к.е.н., доц. Яковишина Н.А., Виногородська Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельного-економічного університету

Особливості кошторисного фінансування бюджетних установ

Виділення коштів з бюджету на забезпечення діяльності апарату законодавчої та виконавчої влади, управління, суду й прокуратури, обороноздатності країни, на утримання соціально-культурної сфери, а також державних та комунальних підприємств, установ та організацій, які не мають своїх доходів (бюджетних установ), здійснюється шляхом кошторисно-бюджетного фінансування.

Дослідження специфіки кошторисного фінансування бюджетних установ в Україні присвячено наукові роботи таких вчених як В.Д.Бакуменка, В.Г. Бодрова, Ю.В. Вороненка, Л.І. Жаліло, В.М. Лехан, В.Ф. Москаленка, Н.Р. Нижник, В.М.Князєв, І.В.Розпутенка, В.А. Скуратівського, В.П.Троня та інших.

Метою дослідження є визначення особливостей кошторисного фінансування бюджетних установ.

Кошторисно-бюджетне фінансування – це метод безповоротного, безоплатного відпуску грошових коштів на утримання установ, що перебувають на повному фінансуванні з бюджету, на основі відповідних фінансових планів - кошторисів бюджетних установ [2].

Фінансово-правові відносини за кошторисно-бюджетного фінансування виникають з моменту затвердження кошторису бюджетної установи розпорядником бюджетних коштів вищого рівня. У цьому полягає правове значення кошторису як індивідуального фінансово-планового акта, який спрямований на виконання правових норм та конкретизує їх у розрізі конкретних правовідносин.

 Правові основи складання, затвердження та виконання кошторису доходів і видатків бюджетних установ визначені Кабінетом Міністрів України.

В залежності від рівня узагальнення інформації про доходи та видатки кошториси поділяються на: індивідуальні та зведені [1].

 Незалежно від організаційної форми ведення обліку для забезпечення своєї діяльності бюджетна установа складає індивідуальні кошториси та плани асигнувань із загального фонду за кожною виконуваною нею бюджетною програмою (функцією), що виконує.

 План асигнувань із загального фонду являє собою помісячний розподіл асигнувань, затверджених у кошторисі, за скороченою формою економічної класифікації, який регламентує взяття установою зобов'язань протягом року. Він є невід'ємною частиною кошторису, затверджується разом з ним.

Складові кошторису:

 - загальний фонд – містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків на виконання бюджетною установою основних функцій;

 - спеціальний фонд - містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл на здійснення відповідних видатків, згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій [2].

Бюджетні установи у визначений законодавством термін складають і подають на затвердження головному розпоряднику індивідуальний кошторис за встановленою формою, який діє протягом фінансового року. Щомісячно та після закінчення року бюджетні установи зобов’язані звітувати про виконання кошторису перед органом вищого рівня та перед органами Державної казначейської служби.

Бюджетна установа не має права здійснювати запозичення або надавати за рахунок бюджетних коштів позички [3].

На кошторисно-бюджетному фінансуванні утримуються установи створені державою та органами місцевого самоврядування.

Таким чином, сутність кошторисно-бюджетного фінансування полягає в тому, що установи не мають своїх доходів, всі свої витрати на поточне утримання та розширення діяльності покривають за кошти бюджетів на основі фінансових планів. Обсяг необхідних видатків згідно з кошторисами закріплюється в бюджетах усіх рівнів. Передбачені кошторисами витрати конкретних галузей та установ і затверджені бюджетами суми грошових коштів носять назву бюджетних асигнувань.

 

Список використаних джерел:

1.       Нечай А. Реформування бюджетної сфери в Україні: можливості та перспективи // Право України. – 2010. - № 7. – с. 130-135.

2.       Постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» (із змінами і доповненнями) // www.rsds.gov.ua

3.       Федчук С. Деякі питання фінансування бюджетних видатків, його ознаки та форми в сучасних умовах // Право України. – 2010. - № 8 – с. 123-128.