Гарда Ольга Володимирівна,

здобувач кафедри педагогічної майстерності вчителів початкових класів та вихователів дошкільних закладів Республіканського вищого навчального закладу «Кримський гуманітарний університет» (м. Ялта)

Зміст і шляхи формування ключових компетенцій майбутніх економістів

Ключовим завдання вітчизняної вищої освіти є формування творчо мислячої, конкурентоспроможної, висококваліфікованої, культурної та освіченої особистості, здатної до професійного саморорозвитку та професійного самовдосконалення протягом усього життя. Саме такий фахівець – це фахівець майбутнього, який користуватиметься попитом на ринку праці. Всім цим вимогам обов’язково має сьогодні відповідати сучасний спеціаліст у галузі економіки. Виходячи з цього, особливого значення набуває сьогодні питання визначення змісту і шляхів формування ключових компетенцій майбутніх економістів.

Однією з ефективних форм роботи в цьому напрямі, спрямованих на формування ключових компетенцій майбутніх економістів був семінар-тренінг «Самопрезентація особистих і професійних якостей».

Найголовніше в ефективній самопрезентації – домогтися того, щоб у об’єкта самопрезентації в момент розставання з суб’єктом виникло відчуття, що без подальшого співробітництва ніяк не обійтися, тобто виникла свого роду залежність. Щоб володіти ситуацією спілкування в повній мірі – суб’єкт повинен володіти широким спектром знань, умінь і навичок. Практично ніколи не достатньо при зав’язуванні співпраці мати лише спеціальні, професійні здібності, досвід, але й необхідно мати певний набір особистих якостей. Виходячи з контексту нашої програми, можна запропонувати наступний набір даних якостей:

– уміння швидко і точно розпізнавати властивості і стан конкретної людини;

– уміння привертати до себе мімікою, пантомімою, інтонаціями і риторичними зворотами;

– уміння зв’язно пояснити, ненав’язливо показати конкретній людині ті нові можливості, які вона отримає після початку співпраці;

– уміння показати навички ділової взаємодії з тим, щоб продемонструвати свою здатність цінувати свій і чужий час, оптимальним чином організовувати ділову діяльність.

На розвиток цих умінь, а також на отримання відповідних знань, які покликані, з одного боку, сприяти розвитку певних умінь і навичок у подальшій самостійній діяльності клієнта, а, з іншого боку, покликані допомагати клієнту в аналізі конкретних ситуацій і складанні програми власних дій.

Усі заняття за програмою «Самопрезентація особистих і професійних якостей» відбуваються у вигляді семінару-тренінгу, тобто відбувається чергування:

а) викладу проблемного матеріалу, обговорення його;

б) закріплення цього матеріалу у вигляді різноманітних тренінгових заходів.

До особливостей (тобто того, що не є неспецифічним при проведенні семінарів і тренінгів) занять за даною програмою можна віднести наступне:

використання відеоапаратури для запису епізодів тренінгу;

використання навчальних відеоматеріалів;

– видача допоміжних друкованих матеріалів (зразки листків самопрезентації, переліки необхідних вправ) і матеріалів, що репрезентують ситуацію семінару-тренінгу.

По закінченні кожного семінару-тренінгу в межах програми «Самопрезентація особистих і професійних якостей» кожному учаснику за його бажанням видається довідка про те, що він пройшов цей семінар-тренінг.

Для майбутніх економістів влаштовували дебати «Чи треба заощаджувати?». Групу ділили на декілька підгруп – громадяни різних соціальних верств населення, провідні фінансісти, працівники банка. Кожна група мала висказати свою думку щодо того, чи треба сьогодні українцям заощаджувати гроші. Якщо так, то в який спосіб це краще робити. Якщо ні, то чому саме.

Студентам також пропонували професійно-творче завдання «Портрет професіонала». Проілюструємо варіанти професійних портретів, складених майбутніми економістами: «Якщо проаналізувати численні вакансії на сайтах, стане очевидно, що роботодавці часто змішують обов’язки економіста, бухгалтера, фінансового директора та інших фахівців фінансової сфери. Одним компаніям потрібні економісти, які вміють працювати з цінними паперами, іншим спеціалісти з бухобліку й аудиту, третім професіонали, здатні грамотно розрахувати заробітну платню працівникам і заощадити на запровадженні нової виробничої лінії. Ось у чому перевага професії. Якщо не вийшло стати «чистим» економістом, завжди можна перекваліфікуватися у фахівця з суміжної фінансової спеціальності. Наприклад, розпочати карєру з позиції рядового бухгалтера й поступово дорости до фінансового директора підприємства. Навчання на економічному факультеті надасть усі необхідні можливості: знання оподаткування, бюджетної політики, фінансового менеджменту, банківської і страхової справи».

Література

1. Губа М. До питання про зміст економічної освіти / М. Губа // Рідна школа. – 1998. – №5. – C. 40–41.

2. Конащук В., Українська бізнес-освіта: чи є межа для наслідування західного досвіду / Ситуаційна методика навчання: український досвід. Збірник статей / Упор. О. Сидоренко, В. Чуба. К. : Центр інновацій та розвитку, 2001. – С. 1318.

3. Медвідь Л. Економічна освіта в Україні. Витоки та розвиток // Директор школи, ліцею, гімназії. 2007. №12. C. 124131.