к. ф.-м. н.  Білюк А.І., Білюк А.А., Клімов І.І., Чехівська Ю.С., Вітюк Г.В.

Вінницький державний педагогічний університет ім. М.Коцюбинського, Україна

Визначення ентальпії активації релаксаційних максимумів субструктурно-зміцненого алюмінію в гіперболічній системі координат

 

Ентальпія (енергія) активації H релаксаційного процесу, якщо він зв’язаний з термічно-активованим переміщенням атомів на відстань атомного порядку, визначається  формулою Верта-Маркса:

                               (1)

де h - постійна Планка; DS - ентропія активації (10-12 Дж/моль); Tm температура максимуму; ω – частота релаксаційного процесу; k – стала Больцмана. Якщо знехтувати ентропійним членом,  похибка визначення ентальпії активації буде ΔH/H = 2-5%. Але разом з тим може  з’явитися  велика  систематична похибка через різницю процесу релаксації від ідеальної дебаєвської моделі. Якщо змінити частоту коливань зразка від f1 до f2, то релаксаційний максимум Qm-1 зміститься по шкалі температур і значення H визначатиметься за формулою:

.                                 (2)

де – Tm1 і  Tm2 температури максимумів при частотах  f 1 і f2  відповідно.

Для точного обчислення ентальпії активації релаксаційного спектру необхідно змінити частоту коливань зразка на декілька порядків, оскільки зміщення піка ВТ на 20-400C дає відносну похибку обчислення H біля 20%. Підвищити точність вимірювання зміщення температури Tm2-Tm1 можна побудовою форми максимуму  кривих температурної залежності внутрішнього тертя  в гіперболічних координатах з наступною апроксимацією одержаного графіка рівнянням лінійної регресії. Таким чином, величину H релаксаційного процесу можна визначити на основі аналізу форми піка на температурній залежності внутрішнього тертя (ТЗВТ) графічним або аналітичним методами.

В даній роботі, використовуючи дані вимірювання ТЗВТ, за допомогою ЕОМ будуються криві в області максимуму в гіперболічній системі координат[1]:

                          (3)


Тобто, ЕОМ перебудовує релаксаційний максимум в пряму лінію і обраховує температуру максимуму Tm та ентальпію активації H, оскільки точка перетину прямої з віссю абсцис дає температуру Tm, а нахил прямої дозволяє визначити ентальпію процесу. Якщо є декілька парціальних максимумів Qm-1 на температурній осі, то є можливість за допомогою ЕОМ виділити на “гіперболічній сітці” відповідні вітки для кожного з них (рис.1).

    Рис.1. Температурна залежність внутрішнього тертя субструктурно-зміцненого алюмінію в гіперболічній системі координат (а) і системі координат Q-1 = f(Т) (б).

На рис.1 показані результуючі криві температурної залежності ВТ алюмінію, після сформованої в ньому субструктури, на гіперболічній сітці. Залежність (3) складається із трьох прямолінійних ділянок (рис.1, а), які з’єднані перехідною областю.  Ефект А відповідає за взаємодію дислокацій в стінках з точковими дефектами, які дифундують по субмежам, ефект В – неконсервативний рух дислокацій в стінках, ефект С – взаємодія окремих дислокацій і їх скупчень всередині полігонів з дислокаціями, які утворюють мало кутові межі [2,3]. Із побудованого графіка значення температури визначається з точністю 2-3 градуси. Так температури максимумів А,В,С і ентальпії активації відповідно рівні 493 К, 536 К, 573 К і 13,12 кДж/моль, 13,83 кДж/моль, 14,54 кДж/моль.

Крім цього за місцезнаходженням перехідної області на кривих ТЗВТ на гіперболічній сітці і взаємним розміщенням на них прямолінійних ділянок можна говорити рівні чи різні по величині парціальні максимуми ВТ. Коли висоти максимумів різні, то менша прямолінійна ділянка відповідає максимуму меншої висоти і перехідна область зміщується в його сторону. Якщо висоти максимумів рівні, то перехідна область буде знаходитись в тому місці гіперболічної сітки, де Qp-1/Qm-1=1.

 

Література:

1..Механическая спектроскопия  металлических материалов // Блантер М.С., Головин И. С., Головин С. А. и др. – М.: МИА, 1994. – 256 с.

2. Зузяк П.М. Поглощение упругой енергии в метастабильных металлических системах// автореферат дисертацыъъ на соискание ученной степени доктора физико-математических наук. - К.: Институт металлофизики АН УССР, 1988. – 46с.

3. Лисий М.В., Мозговий О.В., Білюк А.І. Формування зміцнюючої субструктури в композиційних матеріалах на основі алюмінію // Вісник ВПІ-ВНТУ. – 2012. - №3. – С.148-153.