Людвенко Д.В., к.е.н., доцент

Шпортун Н.В.,магістр  

Білоцерківський національний аграрний університет

м. Біла Церква, Україна

nazar_shportun@ukr.net

 

Проблеми організації обліку готової продукції та її реалізації на підприємствах АПК.

Постановка проблеми. Результатом діяльності будь-якого підприємства є випуск готової продукції, виконання робіт або надання послуг. Адже саме завдяки цьому вони і отримують свій основний прибуток. Але щоб отримати цей прибуток необхідно, перш за все, правильно організувати бухгалтерський облік. Тому тема обліку готової продукції та її правильного відображення (та операцій з нею) в обліку є і була актуальною. Поліпшення організації обліку готової  продукції є основним  способом досягнення соціальної та економічної ефективності діяльності підприємства.

В ході нашого дослідження було розглянуто  проблеми  ефективної організації обліку на підприємстві, відображення  в обліку багаторівневої  аналітичної інформації, поліпшення документообігу, заміну паперових носіїв інформації на технічні, пошук  і організація каналів збуту через  відкритий  ринок, де покупець та продавець могли безперешкодно обмінюватись товарами та послугами  за допомогою  використання мережі Інтернет. В зв'язку з цим, на нашу думку, розгляд і дослідження даних  проблем обліку готової продукції та її реалізації актуальні за нинішніх економічних умов і потребують врегулювання.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемні питання організації обліку готової продукції найбільш ґрунтовно розглянуто в працях таких вітчизняних вчених як: Ф.Ф. Бутинця, А.М. Герасимовича, С.Ф. Голова, В.І.Єфименка,І.В. Жиглей, М.В. Кужельного, В.Г. Линника, В.М. Мурашка, В.М. Пархоменка, І.І. Пилипенка, Л.К. Сук, В.Я. Савченка, В.В. Сопка, а також зарубіжних вчених: П.С.Безруких, Д. Блейка, Б. Нідлза, В.Ф. Палія, Я.В. Соколова, Е.С. Хендерксена, Ч.Т. Хонгрена. Проте ряд важливих проблем обліку готової продукції ще й досі залишилися не дослідженими.

Мета дослідження. Розгляд і дослідження деяких аспектів організації обліку готової продукції , які існують за даних економічних умов потребують врегулювання. У статті подано пропозицій щодо поліпшення процедур обліку готової продукції та її реалізації.

Матеріал і методика дослідження. Інформаційною базою дослідження стали наукові праці та періодика вітчизняних вчених-економістів в галузі бухгалтерського обліку. У ході дослідження були використанні абстрактно-логічний, метод наукової абстракції і системні підходи.

Результати досліджень та їх обговорення.  Процес ведення бухгалтерського обліку як своєрідний процес виробництва має притаманні лише йому засоби виробництва. У спеціальній літературі замість уживаних нами загальних понять вони зустрічаються як категорії інформаційного, технічного, методичного забезпечення.

Слід відзначити, що облік є досить непростою системою зі складністю структури і різноманітністю підходів та потребує організації. Побудова організації обліку передбачає поділ на певні частини (етапи) завдання з розподілом повноважень та відповідальності.

В сучасній літературі міститься багато різних визначень, щодо сутності організації бухгалтерського обліку, кожне з яких має власне значення і тлумачення.

Так, професор Ф.Ф. Бутинець виділяє три етапи організації бухгалтерського обліку. Методичний (перший) етап організації бухгалтерського обліку передбачає вибір способів та прийомів, що є

основою для таких методів обліку як документування, синтетичні та аналітичні рахунки, подвійний запис, бухгалтерський баланс і звітність, інвентаризація, оцінка майна та зобов'язань, калькулювання. Саме на даному етапі проводиться вибір застосування конкретних елементів методу бухгалтерського обліку, що також відповідає першому рівню системи бухгалтерського обліку.

Другий - технічний етап передбачає вибір форми обліку, яка найбільш повно характеризуватиме та відповідатиме розміру підприємства та його галузі.

Третій етап, на відміну від перших двох які забезпечують організацію ведення облікових записів, забезпечує організацію процесу управління в бухгалтерії, тобто організацію роботи облікового апарату

[1, с.43-45].

Професор М.В. Кужельний відзначає, що найефективніше виконання функцій бухгалтерського обліку забезпечується комплексом заходів, які і визначають раціональну організацію обліку [3, с.302].

На думку Бутинця Ф.Ф. організація бухгалтерського обліку - це система умов та елементів побудови облікового процесу з метою отримання достовірної та своєчасної інформації про господарську діяльність підприємства і здійснення контролю за раціональним використанням

виробничих ресурсів і готової продукції. Організація бухгалтерського обліку - це цілеспрямована діяльність керівників підприємства по створенню, постійному впорядкуванню та удосконаленню системи бухгалтерського обліку з метою забезпечення інформацією внутрішніх та зовнішніх

користувачів [1, с. 40]. Ми цілком згодні з думкою Бутинця Ф.Ф., адже метою ведення обліку є надання повної та достовірної інформації про стан обліку для прийняття управлінських рішень.

