Экономические науки/3.Финансовые отношения.

 

Падова І. Г.

Науковий керівник - Семерунь Л. В., к.е.н., ст. викладач

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Особливості функціонування ринку єврооблігацій

 

Основним інструментом мобілізації боргового фінансування на міжнародному фондовому ринку є єврооблігаційні позики. Єврооблігації – це боргові цінні папери, емітовані на міжнародному фондовому ринку та деноміновані у валюті, відмінній від національної грошової одиниці країни-емітента. Перевагою єврооблігацій для емітента є їх розміщення одночасно на кількох ринках, що розширює коло потенційних інвесторів суб'єкта господарювання і, відповідно, знижує плату за акумульовані фінансові ресурси. У єврооблігаціях містяться дані про суму боргу, порядок отримання відсотків і терміни погашення [2].

Ринок єврооблігацій – ринок, на якому обертаються облігаційні зобов’язання позичальників євровалюти. Як правило, позичальниками виступають транснаціональні компанії і найбільші національні монополії [3].

Основною метою корпоративних емітентів, що виходять на ринок єврооблігаційних позик є, насамперед, диверсифікація джерел залучення фінансових ресурсів та хеджування валютних ризиків. Зауважимо, що використання єврооблігаційного ринку дає змогу підприємницьким структурам не лише залучити значні обсяги "довших" та дешевших, порівняно із мобілізованими на внутрішньому фінансовому ринку, ресурсів, а й отримати додаткові вигоди від конвертації валютних надходжень в інші валюти у випадку сприятливого коливання обмінних курсів.

Варто зазначити, що для виходу на єврооблігаційний ринок емітенту необхідно мати високий рейтинг, присвоєний одним із авторитетних світових рейтингових агентств (компанії Moody's Іnvestors Servіce, Standard and Poor's

Corporatіon, Fіtch-іBCA). Високий рейтинг корпорації є не обов'язковим при

розміщенні єврооблігацій, проте його наявність передбачає можливість здійснити емісію на більш вигідних для позичальника умовах. Окрім цього,

без одержання рейтингу професійні учасники не обслуговуватимуть розміщення, і тільки у порядку винятку кредитори інвестуватимуть фінансові ресурси в облігації без присвоєного рейтингу. Зазначимо, що рейтинг корпоративних єврооблігацій не може бути вищим за суверенний рейтинг країни емітента, винятком є лише випуск цінних паперів за умов гарантування погашення зобов'язання за єврооблігаціями великими фінансово-кредитними компаніями, у цьому випадку передбачається постійний моніторинг фінансового стану емітента та його періодична контрольна оцінка обраним рейтинговим агентством [2].

Від інших форм запозичень єврооблігації відрізняються характерними особливостями емісії та розміщення:

1. Єврооблігації розміщаються одночасно на ринках декількох країн, при цьому валюта єврооблігаційної позики не обов’язково є національною як для кредитора, так і для позичальника.

2. Розміщення здійснюється емісійним синдикатом, що, як правило, представляють банки, зареєстровані в різних країнах.

3. Випуск і обіг єврооблігацій здійснюється відповідно до встановлених на ринку правил і стандартів. Випуск облігацій, як правило, обумовлений зобов’язаннями емітента з підтримки визначеного співвідношення власного й позикового капіталу, обмеженню випуску інших боргових зобов’язань протягом обговореного періоду часу.

4. Єврооблігації, як правило, цінні папери на пред’явника.

5. Доходи за єврооблігаціями виплачуються в повному обсязі без утримання податку в країні емітента. Якщо місцеве законодавство передбачає утримання податку на відсотки, що платить позичальник, останній зобов’язаний довести величину процентних платежів до рівня, що забезпечує інвестору процентний дохід, рівний номінальному купону.

Дохід за єврооблігаціями виплачується, як правило, у вигляді купона на номінальну вартість. Виплата здійснюється раз на рік. Існують також і єврооблігації, де дохід формується як дисконтна різниця. Зустрічаються єврооблігації, за якими встановлюється змінна ставка доходу, а також такі варіанти, коли ставка дохідності за єврооблігаціями встановлюється як середня ставка деякого світового фінансового індикатора плюс додаткова премія [3].

Таким чином, єврооблігаційний ринок дає змогу в умовах обмеженості можливостей залучення на національному фінансовому ринку необхідного для нормального функціонування та ефективної фінансово-господарської діяльності обсягу капіталу мобілізувати необхідне боргове фінансування на тривалі терміни і за нижчими цінами порівняно із вартістю банківського кредитування та ресурсами вітчизняного фондового ринку. Однак доступним

цей інструмент фінансування є лише для великих компаній із структурованим бізнесом і високими кредитними рейтингами.

 

Література

1.                 Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок": за станом на 30 лист. 2010 р. /Верховна Рада України.

2.                 Єврооблігаційні позики як інструмент мобілізації боргового фінансування вітчизняними підприємствами на міжнародному ринку капіталу. [Электронный ресурс]. - http://www.nbuv.gov.ua/portal/chem_biol/nvnltu/21_14/282_Rub.pdf

3.                 Ринок єврооблігацій. [Электронный ресурс]. – http://ufpp.kiev.ua/rinok-yevroobligacij/

4.                 Рубан О. Спецпроект "Корпоративні фінанси": Бонд. Євробонд // Український діловий тижневик "Контракти". – 2006. – № 50. – 11 грудня.