Право/3. Охорона авторського права

К.ю.н. доцент Романюк О.І., Володська Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Гармонізація законодавства України з правом ЄС

 у сфері авторського права і суміжних прав

 

Право інтелектуальної власності Європейського Союзу має суттєве значення при співробітництві установ та органі­зацій України та держав-членів ЄС з проведення науко­вих досліджень, передачі технологій, знання якого необхідно для захисту авторських і суміжних прав, а також як орієнтир, відповідно до якого має бути адаптовано законодавство України згідно з Угодою про партнерство та співробітництво між європейськими співтовариства­ми та їх державами-членами та Україною, а також За­коном України "Про Загальнодержавну програму адап­тації законодавства України до законодавства Європей­ського Союзу" [1, С.45].

Останнім часом значно підвищився рівень захисту прав інтелектуальної власності. Позитивні зрушення сталися у сфері авторського права та суміжних прав. Здійснено майже 27 тис. реєстрацій прав автора на твір, запроваджено моніторинг телерадіоканалів, посилено як державний контроль за використанням об’єктів авторського права і суміжних прав, так і з боку суб’єктів господарювання.

Практика застосування національного законодавства виявила проблеми, пов’язані із розбудовою в Україні цивілізованого ринку об’єктів права інтелектуальної власності, передусім у сфері авторського права і суміжних прав. Проте, на жаль, все ще поширеним явищем українського ринку є неправомірне використання об’єктів авторського права і суміжних прав, що призводить до зменшення бази оподаткування, погіршення міжнародного іміджу України, зниження її інвестиційної привабливості й занепаду вітчизняної індустрії, що базується на авторському праві і суміжних правах [4].

Однією з основних складових, завдяки яким забезпечується охорона авторських і суміжних прав, є положення стосовно строків чинності цих прав. Усвідомлюючи важливість уніфікації норм, якими у національних законодавствах держав — членів ЄС регулюються строки чинності авторських і суміжних прав, Європейським Союзом було прийнято відповідні acquis communautaire [3].

29 жовтня 1993 р. було прийнято Директиву Ради 93/98/ЄЕС про гармонізацію строку охорони авторського права та деяких суміжних прав. 16 червня 2008 р. Європейська комісія прийняла Пропозицію щодо доповнення Дирек­тиви 2006/116/EC. За Пропозицією строк охорони для записаних виконань та фонограм збільшується з 50 до 95 р. Економічні підстави для цього — можливість отримання додатко­вих виплат за використання записів популярних виконавців 20-х років, на які строк чинності майнових прав мав уже сплинути, а також створення умов для отримання виробниками фо­нограм додаткового прибутку з урахуванням зменшення продажу записів у Європі за остан­ні 5 років на 30% та втратою з 2001 р. 22% ринку ЄС щодо фонограм.

Аналіз законодавства України та ЄС свідчить, що у законодавстві України не мають адекватного відображення положення абзаців 22-23 преамбули та ст.7 Директиви стосовно творів і об'єктів суміжних прав, країною походження яких є інша країна, а творець не є гро­мадянином України. Це фактично призводить до того, що в Україні має надаватися строк захисту об'єктам авторського права і суміжних прав, творцем яких є громадянин іншої краї­ни, навіть більший, ніж встановлений законодавством країни, громадянином якої є цей суб'єкт, чи з території якої походить об'єкт захисту.

Аналіз законодавства ЄС та України щодо строку охорони авторського права свідчить, що він співпадає з відповідним строком у ЄС. У той самий час, строк охорони певних категорій об'єктів авторського права не відпо­відає строкам захисту, встановленим директивами. Головною причиною цього є те, що в українському законодавстві об'єкти авторського права розглядаються в цілому. Директива містить положення про певні категорії творів і строк їх охорони, який може не співпадати з загальним строком охорони. У зв'язку з цим, необхідно вносити відповідні зміни до українського законодавства.

Щодо суміжних прав, їхній строк чинності відповідає строкам, встановленим Директивою 93/98/ЄЕС лише частково. Саме тому гармонізація українського законодавства з нормами ЄС щодо строку чинності майнових прав інтелектуальної власності на виконання, фонограму, відеограму є необхідністю [2, С.152-153].

Для вирішення завдання адаптації нормам нормативно-правових актів України до законодавства Європейського союзу, Кабінет міністрів України 23 липня 2009 р. подав до Верховної Ради проект закону Про внесення змін до деяких законів України з питань інтелектуальної власності 5015, який пропонує пакет змін до чинного законодавства з питань промислової власності.

З метою визначення шляхів подальшого розвитку та вдосконалення державної системи правової охорони інтелектуальної власності пропонується проект концепції розвитку державної системи правової охорони інтелектуальної власності на 2009–2014 роки [3].

Враховуючи те, що в Україні триває робота над приведенням національного законодавства у відповідність до законодавства ЄС, такі зміни, у разі їх затвердження, знайдуть відображення і у законодавстві України у сфері авторського права і суміжних прав.

Література:

1. Капіца Ю. Розвиток права інтелектуальної власності в Європейському Союзі// Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – 2006. - №33-34.  – с. 45-48.

2. Ступак С.К. Строки охорони авторського права та суміжних прав у міжнародному праві, праві ЄС та Україні// Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2008. - №6 (41). – с. 150-154.

3. www.intelvlas.com.ua/

4. http://www.niss.gov.ua/Monitor/mart2009/12.htm