На думку О.Глогуся, шляхом поліпшення облікової роботи для сільськогосподарських підприємств, на яких виготовляється значна кількість невеликої за формою і об'ємом продукції, є введення  мікропроцесорної техніки, здатної ідентифікувати окрему одиницю готової продукції, оскільки це дає змогу отримати інформацію про всі операції в момент та в місці їх здійснення [2, 155]. З цією думкою цілком можна погодитись, навіть більше того, дане нововведення полегшить кількісний облік продукції та зменшить затрати часу на формування виробничих звітів. Технологія автоматизації бухгалтерського обліку готової продукції та процесу її реалізації своїми процесами аналогічна до звичайного «паперового» обліку. Кожен комп'ютерний бухгалтерський компонент має зв'язки із синтетичними та аналітичними рахунками обліку готової продукції, іншими реєстрами господарських операцій. Основними загальними реквізитами комп'ютерних бухгалтерських реєстрів є: дата, код проведення, заповнені строки, сума проведень, номер синтетичного рахунка з дебету, його аналітичні рахунки, номер синтетичного рахунка з кредиту, його аналітичні рахунки.

Загально відомо ,що на сьогодні в Україні існує безліч бухгалтерських комп’ютерних систем для сільськогосподарських підприємств серед яких можна виділити:

1.   Для малих підприємств програми на базі «1С:Підприємство» («МКМ: Фермер», «МІКСТ: Невелике сільськогосподарське підприємство»), але й вони є мало поширеними.

2.   Для середніх сільськогосподарських підприємств програми на базі «1С:Підприємство» («Кварц: Конфігурація для сільськогосподарських підприємств», «МІКСТ: Сільськогосподарське підприємство», «Н-АГРО: Конфігурація для підприємств агропромислового комплексу України»), на базі «Акцент», на базі «БАС підприємство» («БАС – сільгосппідприємство»). Найбільш розповсюдженою є «Кварц: Конфігурація для сільськогосподарських підприємств».

3.   Для великих сільськогосподарських підприємств існують мережеві програми й автоматизовані системи управління підприємством. Серед найбільш доступних програм слід виділити мережеву версію програми для «1С:Підприємство» («Кварц: Конфігурація для сільськогосподарських підприємств України 2.0.»), програми «X-DOOR», «Парус-Підприємство», «БЭСТ-ПРО» тощо [4, с. 240-243].

На нашу думку,для поліпшення аналітичного обліку готової продукції з вище наведеного списку бухгалтерських комп’ютерних систем доцільно вибрати 1С «Підприємство» ,тому що у цьому програмному забезпеченні для відображення аналітичної інформації щодо готової продукції, запасів постачальників передбачено заповнення-ведення довідників. Для цього необхідно  в інтерфейсі  програми вибрати «субконто» - це набір значень, які використовуються для ведення аналітичного обліку за певним бухгалтерським рахунком. Дані із довідників переносять в облікові реєстри для проведення розрахунків за кожним етапом, обліковим періодом. «Субконто» допоможе організувати багаторівневий аналітичний облік за видом ТМЦ, підвидом,  місцем зберігання, матеріально-відповідальною особою.

На нашу думку , застосування ЕОМ  для обліку готової продукції на підприємствах дає змогу:

·          централізувати інформацію про стан обліку;

·          повністю позбутися помилок, які виникають на етапі перенесення даних з одного первинного документа до іншого, а також при складанні різноманітних довідок і звітів;

·          ведення вхідної інформації проводиться тільки один раз і частково контролюється програмним забезпеченням, складання реєстрів, звітності - проводиться автоматично;

·          перевірити повноту, правильність заповнення реєстрів відповідно до нормативних актів, швидко виявити помилку і вказати способи її виправлення. Таким чином, перевірити достовірність та оперативність інформації;

·          формувати велику кількість звітів, розрахунків, проводити економічний, фінансовий аналіз діяльності підприємства. При цьому вартість і витрачений час на складання зазначених форм незначні, що дає змогу повністю задовольнити інформацією управлінський персонал, скласти прогнозні розрахунки для прийняття ефективних рішень у сфері реалізації готової продукції.

Особливу увагу слід приділити можливості автоматизації розрахункових операцій між підприємствами та реалізації готової продукції через Інтернет-мережу. Впровадження в обліковий процес комп'ютерної техніки зумовило заміну паперових носіїв інформації технічними з наданням їм, відповідно до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, юридичної сили [2]. На нашу думку, Інтернет-мережа - це найефективніший спосіб для: пошуку постачальників сировини і матеріалів; реалізації продукції широкому колу споживачів; створення онлайн-ринків, інтернет аукціонів допоможе сконцентрувати покупців та продавців у одному місці незалежно від їх місця розташування та віддаленості;прийняття управлінський рішень стане оперативним та швидким процесом.

