Студентка групи СЗФК-12 Касай Т.М.

Науковий керівник: к.е.н., доц. Шелест О.Л.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Роль позичкового капіталу в діяльності підприємства

 

Функціонування підприємства супроводжується безперервним кругообігом коштів, що здійснюється у вигляді витрат ресурсів і отримання доходів, їх розподілу і використання. При цьому визначаються джерела коштів, напрямки і форми фінансування, оптимізується структура капіталу, проводяться розрахунки з постачальниками матеріально-технічних ресурсів, отримувачами продукції, державними органами, персоналом підприємства і т. ін. Всі ці грошові відносини складають сутність фінансової діяльності підприємства.

Структурно капітал складається з грошових фондів. У структуру капіталу входять грошові кошти, вкладені в основні фонди, нематеріальні активи, оборотні фонди, фонди обігу. За формою вкладення розрізняють підприємницький, вкладений в різні підприємства шляхом прямих або портфельних інвестицій і кредитний капітал, наданий в кредит на умовах зворотності і платності.

Відповідно джерелам формування капітал підприємства можна поділити на власний і залучений. Власний капітал створюється, в основному, за рахунок нерозподіленого прибутку, тобто валового прибутку за мінусом сплачених податків, відсотків за кредит і дивідендів. Він включає статутний, паєвий і резервний фонди. Залучений капітал формується на тимчасовій основі у вигляді довгострокової або короткострокової позики, яка здійснюється у формі банківського кредиту. 

Організація будь-якого господарюючого суб'єкта починається з утворення основних і оборотних коштів, величина яких відбивається в статуті господарюючого суб'єкта і носить назву "статутний капітал" ("статутний фонд"). Статутний капітал є сумою внесків засновників господарюючого суб'єкта для забезпечення його життєдіяльності. Як джерело власних коштів виступає також і додатковий капітал. Додатковий капітал - сума від переоцінки товарно-матеріальних цінностей, основних фондів і нематеріальних активів, т.ін.

На кінцеві результати діяльності підприємства впливає структура капіталу, який використовується. Так, підприємство, що використовує тільки власний капітал, має найвищу фінансову стійкість, але обмежує темпи свого розвитку і не використовує фінансові можливості приросту прибутку на вкладений капітал.

Підприємство, що використовує позиковий капітал має більш високий фінансовий потенціал свого розвитку і можливості приросту фінансової рентабельності діяльності, однак в більшій мірі генерує фінансовий ризик і загрозу банкрутства.

Політика формування структури капіталу являє собою складову частину загальної політики управління прибутком підприємства, що полягає в забезпечені такого поєднання використання власного і позикового капіталу, яке оптимізує співвідношення рівня фінансової рентабельності і рівня фінансових ризиків відповідно до вибраних критеріїв управління прибутком.

Оцінка вартості позикового капіталу має ряд особливостей це: відносна простота формування базового показника оцінки вартості; облік податкового коректора в процесі оцінки вартості позикових коштів; вартість залучення позикового капіталу має високу міру зв'язку з рівнем кредитоспроможності підприємства, який оцінюється кредитором; залучення позикового капіталу завжди пов'язане зі зворотним грошовим потоком не тільки з обслуговування боргу, а й з погашення зобов'язань відносно основної суми цього боргу.

Тобто, політика формування структури капіталу являє собою складову частину загальної політики управління прибутком підприємства, що полягає в забезпечені такого поєднання використання власного і позикового капіталу, яке оптимізує співвідношення рівня фінансової рентабельності і рівня фінансових ризиків відповідно до вибраних критеріїв управління прибутком.

Об’єктом дослідження є ТОВ фірма „ДЕЛЬТА”. Предметом дослідження є структура капіталу товариства.

Мета дослідження полягає в теоретичному обґрунтуванні необхідності керування структурою капіталу підприємства та розробці методичних рекомендацій, спрямованих на оптимізацію співвідношення власних і позикових фінансових коштів, що використовуються товариством.

Для досягнення поставленої мети було вирішено наступні задачі:

- розглянуто сутність структури капіталу й фактори, що її визначають;

- визначено вартість капіталу й принципи її оцінки;

- розглянуто принципи оцінки капіталу;

- проаналізовано ліквідність товариства;

- зроблено аналіз структури активів та джерел капіталу товариства;

- оцінено співвідношення власного і залученого капіталу.

Результати розрахунків ліквідності балансу показали, у 2011 році баланс назвати абсолютно ліквідним неможливо. У 2009 і 2010 роках баланс товариства був абсолютно ліквідним. Тобто у 2011 році стан товариства погіршився. Показники ліквідності товариства свідчать про його платоспроможність на найближчий. Однак можливе погіршення стану розрахункової дисципліни внаслідок нестачі засобів на покриття кредиторської заборгованості в сумі 234,24 тис.грн.

Більш детальний аналіз ліквідності було проведено за допомогою фінансових коефіцієнтів.

Взагалі ТОВ „ДЕЛЬТА” має абсолютний тип фінансової стійкості, що свідчить про високий ступінь його незалежності від зовнішніх інвесторів і кредиторів. Більш того, товариству необхідно використовувати у своїй діяльності більше позикових засобів довгострокового фінансування, що підвищить рентабельність власного капіталу. Суму засобів, що підприємство може залучити без втрати фінансової стійкості, тобто фінансова стійкість буде характеризуватися як нормальна на 2011 р., становить 1689,96 тис. грн..

Також розглянуто процес оптимізації структури капіталу по критерію мінімізації його вартості для підприємства. Як виявлено з розрахунків, мінімальна середньозважена вартість капіталу досягається при співвідношенні власного і залученого капіталу у пропорції 40 : 60. Така структура капіталу дозволяє максимізувати реальну ринкову вартість підприємства. Тобто ТОВ „ДЕЛЬТА” має можливість без ризику збільшувати позиковий капітал і таким чином розширювати виробничий процес.