Барановський Д.І., Хохлов А.М., Герасімов В.І.

Харківська державна зооветеринарна академія

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ СВИНЕЙ В ФЕРМЕРСЬКИХ І ПРИСАДИБНИХ ГОСПОДАРСТВАХ

Актуальність питання: Забезпечення населення м’ясом на 35-40% здійснюється за рахунок галузі свинарства. За загальним визнанням, подальший розвиток цієї галузі повинен здійснюватися головним чином за рахунок інтенсифікації та індустріалізації виробництва. Разом з тим, ще довгий період виробництво свинини буде здійснюватися в умовах дрібних фермерських і присадибних господарствах. Як показав аналіз, ці господарства сьогодні погано забезпечені засобами виробництва, їх кадровий потенціал має слабку кваліфікаційну підготовку, відсутня науково-обґрунтована технологія.

Дрібнотоварне свинарство може з успіхом розвивався за основними принципами індустріального виробництва, але для цього потрібна методика адаптації та інтенсифікації дрібних фермерських і присадибних свинарських господарствах.

Проте на сьогодні недостатньо теоретичних і практичних розробок щодо інтенсифікації свинарства в дрібних фермерських господарствах.

Мета і задачі досліджень. Метою наших досліджень було вивчення резервів інтенсифікації виробництва свинини в селянських і фермерських господарствах та реалізувати шляхи удосконалення технології вирощування свиней.

В контексті зазначеної мети були розв’язані такі задачі:

- дослідити ефективність різних технологій вирощування свиней в умовах фермерських господарств;

- визначити як впливають різні строки відлучення поросят на їх ріст, збереженість, розвиток інтер’єрних показників та відтворювальні функції свиноматок;

- розробити науково-обґрунтовані рекомендації дрібнотоварним виробникам продукції свинарства.

Матеріали і методи досліджень. Досліди проводились в приватному сільськогосподарському підприємстві «Сад», селянських господарствах «Пересічне» і «Промінь» та присадибних господарствах м. Дергачі і с.м.т. Мала Данилівка (в тому числі власному господарстві).

Було проведено три типи дослідів:

- Вивчення ефективності застосування в умовах фермерського господарства різних технологій вирощування;

- Вивчення ефективності застосування універсальних станків для вирощування поросят при однофазній, двохфазній і трьохфазній технологіях;

- Вивчення впливу різних строків відлучення на ріст, розвиток молодняку та відтворювальні особливості маточного поголів’я.

Ріст і розвиток молодняку вивчали за загальноприйнятими методиками. Годівля тварин була повноцінною, збалансованою за всіма показниками поживності кормів.

Для визначення економічної ефективності різних строків відлучення поросят в соціальному досліді встановили фактичну витрату кормів на отримання і вирощування поросят до двохмісячного віку і, виходячи із вартості кормів та результатів дослідів, провели відповідні  розрахунки.

Результати досліджень. Динаміка росту молодняку великої білої породи при різних технологіях вирощування показники в таблиці 1.

1. Ріст поросят при різних технологіях вирощування

Групи

Технологія вирощування молодняку

Кількість голів

Маса тіла поросят, кг

Збереженість, %

При народжені

В 2 місяці

В 4 місяці

В 8 місяців

I

трьохфазна

30

1,27±0,04

15,9±0,34

39,0±0,92

116,3±0,89

86,4

II

двохфазна

30

1,25±0,09

16,2±0,69

42,3±0,73

127,0±1,20

90,6

III

однофазна

30

1,29±0,06

16,1±0,55

46,5±0,79

133,3±0,99

92,8

 

Аналізуючи отримані результати слід зазначити, що спосіб вирощування має реальний і суттєвий вплив на динаміку росту молодняку. Так встановлено, що до двохмісячного віку різниця між групами була в межах статистичної похибки. У віці чотирьох місяців, перевага однофазної технології очевидна. Поросята III групи перевищували аналогів II групи по масі тіла на 9,9%, а аналогів I групи на 19,2% (р>0,99). У віці вісім місяців ця різниця відповідно становила 14,6: і 4,9%. Отримані результати свідчать про те, що однофазна технологія, яка найменше створює стресові ситуації, забезпечує більш високу енергію росту свиней при рівному за кількістю і якістю рівні годівлі. Щодо збереженості поросят до завершення відгодівлі, то варто зазначити, що при однофазній технології цей показник був кращим і перевершував двофазну на 2,4% і трьохфазну на 7,4%.

Відповідним чином змінювалися і середньодобові прирости (рис. 1).

