Право/7. Экологическое, земельное и аграрное право

К. ю. н., доц. Багай Надія Онуфріївна

Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника, Україна

Членство в колективних сільськогосподарських підприємствах: проблеми правового регулювання

 

Важливе значення в системі внутрішньогосподарських аграрних відносин у колективних сільськогосподарських підприємствах мають членські відносини. Як зауважив В.Ю.Уркевич, «членське відношення служить підґрунтям, первинною субстанцією виникнення й існування інших внутрішніх аграрних правовідносин» [1, с. 195-196]. О.В.Гафурова справедливо відзначає, що «членство є однією з основних ознак, яка відрізняє підприємство кооперативного типу (колективне сільськогосподарське підприємство, кооператив, спілку селян) від інших форм господарювання на селі» [2, с. 23].

Членські відносини в колективних сільськогосподарських підприємствах регулюються Законом України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» та статутом підприємства. Проте правові приписи, безпосередньо присвячені регулюванню членських відносин в таких підприємствах, вміщені лише в одній статті Закону (ст. 5 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»). Окремі права членів колективних сільськогосподарських підприємств згадані у ст.ст. 7, 9-10, 19-21, 22, 26, 31, 33 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство».

У звязку з цим слід погодитися з Н.І.Титовою, що істотним недоліком Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» та інших законів, що приймаються за субєктним принципом, є ігнорування прав членів цих структур [3, с.27].

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону «Про колективне сільськогосподарське підприємство» членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів. Проте Законом не визначені умови та порядок вступу до підприємства, не передбачено й підстав припинення членства у ньому, хоча в цій частині членські відносини повинні бути врегульовані на законодавчому рівні .У Законі також слід чітко визначити орган управління, який вирішуватиме питання щодо членства у підприємстві, передбачити порядок та підстави виключення з членів підприємства, особливі випадки збереження членства за особами, що припинили трудову діяльність на підприємстві тощо.

Ч. 2 ст. 5 Закону «Про колективне сільськогосподарське підприємство» закріплює положення про те, що членами підприємства можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, визнають і виконують його статут. На думку В.Ю.Уркевича, «термін «громадяни», що вживається у цьому Законі, не досить вдалий, оскільки серед цих осіб можуть існувати й такі, що не мають громадянства будь-якої країни». Проте, на наш погляд, необхідно в законодавстві закріпити вимогу щодо громадянства України майбутніх членів колективного сільськогосподарського підприємства, адже членство в підприємстві повязане з можливостями набуття у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення (наприклад, у разі виходу члена з підприємства та виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості)).

Відповідно до ст. 4 Закону «Про колективне сільськогосподарське підприємство» у статуті підприємства поряд з іншими відомостями повинні визначатися: порядок вступу до підприємства і припинення членства в ньому; загальні права та обовязки членів підприємства; а також майнові права членів підприємства; права та обовязки членів підприємства щодо використання й охорони земель, водних та інших природних ресурсів тощо. Крім статуту підприємства, правовий статус членів колективних сільськогосподарських підприємств може визначатися й іншими локальними внутрішньогосподарськими актами, прийнятими на підприємстві його органами управління.

При цьому основні майнові, земельні, трудові, організацій  ні та інші права і обовязки членів колективного сільськогосподарського підприємства повинні визначатися на законодавчому рівні. Тому Закон України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» повинен не лише закріплювати особливості правового становища колективних сільськогосподарських підприємств, але         й визначати загальні засади правового статусу членів таких підприємств.

 

Література:

1.       Уркевич В.Ю. Проблеми теорії аграрних правовідносин: Монографія / В.Ю.Уркевич. – Х.: Харків юридичний, 2007. – 496 с.

2.       Гафурова О.В. Сільськогосподарські виробничі кооперативи: права та обовязки членів / О.В. Гафурова. – К.: МАУП, 2006. – 200 с.

3.       Титова Н.І. Права членів сільськогосподарських кооперативів: тенденції та проблеми законодавчого забезпечення / Н.І.Титова // Право України. – 2000. - №2. - С. 25- 27.