Ще одним із способів поліпшення обліку є використання систем електронного документообігу при реалізації готової продукції спрямоване на спрощення та прискорення документообігу, пришвидшення процедури укладення господарських договорів, оформлення експортно-імпортних операцій, зменшення витрат підприємства. Загально відомо, що згідно Закону України  «Про електронні документи та електронний документообіг» «електронний документ - це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа» [5]. Обов'язковим реквізитом для електронного документа, що використовується для ідентифікації підписувача та підписання електронного документа іншими суб'єктами електронного документообігу, є електронний підпис, який є результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, що дають змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача.  Правовий статус електронного цифрового підпису та відносини, що виникають  при  використанні електронного цифрового підпису регулюються Законом України «Про електронний цифровий підпис» [6]. Як відомо, сьогодні в Україні діє 11 офіційно зареєстрованих державою організацій, які видають електронні підписи.

Висновки і пропозиції. Таким чином, результати дослідження з організації обліку готової продукції свідчать про те, що на організацію ведення обліку готової продукції впливають такі особливості: первинна документація; система документообігу; матеріально-технічна оснащеність підприємства; вид операційної діяльності; стабільність нормативно-законодавчої бази.

Існує ряд проблем з організації обліку, які ще слід вирішити, а саме: мала кількість підприємств, які мають доступ до глобальної мережі; незначна кількість власників кредитних карток; низький розвиток постачання реалізованої готової продукції через Інтернет мережу; низька платоспроможність населення; недовіра до нових  фінансово-кредитних  технологій бізнесу; фізично і морально застарілі інформаційні системи; різноманітний набір програм та окремих автоматизованих робочих місць не в змозі забезпечити керівників оперативною й достовірною інформацією, яка необхідна для прийняття управлінських рішень.

На нашу думку, для вирішення даних проблем по поліпшенню обліку готової продукції  необхідно застосувати такі заходи:

1.   кожне підприємство повинно автоматизувати облік готової продукції з використанням ЕОМ та програмного забезпечення, спеціально розробленого  для певного типу виробництва чи сфери діяльності;

2.   підбір та навчання висококваліфікованих кадрів, де критерієм відбору виступить здатність оперувати з найновішим програмним забезпечення, обізнаність в сфері інформаційних технологій;

3.   виділення державних асигнувань на комп’ютеризацію та автоматизацію обліку у бюджетних установах;

4.   за допомогою мережі Інтернет державні податкові та статистичні органи повинні інформувати щодо змін та оновлень законодавства, що стосується ведення бухгалтерського обліку на підприємствах;

5.   ведення бухгалтерського обліку згідно чинного законодавства.

Отже, актуальною залишається проблема дослідження можливостей програмного забезпечення для організації бухгалтерського обліку і створення внутрішньої мережі з'єднаних між собою автоматизованих робочих місць для прийняття на підставі обробленої інформації ефективних управлінських рішень. При вирішені поетапного переходу до створення інформаційної системи потрібен цілеспрямований вибір програмного забезпечення, який повинен спиратися на системну комплексну оцінку. Система має бути досить функціональною, завершеною з погляду обліку, бути універсальною, тобто враховувати специфіку галузевих особливостей підприємств.

 

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1.     Бутинець Ф.Ф. Організація бухгалтерського обліку. Підручник для студентів спеціальності «Облік і аудит» вищих навчальних закладів / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. –3-є вид., доп. і перероб. – Житомир : ПП «Рута», 2002. –592 с.

2.     Вігуржинська С.Ю. Економіка підприємства / Конспект лекцій. - Одеса, 2004. - 256 с.

3.     Кужельний М.В. Теорія бухгалтерського обліку : підручник М.В.Кужельний,  В.Г.Лінник. – К.:КНЕУ, 2001. – 334 с.

4.     Ніколашин А.О. Характеристика сучасних комп’ютерних форм обліку: Збірник наукових праць Подільського держ. аграр.-техн. ун-ту / Ніколашин  А.О. За ред. проф. М.І.Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2006. – № 14. – Т. 2. – С. 240-243.

5.     Закон України  Про електронні документи та електронний документообіг: Закон України від 22.05.2003 р. № 851-IV ( Із змінами, внесеними згідно із Законом   N 2599-IV ( 2599-15 ) від 31.05.2005, ВВР, 2005, N 26, ст.349 ).

6.     Закон України «Про електронний цифровий підпис (Із змінами, внесеними згідно із Законом № 879-VI ( 879-17 ) від 15.01.2009, ВВР, 2009, N 24, ст.296).