Рис. 1. Середньодобові прирости поросят при різних технологіях вирощування

 

Коментуючи наведений рисунок можна заключити, що однофазна технологія в умовах фермерських господарств є більш ефективною у порівнянні з двофазною та трифазною.

Досліджуючи вплив конструкції стана для вирощування поросят при одно- дво- і трифазній технології нами не встановлено достовірної різниці між групами. Існуюча різниця була зумовлена не конструкцією станка, а технологією вирощування.

Таким чином станки для вирощування поросят мають мати універсальну конструкцію для використання їх при любій технології.

Вивчаючи, як впливає строк відлучення поросят на подальший їх ріст та ефективність використання маточного поголів’я слід зазначити, що найбільш оптимальним періодом відлучення є 14-42 добовий вік (табл.2).

 

2. Динаміка росту поросят до двомісячного віку в залежності від строків відлучення

Групи

Термін підсисного періоду, діб

Кількість поросят в групі,

гол.

Середня маса 1 голови при народженні,

кг

Показники ефективності через два місяці

Кількість живих поросят, гол.

Середня маса 1 голови, кг

Збереженість,

%

I

60

56

1,24 ± 0,03

52

15,7 ± 0,33

92,8

II

42

54

1,25 ± 0,04

50

16,3 ± 0,29

92,6

III

28

59

1,23 ± 0,01

54

16,5 ± 0,37

91,5

IV

21

53

1,26 ± 0,03

49

16,1 ± 0,16

92,5

V

14

55

1,24 ± 0,02

50

16,2 ± 0,19

90,9

VI

7

56

1,24 ± 0,03

46

15,1 ± 0,21

82,2

 

Отримані результати достовірно свідчать, що відлучення у семидобовому віці не є ефективним з позиції збереженості молодняку до двомісячного віку та середньої маси тіла, яка є стартовою для подальшого дорощування і відгодівлі.

Зниження маси тіла у двомісячних поросят при традиційному відлученні у цьому ж віці на наш погляд слід пояснити тим що поросята при пізньому відлученні погано привчаються до поїдання корму, а в молоці свиноматок до цього часу відмічаються зниження сухої речовини. Це і спричиняє зниження їх енергії росту в порівнянні з тими поросятами, які були відлученні у більш рані строки.

Як відмічає Х.Р.Довидсон (цитовано за А.М. Навозенко), поросята задовольняють свою потребу в поживних речовинах за рахунок материнського молока в першу декаду на 100,0%, в другу на 66,5%,в третю-на 42,0%, в четверту на 25,6%, в п’яту на 14,4% і в шосту на 7,5%. Таким чином, інтенсивність росту поросят уже з третьої декади життя в основному залежить від поїдання ними підкормок і стартових комбікормів. Дослідженнями встановлено також, що зверхраннє відлучення негативно впливає на відтворну функцію свиноматок. Заплідніть при цьому знижується на 20-35 %.

За сукупністю факторів кращим строком відлучення для умов фермерських господарств є терміни 21,28,42 доби.

Одночасно встановлено, що поросята, які відлучалися у ранні строки, мали кращі показники розвитку внутрішніх органів і особливо шлунково-кишкового тракту. Це звичайно зумовлено тим, щ поїдання поросятами комбікорму сприяє кращому розвитку перетравної системи.

Враховуючи практичний набутий досвід організаторів дрібних господарств з вирощування свиней, розрахунки, власні дослідження та інформаційний матеріал інших дослідників слід зазначити, що рентабельним виробництво свинини може бути при умові моделі господарства не менше 20 тон свинини за рік, або утримання не менше 10 основних свиноматок. Це може бути мінімальний модуль господарства, яке в перспективі буде розвиватися за більших обсягів виробництва свинини.

Висновки:

Дрібні фермерські господарства можуть бути ефективними при умові модульної їх побудови і однофазної технології вирощування свиней.

Кращими строками відлучення поросят в умовах однофазної технології дрібних фермерських господарств (20-100 тон свинини за рік) є терміни в 21,28,42 доби.

 

Список літератури

1. Барановский Д.И., Бажов Г. М., Герасимов В. И. и др. "Фермерское и приусадебное свиноводство». Учебное пособие-справочник Харьков, ХГЗВА. 2008. 198с.

2. Віллеке Х., Гетя А., Чуб О. Методика інтегрованої оцінки ремонтного молодняку свиней за власною продуктивністю в умовах господарства / Сучасні методики досліджень у свинарстві:- Полтава: Вид. ПДАА,- 2005.-С.38-40.

3. Навозенко А.Н., Походня Г. С. Оптимизация сроков отьёма поросят в условиях фермерского хозяйства.- Белгород, ЦНТИ, №6,2001.-2с.