Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

к.е.н. Гузенко О.П., Коваленко А.І.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ «КНУ»

Рольове значення доцільності оцінювання привабливості та ефективності інноваційно-інвестиційного проекту

 

Сьогодні рівень продуктивних сил і виробничих відносин в економічному житті України знаходяться в процесі трансформаційних зрушень, які викликають появу проблем в різних сферах діяльності. Однією з них є  інвестиційна діяльність, яка повинна характеризуватися орієнтацією на інноваційну ідею. Проте, нестача інвестиційного ресурсу стримує активізацію впровадження інноваційних проектів та свідчить про необхідність пошуку оптимального варіанту об’єкту інвестування.

Проблемі інноваційно-інвестиційного розвитку присвячено достатньо значна кількість робіт вітчизняних та зарубіжних науковців: В.М. Гриньова, В.О. Коюда, Т.І. Лепейко, О.П. Коюда [1], О.А. Кириченко, С.А. Єрохін [2], І.Л. Сазонець, В.А. Федорова [3] та інші. Праці зазначених вчених ґрунтуються на теоретично-методологічній платформі стосовно дослідження інвестиційної привабливості сучасного проекту.

Як відомо, інвестиційна привабливість проекту представляє собою справедливу кількісну та якісну характеристику зовнішнього і внутрішнього середовища об'єкта потенційно можливого інвестування. Практика доводить, менеджери з оцінки інвестиційного проекту залучають метод позиціювання проектів за критеріями економічної привабливості й ефективності. З цією метою будується матриця, яка визначає позицію щодо підтримки тих чи інших інноваційно-інвестиційних проектів.

Рівень ефективності інвестицій при прийнятті рішення щодо доцільності інвестування має вирішальне значення для інвестора, зауважують В.М. Гриньова, В.О. Коюда, Т.І. Лепейко, О.П. Коюда [1], а обсяг інвестицій та умови, на яких вони надаються, є визначальними для особи, яка прагне їх залучити. В свою чергу, О.А. Кириченко, С.А. Єрохін [2] констатують той факт, що непривабливі з погляду вигод для суспільства інвестиційні проекти мають здійснюватися виключно за рахунок приватних інвестицій. На їх погляд, участь суспільних коштів у таких проектах може бути виправдана лише в разі можливості одержання солідних фінансових вигод.

У своїй праці І.Л. Сазонець, В.А. Федорова [3] схиляються до думки, що «…інвестиційна привабливість є системою сукупності перспективних можливостей вкладення коштів з метою отримання економічних та інших вигод у майбутньому».

Матриця оцінки економічної ефективності та привабливості інноваційно-інвестиційного проекту представлена на рисунку 1.

Рис. 1. Матриця оцінювання економічної ефективності та привабливості інноваційно-інвестиційного проекту

 

Зокрема, науковці В.М. Гриньова, В.О. Коюда, Т.І. Лепейко, О.П. Коюда [1] стверджують, що оцінювання інвестиційної привабливості проекту  варто проводити за чітко визначеними стадіями. На першій стадії встановлювати цілі розвитку інноваційної ідеї та визначати пріоритетність проекту. Критеріями для порівняння проектів можуть бути: необхідна величина інвестицій для створення робочих місць; значення доданої вартості, створюваної в результаті проекту; зменшення (заощадження) використовуваних валютних ресурсів; платежі за використання місцевих ресурсів тощо. Друга стадія присвячується оцінки з позиції розрахунку кількісного значення встановлених раніше критеріїв, що дає змогу вимірювати ступінь сприяння проекту досягненню поставлених економічних цілей розвитку. В свою чергу, на заключній третій стадії варто провести оцінювання привабливості кожного інноваційно-інвестиційного проекту на основі визначення середньозваженої величини індексів проекту. Як правило, найвище середньозважене значення свідчить про економічну привабливість інноваційно-інвестиційного проекту.

Як висновок зауважимо, дослідження інвестиційної привабливості та економічної ефективності інноваційного проекту має ґрунтуватися на класичних критеріях із урахуванням методологічних матричних елементів. У сучасному суспільстві необхідним є запровадження новітніх технологій, прийняття доцільних управлінських рішень щодо інвестування проектів, вдосконалення моделі оцінювання та визначення заходів щодо покращення рівня інвестиційної привабливості проекту. В результаті досліджень стає зрозумілим, що жоден інвестиційний проект без залучення якісної методики оцінювання його ефективності немає інноваційного спрямування з тієї позиції, яка передбачалася для покращення розвитку того чи іншого об’єкту.

 

Література:

1.     Гриньова В.М. Інвестування: [підручник] / В.М. Гриньова, В.О. Коюда, Т.І. Лепейко, О.П. Коюда. – К.: Знання, 2008. – 452 с.

2.     Кириченко О.А. Інвестування: [підручник] / О.А. Кириченко, С.А. Єрохін. – К.: Знання, 2009. – 573 с.

3.     Сазонець І.Л. Інвестування: [підручник] / І.Л. Сазонець, В.А. Федорова. – К.: Центр учбової літератури, 2011. – 312 с.