к. е.н., доцент Тарасова І.І. ,магістр Чигрин А.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Тенденції розвитку та перспективи світової торгівлі цифровими фотоапаратами

Останніми роками ринок фототехніки інтенсивно розвивається. Виробники фотокамер щорік випускають нові моделі цифрових фотоапаратів, розширюється їхній асортимент, і як наслідок, на ринку фотоапаратури збільшується об'єм   продажів. Висока динаміка ринку пов'язана з використанням сучасних розробок у галузі науки та техніки. На думку експертів компанії IDC ринок  в подальшому буде стрімко зростати. На ринку фототехніки домінують закордоні торгові марки. Дана тенденція буде зберігатись і в подальшому так як споживач надає перевагу більш дорогим і якісним товарам.

Аналіз основних досліджень. Дослідження тенденцій розвитку та перспектив світової торгівлі цифровими фотоапаратами  певною мірою відображенні в працях таких науковців та експертів, як Знахар В. В., Лищук И.Б., Юрченко А. В., Юрков Б. Л.  та ін.

Постановка завдання. Метою даної статті є огляд та аналіз ринку цифрових фотоапаратів, маркетингові дослідження конкуренції та мотивації споживачів.

Минувши гостру фазу кризи, світові ринки продовжують розвиватися. Аналітики  GFK, вивчивши ситуацію в сегменті споживчої електроніки в 56 країнах, прийшли до висновку, що за підсумками січня-червня 2012 р. глобальний ринок виріс в грошовому вираженні більш ніж як на 20% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Серед інших товарних груп виразну позитивну динаміку демонструє сегмент цифрових камер - тут об'єм виручки за перші шість місяців року збільшився на 11%, причому в  червні цей показник на 19% перевершив торішній. Найкращі темпи зростання зафіксовані в регіонах, що розвиваються. Так, в Східній Європі позитивна динаміка склала 25%, в країнах Латинської Америки і Азії - 51 і 20% відповідно. Кажучи про два останні регіони, варто відзначити, що відновлення попиту дозволило не лише здолати різкий спад, що спостерігався торік, але і значно перевищити результат до кризового 2008 р. Також зростає кількість проданих цифрових камер в Китаї. Високий прогнозований об'єм продажів на ключовому світовому ринку може свідчити не лише про інтерес, що зберігається, до фотографії серед користувачів, але і про те, що ємкий азіатський ринок все ще вельми далекий від насичення. Проте вже в нинішньому році Китай стане найбільшим після США споживачем техніки даної категорії [4, c.42].

Фахівці ділять ринок цифрових фотокамер на два великі сегменти — фотоапарати із знімною оптикою (це в основному дзеркальні камери, так звані «зеркалки») і камери з незнімним об'єктивом (найдешевші з них зазвичай називають «мильницями»).  «Мильниці» — дешевший  товар: за даними японської асоціації CIPA (Camera and Imaging Products Association), світовий обсяг виробництва камер із знімними об'єктивами випускають майже в сім разів менше, ніж «мильниць».

Даний сегмент набагато ширше представлений різними апаратами.  Динаміка розвитку цих двох сегментів ринку також різна. В даний час на світовому ринку спостерігається зниження продажів цифрових фотокамер, яке відбувається якраз за рахунок скорочення продажів «мильниць». Основною причиною цього явища є насичення ринку компактних камер — в розвинених країнах одна сім'я може мати декілька «мильниць». Окрім цього, на сегмент дешевих компактних камер чинить тиск зростаюче число фотогаджетів — багато фотоаматорів тепер вважають за краще робити знімки за допомогою смартфонів або мобільних телефонів з інтегрованими камерами. Одночасно з цим, сегмент «зеркалок» зараз переживає бурхливий розквіт. Популярність цього сегменту експерти пояснюють двома основними чинниками: з одного боку, ціни на них поступово знижуються, а з іншої — цей ринок навіть в розвинених країнах ще недостатньо насичений.

