувають необхідні знання шляхом лікбезу через сітку семінарів, круглих столів, тренінгів. Прикладом є серія навчальних семінарів, що проводила Буковинська філія НЕЦУ «Крона» - «Правові аспекти діяльності неурядових громадських організацій», «Зелений пояс Карпат», «Червона книга України», "Перспективи розвитку екологічної ситуації в м. Чернівці". Члени Чернівецької ОО ВЕЛ та НДП брали участь у круглому столі "Перспективи розвитку екологічної ситуації в м. Чернівці", який проводила міська рада і внесли пропозицію щодо розробки проекту по впорядкуванню правого берегу річки Прут. У березні пройшов конкурс молодих дизайнерів, на якому була представлена номінація "Екологічна мода". У Центральному виставковому залі м. Чернівці було організовано виставку екоплакатів, малюнків та фоторобіт учнів шкіл. У вересні спільно з Чернівецьким національним університетом ім. Ю.Федьковича проведено Чаргаффські читання, на яких розглянуті питання нетрадиційних підходів до екологічної освіти та проосвіти у сільських школах.

Отже, ми бачимо, що за умови матеріальної скрути в державі, громадські екологічні організації завдяки копіткій праці виборюють фінансову допомогу в міжнародних фондах і створюють за її рахунок певну навчально-методичну базу для екологічної освіти. Це, перш за все, створення серії науково-популярних фільмів «Зелена толока», «Кинуте зерно», «Дерево життя», «Парк тисячоліття», «Операція «Едельвейс», «Червона книга Буковини» та інші. Окрім того, видання серії кольорових плакатів, поштових листівок -  все це сьогодні використовується для екологічного навчання учнів та студентів краю.

Вагомою допомогою у формуванні системи сучасних екологічних знань для широкого загалу є публікації фахівцями-громадськими активістами серії статей в місцевій пресі.

Виходячи з постулату, закладеного в Концепції, про те, що екологічна освіта – це сукупність наступних компонентів: екологічні знання – екологічне мислення – екологічний світогляд – екологічна етика – екологічна культура, стає зрозуміло, що розвивати екологічну освіту немислимо без становлення громадянського суспільства. Громадські екологічні об’єднання, використо-вуючи характерні для них специфічні методи роботи, здатні формувати еколо-гічний світогляд населення, тим самим прискорюючи процес формування життєвих компетентностей в учнівської молоді.