Надобко Сергій Володимирович

Національний Університет «Юридична академія України ім. Я. Мудрого»

Громадянське суспільство як умова формування поліархічної форми державного правління

 

           У сучасній юридичній науці погляди щодо громадянського суспільства досить різні, інколи навіть протилежні. Поняття «громадянське суспільство» все більше викликає цікавість у науковців – правників , а також у політологів, нерідко вживається у повсякденному житті. Аналізуючи юридичну літературу, можна твердо зазначити, що теорія громадянського суспільства встановлюється в нашій державі, а це дає можливість розроблювати певні наукові узагальнення.

   Розглянемо найбільш узагальнені та розповсюджені підходи розуміння громадянського суспільства:

·                        це суспільство, члени якого пов’язані між собою належними їм на правах власності майном (іншою власністю) на засадах рівності й автономності, і які не мають над собою іншого авторитету, окрім власної волі. Держава в цьому випадку спрямовує свої дії лише на захист їх об’єктивних прав, підтримку потрібної рівноваги між приватними і публічними інтересами;

·                        це система відносин, зв’язків між людьми (а також їх спільнотами, об’єднаннями), котрим належать визнані державою формально рівні юридичні можливості  бути власниками засобів і результатів своєї праці та брати участь у політичному житті, в управлінні суспільством;

·                        це система самостійних і незалежних від держави суспільних інститутів та відносин, які забезпечують умови для реалізації приватних інтересів і потреб індивідів та колективів, життєдіяльності соціальної, культурної та духовної сфер, їхнього відтворення й передачі з покоління в покоління.

·                        це система взаємодії в межах права вільних і рівноправних громадян держави, їхніх добровільно сформованих об’єднань, що перебувають у відносинах конкуренції й солідарності, поза безпосереднім втручанням держави, яка покликана створювати умови для їхнього вільного розвитку.

  Ознаками громадянського суспільства є: головною цінністю є людина, громадянин, права та свободи; рівноправність та недоторканність усіх форм власності; ефективна система соціального захисту населення ; політичний плюралізм; активна участь в управлінні державними справами громадських організацій, політичних партій; верховенство права, розподіл державної влади на законодавчу, виконавчу, судову.

     Розвинуте громадянське  суспільство в державі -   це  умова демократичного врядування, оскільки його наявність полегшує захист індивідуальних і   громадських   інтересів  громадян,  стримує  узурпацію  влади, забезпечує підзвітність влади суспільству.

  Громадянське суспільство активно сприяє  процесам  політичної демократизації,   набуття   державою  ознак  правової,  відстоюючи матеріальну і духовну незалежність людини від держави, домагаючись правової   гарантії   такої   незалежності,  захисту  приватних  і суспільних інтересів людей. Дослідженням стану  формування   в   Україні   громадянського суспільства  займаються  українські  дослідники та вчені О.Гарань, А.Карась, А.Колодій, В.Полохало, С.Рябов, В.Сидоренко, В.Ткаченко, М.Томенко та інші.

  Прийнято вважати,  що  в  основі  розвинутого  громадянського суспільства лежить активна діяльність громадських інститутів.  При цьому,  донедавна  поняття  інститутів  громадянського суспільства було більше філософською чи політологічною категорією.

     У листопаді  2007 року актами Кабінету Міністрів було закріплено, що до інститутів громадянського суспільства віднесено: громадські  організації,  професійні   та творчі спілки, організації роботодавців, благодійні і релігійні організації, органи самоорганізації населення, недержавні засоби масової інформації та інші непідприємницькі товариства і установи, легалізовані відповідно до законодавства.

     В Україні  громадянами  створена  велика кількість інститутів громадянського  суспільства  (громадські  організації,  благодійні організації,  профспілки  і  організації  роботодавців,  друковані засоби масової  інформації  тощо).  Через  фіксацію  зростання  чи зменшення  кількості утворених і легалізованих об'єднань громадян, інших  громадських  формувань  можна   оцінити   стан   формування громадянського суспільства в Україні. Об'єднання громадян створюються для  задоволення  та  захисту законних     соціальних,     економічних,     творчих,    вікових, національно-культурних,  спортивних та інших спільних інтересів їх членів.

З розширенням  демократії  і  зростанням  рівня  політичної культури посилюється  тенденція  до  урізноманітнення  громадських об'єднань   у   соціально-політичному   житті,  їх  впливовості  в конкретно-історичних ситуаціях. Найбільш поширеними  різновидами громадських   організацій  у сучасній   Україні є: фізкультурно-спортивні  (18%),  професійного  спрямування (15%), молодіжні  (11%),  ветеранів   та   інвалідів  (9%), культурно-просвітницькі (7%),  організації,  створені на  етнічній основі (5%), та правозахисні організації (5%).

     Громадські формування  мають  різну  мету,  завдання,  рівень повноважень,  територію діяльності,  проте їх  соціально-політичне призначення полягає насамперед у тому, що вони допомагають людям у розв'язанні  проблем  повсякденного  життя,   відкривають   широкі можливості    для   виявлення   суспільно-політичної   ініціативи, здійснення функцій самоврядування.

Громадські об'єднання можна класифікувати за певними критеріями:

1. За необхідністю формалізації створення:

     а) підлягають легалізації (офіційному визнанню) державою:

     - громадські організації;

     - профспілки;

     - організації роботодавців;

     - органи самоорганізації населення;

     б) не підлягають легалізації:

     - батьківські комітети;

     - органи учнівського самоврядування;

     - колективи фізкультури на підприємствах.

2. За метою і функціями:

     а) мають загальну мету і завдання,  створюються без будь-яких спеціальних   особливостей  ;

     б) мають спеціальну мету:

     - громадські організації інвалідів, "чорнобильців", ветеранів війни;

     - Національний Олімпійський комітет України;

     - Українське товариство охорони пам'яток історії та культури;

     - саморегульовані громадські організації;

     - організації професійного спрямування;

     - організації професійного самоврядування.

 3. За характером повноважень:

     а) мають визначені законами спеціальні повноваження:

     - громадські організації споживачів;

     - громадські  організації  з  охорони  громадського порядку і державного кордону;

     - Українське товариство охорони пам'яток історії та культури

     б) мають загальну мету і  завдання,  створені  без  будь-яких спеціальних   особливостей  

4. За територією діяльності:

     а) всеукраїнські громадські організації;

     б) міжнародні громадські організації;

     в) місцеві громадські організації.