В результаті, за даними CIPA (аналітична компанія), останніми роками світовий приріст продажів цього вигляду фототехніки складає 20–25%. Цей продуктовий сегмент відрізняється надзвичайно швидкою швидкістю розвитку технологій, а зростаюче число можливостей підштовхує споживачів до придбання другою і навіть третьою камери.  За даними компанії ISUPPLI, до 2013 року світові продажі цифрових камер досягнуть свого піку, а потім вони підуть на спад. Очікується, що в 2014 році світові постачання зменшаться на 0,6% і складуть 135,4 млн. одиниць.  Фахівці відзначають, що ще одним значним сегментом ринку є змінні об'єктиви для дзеркальних камер, і їх продажі найближчими роками зростуть. Такий стрибок обумовлений тим, що виробники камер як і раніше агітуватимуть покупку моделей, сумісних лише з фірмовою оптикою, а не з тією, що конкурує [1, c.38].

Що стосується російського ринку, то за даними компанії GFK, на початку 2011 року дзеркальних камер на російському ринку було лише 7%, а в останні місяці 2011 року їх стало вже 14% сегменту. Оскільки фотокамери не є товаром повсякденного попиту, ринок в значній мірі постраждав від фінансової кризи. Об'єм ринку, за даними «ГФК Русь», в 2010 році склав 785 млн. доларів, що значно вище, ніж в 2009 році, коли ринок склав 660 млн. доларів, але нижче за показники 2008 років, коли ринок склав 660 млн. доларів, але нижче за показники 2008 років, коли об'єм ринку дорівнював 1038 млн. доларів [1, c.38]. Експерти компанії «ГФК Русь» відзначають, що, не дивлячись на те, що ринок був у кризовому стані, на даний час ситуація покращується. Вистежується тенденція до стабілізації та найближчим часом російський ринок фототехніки може стати одним з найбільших в Європі.

Трійка лідерів серед виробників фототехніки не змінюється вже декілька років: Canon, Sony і Nikon – в 2011 році, по оцінках аналітиків Digitimes Research, утримували майже половину (48,5%) глобального ринку, представленого сегментами компактних камер і дзеркальних, – із знімною оптикою). При цьому в сегменті «зеркалок» Canon і Nikon в сукупності контролюють більше 80% сегменту. Що стосується ситуації в Росії, то за даними російського офісу Canon, цей бренд займає сьогодні 45% ринку дзеркальних камер в країні і 20% - в сегменті компактних фотоапаратів. За даними «Никон Россия», в цілому по ринку доля Nikon наближається до 17% у вартісних одиницях. Якщо ж оцінювати ринок в грошовому вираженні, то Nikon займає в Росії друге місце  [1, c.39].

Не дивлячись на лідерство на світовому ринку, основні виробники фототехніки мають ряд труднощів. Так, всі японські компанії в 2011 році сильно постраждали від землетрусу, відчутним ударом були  повені в Таїланді. Провідний гравець ринку – компанія Canon - останнім часом показує погані фінансові результати (це викликано не дуже успішною роботою підрозділів компанії, не пов'язаних з виробництвом фотоапаратів).

В результаті, вартість акцій Canon у 2011 році впала на 19%, через що в кінці січня цього року у відставку подав президент компанії. Для ринку фотокамер характерне постійне оновлення модельного ряду і регулярний вихід новинок від компаній-лідерів [1, c.42].

Якщо говорити про ринок цифрових фотоапаратів в Україні, то на сьогоднішній день він практично нічим не відрізняється від аналогічного ринку будь-якої держави світу. Глобалізація та інтернаціоналізація ринків призвели до того, що в будь-якій державі світу можна придбати фотоапарат як відомих виробників цієї техніки - Olympus, Canon, Pentax, Minolta, Rekam, Fuji, Kodak - так і не дуже, або практично невідомих - UFO, Skina, Mustek та ін. Різниця полягає тільки в тому, що в різних державах різні марки користуються різною популярністю

