Экономические науки / 4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Скриньковський Р.М.

Національний університет Львівська політехніка”, Україна

кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва

 

Рейтингова оцінка інвестиційних якостей акцій підприємства

 

Акціонерне товариство (АТ) – це організація (підприємство, фірма), яка створена на основі добровільного погодження юридичних і фізичних осіб (у т.ч. іноземних), що об’єднали свої кошти (фінансові ресурси) шляхом випуску певної кількості акцій з метою здійснення виробничо-господарської діяльності та одержання частини прибутку у вигляді дивідендів. Акціонери також мають право на участь у розподілі майна в разі ліквідації АТ [1, с. 22, 574; 2, с. 13 – 14].

В результаті аналізування існуючих категорій “Інвестиційна привабливість підприємства”, підходів до визначення її сутності та оцінювання у [3, с. 229; 4], наукової праці Єпіфанова А.О. [5, с. 172 – 177] та ін. ми пропонуємо ІП підприємства розглядати в системі “інвестор – реципієнт” та як сукупність таких категорій – Y1, Y2, Y3, Y4, Y5 – рис. 1.

Відповідно до цього, система “інвестор – реципієнт” – сукупність інвесторів та підприємств, об’єднаних єдністю мети та функціональною цілісністю щодо визначення доцільності залучення інвестицій у об’єкт господарювання для досягнення цілей кожного з них на вигідних їм умовах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Інвестиційна привабливість (ІП) підприємства – це інтегральна характеристика його як об’єкта інвестування, що базується на узгодженні мети і характеру інвестування інвестора та цілей реципієнта інвестицій (підприємства), яке забезпечує досягнення комплексного позитивного ефекту від освоєння капіталовкладень для кожного з них з позиції перспективності та розвитку (баланс їх інтересів та подвійний ефект). В процесі визначення ІП підприємства необхідно врахувати: обсяги, структуру, джерела формування та період капіталовкладень, а також – оцінку ризику і потенційної прибутковості інвестицій, високий рівень їх захисту та безпеку бізнесу [7]. Механізм формування та реалізації ІП суб’єкта господарювання представлено на рис.2. Загальною характеристикою переваг та недоліків інвестування підприємства з позиції конкретного інвестора виступає його ІП.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Компплексне оцінювання ІП підприємства відповідно до цілей інвестування представлено на рис. 3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Узагальнююча рейтингова оцінка інвестиційних якостей акцій підприємства може здійснюватися за такими критеріями – табл.1 [9, с. 117].

Таблиця 1

Рейтингова оцінка інвестиційних якостей акцій підприємства

Рейтинг

Значення рейтингу

Характеристика акцій (підприємства)

1

ранг

Найвища інвестицій­на привабливість (ІП)

Підприємство є визнаним лідером у галузі, має високі стабільні прибутки; ризик інвестування мінімальний

2

ранг

Висока ІП

Акції майже такі, як акції найвищої ІП, але показники й перспективи діяльності трохи гірші, ніж у лідерів

3

ранг

ІП вища за середню

Акції мають сприятливі характеристики для інвестування, ці характеристики можуть погіршуватись в періоди зміни кон’юнкту­ри

4

ранг

Середня ІП

Акції мають середні характеристики, які можуть ще погіршитись під впливом несприятливих факторів зовнішнього середовища та внутрішніх факторів виробництва

5

ранг

ІП нижча за середню

Інвестиційні якості акцій нижчі за середні; підприємство має суттєві проблеми з технологіями, менеджментом тощо

6

ранг

ІП низька

Підприємство має погані перспективи: прибутки незначні (відсутні), технології застарілі, менеджмент неефективний

7

ранг

Акції є інвестиційно непривабливими

Підприємство втрачає або вже втратило ринок (є банкрутом)

Джерело: [9, с. 117]

Таким чином, залежність рейтингової оцінки акцій від їх ціни представлено на рис. 4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Отже, чим вища ІП підприємства тим вижча ціна його акцій і відповідно – вижча рейтингова оцінка інвестиційних якостей акцій підприємства.

 

Література:

1.       Загородній А.Г. Фінансово-економічний словник / А.Г.Загородній, Г.Л.Вознюк. – Львів: В-во НУ “Львівська політехніка”, 2005. – 714 с.

2.       Словник термінів ринкової економіки / за ред. проф. Науменка В.І. – Київ: В-во “Глобус”, 1996. – 288 с.

3.       Скриньковський Р.М. Методика оцінювання інвестиційної привабливості підприємств машинобудування / Р.М. Скриньковський // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – № 7 (85). – С. 228 – 240.

4.       Скриньковський Р.М. Аналіз підходів щодо оцінювання інвестиційної привабливості промислових підприємств / Р.М. Скриньковський // Проблеми економіки та управління. Вісн. Нац. ун-ту “Львівська політехніка”. – 2006. – Вип. № 554. – С. 74 – 79.

5.       Оцінка кредитоспроможності та інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання: [монографія] / [Єпіфанов А.О., Дехтяр Н.А., Мельник Т.М., Школьник І.О. та ін.]; за ред. д.е.н. Єпіфанова А.О. – Суми: УАБС НБУ, 2007. – 286 с.

6.       Буднікова Ю.В. Інвестиційна привабливість як економічна категорія / Ю.В. Буднікова, О.М. Таряник // Вісн. Хмельн. нац. ун-ту. – 2011. – № 2. – Т.1. – С. 125 – 128.

7.       Скриньковський Р.М. Методичні рекомендації до оцінювання інвестиційної привабливості підприємств / Р.М. Скриньковський // Інвестиції: практика та досвід. – 2011. – грудень. – № 23. – С. 62 – 67.

8.       Петришин Н.Я. Система стратегічних показників діяльності машинобудівних підприємств / Н.Я. Петришин // Регіональна економіка. – 2008. – № 4 (50). – С. 173 – 184.

9.       Мендрул О.Г. Ринок цінних паперів: [навч. посібник] / О.Г. Мендрул, І.А. Шевчук. – К.: КНЕУ, 1998. – 152 с.