Лимаренко Т.П.

Білгород-Дністровська ЗОШ №3

Здоров’я дітей і школа

Творча атмосфера в колективі загальноосвітньої середньої школи №3, високий професійний потенціал педагогічних кадрів, цілеспрямований, послідовний інноваційний підхід щодо вирішення завдань виховання здорового покоління, збереження та зміцнення здоров’я дітей, учнівської молоді, системна робота значною мірою зумовлює формування громадської думки в місті щодо духовних цінностей, першовартості здоров’я.

Спираючись на те, що половина успіху в збереженні та зміцненні здоров’я школярів залежить від свідомого формування і розвитку фізично, псіхично, соціально і морально здорової особистості зі стійкими переконаннями та системою знань про власне здоров'я і здоровий спосіб життя, наша школа визначила актуальним завдання створення моделі Школи сприяння здоров’я «Гармонія, Культура, Творчість» в умовах інтенсивного використання інноваційних педагогічних технологій навчання і виховання. Це сприятиме створенню умов для збереження здоров’я учнів, підготовки їх до суспільно значущого самоутвердження, самодостатності та самореалізації у здоровому житті.

Педагогічний колектив поставив перед собою завдання: формування соціально-культурного та оздоровчого простору учнів засобами навчальних дисциплін, позаурочною, предметною та оздоровчою роботою; сприяння розвитку висококультурної, інтелектуально розвиненої, здорової особистості. Навчально-виховний процес у школі спрямований на сприяння збереженню та зміцненню здоров’я школярів.

Цілеспрямованість, послідовність, відповідність діяльності віковим особливостям дітей, залучення всіх суб'єктів навчального простору, використання урочної та позакласної діяльності, моніторинговий супровід, певні позитивні досягнення дають змогу зробити висновок про ефективність функціонування створеної Школи сприяння здоровью «Гармонія, Культура, Творчість».

Створення безпечного освітнього середовища, мотивація здорового способу життя та підвищення культури здоров'я реалізується через чітку систему роботи всіх підрозділів школи: навчально виховної ланки, педагога-організатора, психолога, соціального педагога, учнівської Ради самоврядування, батьківської громади, медичного та обслуговуючого персоналу школи.

Наша школа стала сприятливою для дитини, в якій ідея першовартості здоров'я гармонійно охоплює всі аспекти шкільного життя. Створенні комфортні умови для навчання та виховання дітей.

Щороку за даними обстеження школярів медичні працівники визначають структуру захворюваності учнів. Результати комплексної діагностики знаходять своє відображення в паспорті здоров’я дитини, який дає повну й чітку інформацію про зріст, вагу артеріальний тиск, об’єм легенів, фізичний розвиток та функціональні розлади організму. Результати медіко-психологічної діагностики учнів та моніторингу ми розглядаємо на робочих нарадах педагогічного колективу, батьківських зборах, складаємо рекомендації для учнів, батьків, учителів. Всебічна інформація про фізичний стан дитини дає можливість учителю та класному керівникові розумно планувати роботу із залученням її до навчальної діяльності, фізкультурно-оздоровчої роботи та трудового виховання.

Для підвищення рівня фізичного розвитку і зміцнення здоров’я учнів передбачено різноманітні фізкультурно-оздоровчі заходи в режимі дня. Базові знання про своє здоров’я учні отримують на уроках:

-         фізкультури;

-         «Основи здоров’я»;

-         «Охорона безпеки життєдіяльності»;

-         «Я і Україна»;

-         біології, фізики, хімії.

В школі проводиться ранкова гімнастика перед початком уроків. Такі заняття сприяють регуляції нервової системи, підвищенню розумової працездатності учнів, активізують їхню увагу. Це особливо важливо для підготовки дітей до тривалих статичних навантажень упродовж навчального дня.

У школі запроваджено фізкультурні хвилинки та валеопаузи під час навчальних занять. Вони спрямованні на відновлення працездатності, уваги, запобігають захворюванням опорно-рухового апарату, зору. Для цього розроблені спеціальні комплекси вправ гімнастики для занять з учнями І, ІІ, ІІІ ступенів та спеціальні комплекси фізичних вправ для учнів різного віку. На кожному уроці в 1-х класах фізкультхвилинки проводяться двічі. Формування здорового способу життя продовжується й на перервах, де організуються рухливі ігри.

Сьогодні своїм основним завданням педагогічний колектив школи вважає, що основою своєї діяльності є сприяння різнобічному та гармонійному розвитку особистості. Тому діяльність Школи сприяння здоров’я «Гармонія, Культура, Творчість» спрямована на визначення пріоритету індивідуальних і творчих можливостей кожної дитини для формування цілеспрямованої особистості, здатної до саморегуляції, передбачення, конструювання власної життєвої стратегії.

 

Література:

1. Беспалько В.П. Слагаемые педагогической технологии. / В.П. Беспалько        – М.: Педагогика, 1989. – 190с.

2. Кривошеенко Л.П. Педагогика. /Л.П.Кривошеенко – М., изд-во «Проспект», 2008. – 429с.