Студентка Малова Н., доцент Грабовська Т.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

 

ГУМАНІСТИЧНА СПРЯМОВАНІСТЬ ЗМІСТУ ВИЩОЇ ОСВІТИ ЯК ЧИННИК ЕФЕКТИВНОГО ПРОФЕСІЙНО-ОСОБИСТІСНОГО РОЗВИТКУ СТУДЕНТА

 

 

 

Нове тисячоліття висуває і нові вимоги до людини, до її професійних і особистісних якостей. Суспільство постійно змінюється у своїх пріоритетах і в своїх можливостях, причому ці процеси не завжди є прогресивними. Тому проблеми професійного і особистісного розвитку молодого покоління є актуальними для  вищої школи. Важливість цілісного вивчення професійно-особистісного розвитку студента є очевидною. Без особистості не може бути професіонала, і без професійного самоствердження не може бути самозадоволеної особистості.

У вирішенні проблеми ефективного професійно-особистісного розвитку студентів не обійтися без ціннісного підходу.

  Аналіз наукової літератури дає уявлення про стан розробленості проблеми формування гуманістичних цінностей у молодої генерації. У психолого-педагогічних дослідженнях останніх років (Л. Архангельський, Г. Балл, Є. Бондаревська, М. Боришевський, Н. Ганнусенко, К. Чорна) підкреслюється значущість духовно-морального виховання сучасної молоді і відзначається низький рівень сформованості у неї гуманістичних цінностей.

Питання цінності людини і структури цінностей особистості знайшли відображення у працях філософів (О. Дробницький, А. Здравомислов, Д. Леонтьєв, М. Каган, В. Тугарінов, В. Ядов), які досліджували зміст, структуру і типи цінностей, їх значення в контексті самовизначення людини.

На даному етапі дискусійним є питання, які цінності слід вважати пріоритетними у розвитку особистості. Що сьогодні є актуальним для нашого суспільства в особистісному становленні молодого покоління? На нашу думку, потрібно говорити про відродження тих цінностей, які були раніше відкинуті як неактуальні.

Україна із здобуттям статусу незалежної держави все більше потребує освічених людей. Освіченість людини виступає як самостійна цінність, але при цьому особистості мають бути притаманні патріотизм, моральність, цілеспрямованість, громадянська активність і відповідальність, терпимість до виявлення національних, релігійних, індивідуальних особливостей культури інших людей і народів.

Гуманістичні цінності освіти зумовлюють зміну авторитарно-дисциплінарної моделі навчання на гуманістично орієнтовану. Сутнісними ознаками цих змін є розвиток психічних, фізичних, інтелектуальних, моральних та інших сфер особистості; навчання і виховання особистості з максимально можливою індивідуалізацією; створення умов для саморозвитку і самонавчання, осмислене визначення своїх можливостей і життєвих цілей.

У навчанні, орієнтованому на особистість, а, отже, на моральну свідомість людини, докорінно змінюється функція мотиву в присвоєнні змісту. Зміст навчання з точки зору гуманістично орієнтованого навчання повинен базуватися на такій інформації, яка дає не тільки відомості про що-небудь, але й формує особистісний підхід до отриманих знань, дійове ставлення до них. У цьому випадку здійснюється індивідуальний підхід викладача до інформації через виявлення особистої позиції, своєї оцінки.

Гуманістично орієнтований педагогічний процес також виявляється у наданні студенту реальної можливості інтелектуальної ініціативи в навчанні. Такий підхід дозволить перенести акцент з навчальної діяльності викладача на пізнавальну діяльність студента. Ціллю гуманістично-орієнтованого навчання є „вирощування” особистого потенціалу студента, виховання його здібностей до адекватної діяльності в професійному і суспільному напрямах.

Гуманістично орієнтована освіта не може готувати людину до виконання будь-яких соціальних чи професійних функцій, „не спитавши про це” її саму. Якщо гуманістично мисляче суспільство зацікавлене не в „гвинтику”, а в людині, то в основі педагогічної мети повинна лежати не модель особистості, а модель особистісно стверджуючої ситуації, вільного життєвиявлення індивіда (В. Мясищев).

У гуманістично орієнтованому педагогічному процесі, за твердженням В. Сєрикова,  процес навчання як нормальний саморозвиток особистості є водночас і його результатом. Відбувається зміщення традиційних педагогічних цінностей в бік процесу діалогу, спілкування та самовираження.

Отже, головна функція гуманістично спрямованого змісту освіти полягає в тому, щоб забезпечити цілісне орієнтування особистості у світі з позицій інтересів людини.

Література:

1.     Гуманизация и гуманитаризация высшего образования. Часть І: Гуманитарная реконструкция высшего технического образования / В. И. Шубин, Ф. Е. Пашков, М. И. Романенко . – Днепропетровск, 1995. – 258 с.

2.     Гуриєва Т. С. Розвиток автономної відповідальності у підлітка: аргументи „за”  / Т. С. Гуриєва // Практична психологія і соціальна робота. – 2003. – № 9. – С. 64-68.

3.     Гурова Р. Г. Современная молодежь: социальные ценности и нравственные ориентации / Р. Г. Гурова // Педагогика. – 2000. – № 10. – С. 32-38.