Право/10.Хозяйственное право

 

Старший викладач Хуткий О.В.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту, м. Черкаси, Україна

 

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПИТАНЬ ФОРМУВАННЯ ДОХОДІВ МіСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ ТА ПРОБЛЕМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ

 

 Актуальною в Україні є проблеми законодавчого вдосконалення питань формування доходів місцевих бюджетів, повноти  фінансового забезпечення та розвитку територіальних громад. Її сутність полягає в тому, що адміністративно-територіальні одиниці мають різну  базу оподаткування і фінансовий потенціал, що є наслідком нерівномірності територіального розташування природних ресурсів та розвитку продуктивних сил.

Важливість та гострота проблеми обумовлена неналежною забезпеченістю місцевих бюджетів в державі фінансовими ресурсами, що є однією з головних причин  наявних недоліків у вирішенні місцевими радами питань місцевого значення, пов’язаних зі створенням умов для забезпечення повсякденних потреб населення.

Вивчення питань формування бюджетів органів місцевого самоврядування свідчить також про наявність певних проблем, у сфері, як застосування  чинного законодавства, так і недосконалості та неузгодженості окремих законодавчих та нормативних актів. Це призводить до необхідності перерозподілу державних коштів для підтримки органів місцевого самоврядування.

Практика діяльності місцевих рад  характеризується в більшості випадків недостатністю доходної бази місцевих бюджетів для забезпечення виконання функцій, які виконують органи  місцевого  самоврядування, що впливає на ефективність  роботи  серед місцевих громад.

         На сучасному етапі в Україні наявні наступні проблеми. При існуванні статусу незалежності місцевих рад нерідко складно визначити  в якій мірі закріплені за місцевими бюджетами  доходи  забезпечують потреби місцевої громади і в яких обсягах. Незаперечним є той факт, що самостійність  місцевих бюджетів необхідно збільшувати, максимально врегулювавши законодавче питання зміцнення доходної бази.

Основним джерелом наповнення бюджету є сукупність податків і зборів, а також неподаткових платежів. Слід зауважити, що в Україні структура надходжень місцевих податків і зборів до бюджетів, на нашу думку, є не зовсім ефективною. Вважаємо, що тими надходженнями, які повинні повністю залишатися в розпорядженні територіальних громад повинні бути такі загальнодержавні податки, як податок з доходів фізичних осіб та плата за землю. На сьогодні, згідно вимог Бюджетного кодексу, вони залишаються на рахунках територіальних громад в розмірі шістдесяти відсотків, а інша частина розподіляється до районного  та обласного бюджетів.

В сучасних умовах не задіяний механізм справляння місцевого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; слабко впроваджується в дію збір за місця для паркування транспортних засобів, який є громіздким та недосконалим і не є можливим для реального впровадження рішеннями місцевих рад на їх території.

Вважаємо, що на часі  - внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо коштів податку на прибуток комунальних підприємств, які повинні повністю зараховуватися до бюджетів територіальних громад. Це стосується також і екологічного податку, який сьогодні частково зараховується до Державного,  а частково – до місцевих бюджетів і ці пропорції щороку змінюються законами про Державний бюджет України на відповідний рік, не завжди на користь місцевих бюджетів.  

 Наявні втрати  при формуванні доходів місцевих бюджетів через недосконалість законодавчого механізму надання пільг. Так, зокрема   не є достатньо обґрунтованою пільга щодо земельного податку, визначена статтею 282 Податкового кодексу України, яка надається підприємствам, установам та організаціям фізкультурно-спортивної спрямованості, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України. Практика свідчить, що такі підприємства в більшості маючи значні прибутки від іншої діяльності,  при цьому безоплатно використовують землі природоохоронного, рекреаційного та історико-культурного призначення, на які законодавчо визначено значно вищу ставку оподаткування ніж інші землі.

Втрати спричинені також законодавчим наданням недостатньо обґрунтованих окремих соціальних пільг з податку на доходи фізичних осіб.

На нашу думку важливим є також  впровадження єдиного поряку сплати податку на прибуток підприємств за місцем їх економічної діяльності  та підпорядкованих структурних підрозділів.Тому нагальним є внесення змін до Податкового кодексу стосовно впорядкування системи пільг в місцевому оподаткуванні, що дасть змогу значно збільшити доходну частину бюджетів місцевих громад.

Для достатнього наповнення місцевих бюджетів актуальним є розв’язання проблеми фінансового вирівнювання. Доцільним було б розробити  правові основи і механізм бюджетного регулювання в державі. Для цього   важливим є встановлення рівня  соціально-економічного розвитку територій, визначення  обсягів фінансових ресурсів, які необхідні для бюджетного вирівнювання.

Важливим питанням щодо забезпечення наповнення місцевих бюджетів є підвищення ролі місцевих рад у їх можливостях безпосередньо впливати на обсяги мобілізації доходів. Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»  закріплено норму про делеговані повноваження органів місцевого самоврядування стосовно здійснення  відповідно  до  закону контролю за дотриманням зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету на підприємствах  і в організаціях незалежно від форм власності. Це в першу чергу стосується місцевих податків і зборів. Проте, на наш погляд, в даний час є недостатнім законодавче регулювання контролю підприємств і організацій за податковими надходженнями з боку  органів місцевого самоврядування. Тому місцеві ради в цьому питанні в основному покладаються на податкові органи, тим самим не використовують повною мірою додаткові можливості наповнення  місцевих бюджетів.

Джерелами надходжень є також  впровадження різноманітних зборів за надані соціальні та громадські послуги. Тому при проведенні систематичної роботи з аналізу і пошуку додаткових можливостей  вони можуть стати таким джерелом надходжень коштів.Проте це повинно бути закріплено законодавчо.

         Враховуючи викладене для вдосконалення правового регулювання  питань формування доходів місцевих бюджетів необхідним є: чітке законодавче закріплення бюджетних повноважень і відповідальності місцевої влади при забезпеченні мобілізації доходної частини місцевих бюджетів; здійснення формування доходної частини на основі об’єктивної оцінки їх податкової бази; підвищення рівня контролю органів місцевого самоврядування та виконавчої влади  при сплаті  та використанні доходів місцевих бюджетів; зростання ролі  екологічного податку в збільшенні його частки  для наповнення місцевих бюджетів.

 

Література:

1.     Конституція України www.rada.gov.ua

2.     Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» www.rada.gov.ua

3.     Закон України «Про місцеві державні адміністрації» www.rada.gov.ua

4.     Бюджетний кодекс України www.rada.gov.ua

5.     Податковий кодекс України www.rada.gov.ua

6.     Павлюк К.В. Формування доходів місцевих бюджетів // Фінанси України. –2008. – № 4 – С. 24–37.

7.Волохова І. С. Міжбюджетні відносини в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку : монографія / Ірина Семенівна Волохова ; Одес. держ. екон. ун-т. - Одеса : Атлант, 2010. - 234 с.

8.     Фещенко Л.В., Проноза П.В., Кузьминчук Н.В. Бюджетна система України: Навч. посібник. – К.: Кондор, 2008. – С. 126–127.