Осипова Т. Ю.

Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ

Засоби створення мультимедійного контенту для вдосконалення інформаційно-методичного забезпечення

Дистанційні технології передбачають створення мультимедійного контенту, який за своєю сутністю є інформаційно-методичним забезпеченням дисциплін, для яких створено дистанційні курси. Окрім текстових документів з розширенням *.doc, *.html постає питання використання програмних засобів для подання графічної, аудіо- та відео-інформації. Враховуючи, що безпосередніми розробниками інформаційно-методичного забезпечення є викладачі з різним користувацьким рівнем, потрібно звернути увагу на найбільш універсальні засоби за співвідношенням складності у застосуванні та сумісності з іншими засобами. Як будь-яке програмне забезпечення такі засоби не є безоплатними. Але деякі з них є умовно безкоштовними. Розглянемо деякі з найбільш відомих.

Microsoft PowerPoint – створення і проведення презентацій, що є частиною Microsoft Office. Доступний в редакціях для операційних систем Microsoft Windows і Mac OS.

З 1990 року PowerPoint став стандартом в наборі програм Microsoft Office. У 2002 році вийшла версія PowerPoint, яка не тільки була включена в пакет Microsoft Office XP, але також розповсюджувалася як окремий продукт. У ній з’явилися такі функції, як порівняння змін в презентації, можливість задавати шляхи анімації для індивідуальних форм, створення пірамідальних, радіальних і цільових діаграм, а також кругів Ейлера, панель завдань для перегляду і вибору об’єктів буфера обміну, вставку відео-фрагментів, захист презентації паролем, автоматична генерація фотоальбому, а також «розумні теги» для швидкого вибору формату тексту, скопійованого в презентацію тощо. Версія PowerPoint 2007 додає основні зміни в інтерфейс програми і збільшує графічні можливості.

Завдяки входженню в Microsoft Office, PowerPoint став найпоширенішою у всьому світі програмою для створення презентацій. Файли презентацій PowerPoint часто пересилаються користувачами програми на інші комп'ютери, що означає необхідну сумісність з ними програм конкурентів. Проте, оскільки PowerPoint має можливість підключення елементів інших застосунків через OLE, деякі презентації стають сильно прив'язаними до платформи Windows, що робить неможливим відкриття даних файлів, наприклад, у версії для Mac OS. Це призвело до переходу на відкриті стандарти, такі як PDF і OASIS OpenDocument [1].  

Avidemux – вільне програмне забезпечення з відкритим кодом, що надає можливості для швидкого і нескладного редагування відеофайлів (видалення непотрібних частин, накладення фільтрів і подальшого кодування). Виконання завдань може бути автоматизоване за допомогою черг виконання завдань, написання скриптів та створення проектів. Підтримується робота з різними типами відео AVI, MPEG, MP4 тощо. Обмежені можливості додавання коментарів, надписів [2].

Іноді необхідно обрізати або змінити розмір фото, додати текст. З цією метою зазвичай використовують такі відомі програми як Adobe Photoshop або досить популярний GIMP. Це повнофункціональні графічні редактори, які, однак, застосовувати для дрібного редагування зображень недоцільно. Золотою серединою між гігантськими додатками і примітивними редакторами зображень, які включені в Windows, тут може стати програма Paint.NET. Спочатку була створена в якості заміни вбудованого в операційну систему Microsoft редактора Paint. Але проект виріс у набагато більш цікаве, навіть у порівняння з великими і дорогими програмами, як Photoshop, Corel та Paint Shop Pro. Він продовжує удосконалюватися і доповнюватися новими функціями, Paint.NET залишається легким у використанні, завдяки перевагам.

-       Простий, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс;

-       Підтримка гарячих клавіш;

-       Висока продуктивність;

-       Можливість накладання шарів;

-       Інтернет-спільнота;

-       Підручники;

-       Плагіни;

-       Автоматичне оновлення;

-       Багатий вибір самих різних фільтрів і ефектів, які можна накласти на зображення;

-       Різноманітність інструментів редагування;

-       Скасування з будь-якої дії [3].

Windows Movie Maker  – програма для створення та редагування відео. Включається до клієнтських версій Microsoft Windows.

-       Отримання відео з цифрової відеокамери;

-       Створення слайд-шоу із зображень;

-       Обрізання або склеювання відео;

-       Накладення звукової доріжки;

-       Додавання заголовків і титрів;

-       Створення переходів між фрагментами відео;

-       Додавання простих ефектів;

-        Виведення проекту у формат WMV або AVI з налаштованою якістю [4].

Snagit  – програма для створення зображення і запису відео у середовищі операційних систем сімейства Windows. Дозволяє робити знімки екрану вікон будь-яких додатків, включаючи і ті, яким потрібна автоматична прокрутка. SnagIT оснащений потужним редактором, який дозволяє не тільки зберегти зображення в бажаному форматі, але й провести операції по зміні розмірів, вирізанню об'єктів, а також застосування ефектів з доступного набору. У пакет включені засоби для публікації знімків за допомогою web-сервісів. Крім того, як і в іншій схожій програмі HyperSnap-DX від компанії Hyperionics, присутня спеціальна функція по захопленню тексту і його автоматичного розпізнавання для подальшого редагування. Останнім плюсом є можливість запису відео з монітора. Так, наприклад, можна створити навчальний ролик або анімаційну інструкцію з використання, або ж просто зробити запис подій, що відбуваються на екрані. З недоліків можна відзначити неможливість роботи з додатками, що використовують тривимірну графіку (Direct3D, OpenGL) [5].

Adobe Photoshop  графічний редактор, розроблений і поширюваний фірмою Adobe Systems. Продукт є лідером ринку в області комерційних засобів редагування растрових зображень, і найвідомішим продуктом фірми Adobe.

Таким чином, найбільш універсальним засобом для обробки аудіо-, графічної, відеоінформації з метою використання у дистанційних курсах, і на платформі moodle зокрема, є Power Point. Для обробки статичних зображень – Paint.NET. Засобами для створення слайд-шоу та власних відеофрагментів і з екрана комп’ютера також  Windows Movie Maker та Snagit.

 

Література:

1.         Все о Windows. Microsoft PowerPoint  [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Microsoft PowerPoint.

2.          Редактор Avidemux [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/ Avidemux.

3.          Редактор изображений Paint.NET [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://softrew.ru/obzory/raznoe/337-paintnet-redaktor-izobrazheniy-kotoryy-vy-dolzhny-skachat.html

4.          Редактор Windows_Movie_Maker [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Windows_Movie_Maker

5.          Универсальное средство для захвата и обработки снимков экрана [Електронний ресурс] – Режим доступу:  http://www.overclockers.ru/softnews/34864.shtml