Розвиток  фоторинку стимулює і зростання його технологічності. Провідні світові виробники прагнуть зацікавити покупців все новими і новими функціями. Особливо це характерно для ринку «мильниць», де конкуренція загострена і гравці прагнуть виділитися яскравими технологічними новинами. У 2011 році виробники анонсували 163 нових моделі фотокамер. Лідерами є компанії Sony з 22 новими моделями і Fuji і Panasonic – з 21 моделлю кожна. У свою чергу, лідери ринку – Canon і Nikon – представили 18 і 17 апаратів відповідно. Компанія Olympus провела 19 презентацій, Samsung - 15.  Аналітики відзначають, що помітну роль в сегменті компактних камер відіграють рекламні кампанії виробників, які намагаються довести покупцеві, що та або інша нова функція йому буде дуже корисна. Так, наприклад, протягом 2011 року спостерігалося зростання сегменту камер з великим оптичними зумом, де виробники супроводжували свої нові моделі агресивною рекламою. Окрім цього, останнім часом покупці часто звертають увагу на таку нову функцію компактних камер, як автоматичне розпізнавання осіб в кадрі, функцію панорамної зйомки, а також здатність знімати відео високої чіткості (HD).  Фахівці ринку стверджують, що в сегменті фотоапаратів із змінною оптикою має відбутися технологічна революція: тут з'явився новий тип фототехніки — беззеркальні камери із змінною оптикою. Поява беззеркальних моделей із змінною оптикою, які дозволяють отримувати знімки порівнянного, а деколи і вищого, ніж в бюджетних дзеркальних камер, якості стало можливим завдяки новим технологіям: виробництву малошумних і “швидких” матриць, якісних електронних видошукачів і lcd-екранів [5].

Аналітики вважають, що в найближчому майбутньому продажі беззеркальних камер збільшуватиметься.  Ще одна новина, пропонована виробниками фототехніки, - поява камер з вбудованим gps-модулем, що дозволяє запам'ятати координати місця знімка. Більшість фотоапаратів оснащуються стандартними пристроями навігації, але до кінця року очікується поява на ринку альтернативних gps-технологій для фотоапаратів. У Росії, можливо, незабаром з'являться фотокамери, оснащені навігацією системи ГЛОНАСС. За даними компанії IMS, цього року очікується значне збільшення числа фотоапаратів, що надходять у продаж, з GPS.

Всього в світовий рейтинг виробників фототехніки входять дев'ять основних гравців, сім з Японії: першість тут належить Canon (близько 20% всього ринку), далі йдуть Sony (18%), Nikon (13%), Samsung (11%), Panasonic (8%), близько 7% в предбанкротном стані займав Kodak і замикають список основних гравців Olympus (6%), Fuji (5%), Casio (4%).  У списку виробників дзеркальних камер ключових гравців значно менше. По суті, це всього три компанії: майже половину ринку займає Canon (45%), біля третини належить Nikon (30%), замикає трійку лідерів Sony з долею в 12% [2, c.52].

Для ринку фотокамер характерне постійне оновлення модельного ряду і регулярний вихід новинок від компаній-лідерів. Одночасно з цим зростає і його технологічність. Провідні світові виробники регулярно виводять на ринок камери з новими функціями.   Трійка лідерів серед виробників не міняється вже декілька років: Canon, Sony і Nikon утримує майже половину світового ринку фототехніки.  

Успішний розвиток ринку цифрових фотоапаратів передбачає створення ефективного механізму його регулювання, заснованому на колективному підході до організації, планування, управління і координації діяльності торгівлі, для того, щоб забезпечити отримання високих кінцевих результатів, що дозволяє задовольнити попит покупців на товари фотоіндустрії, так і отримання необхідних для прискореного розвитку торгових підприємств прибутків.

Отже, завдяки конкуренції на ринку цифрових фотоапаратів товаровиробники постійно оновлюють власну продукцію, використовуючи інноваційні технології та "ноу-хау". Це призводить до зменшення роздрібної ціни та підвищення якості даної продукції на світовому ринку.

Література:

1.    Знахарев В. В. Формирование рынка цифровых    фотокамер//Бизнес-Информ.  -   2011. -   №16. - С. 38-42

2.    Лищук И. Б. Обзор рынка цифровых фотоапаратов//Цифровое фото как стиль жизни.- 2011.-  №2.- С. 43-68.

3.     Юрков Б. Л. “Весь мир в зеркале”//Потребитель, 2011.-№6.- С. 82-115.

4.     Юрченко А. В. Настроились на позитив// Компьтерное образования, 2012. - №35.- С. 42

5.     Ринок фототехніки зростає: [Электрон. ресурс].– Режим доступа: http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4109/art/1341859301.html