Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

 

Кондратишина І.А.

Науковий керівник: к.т.н. Ліщинська Л.Б.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Особливості управління оборотним капіталом підприємства

 

Вступ. Для ефективного функціонування підприємству необхідно достатній рівень забезпеченості оборотними засобами. Оборотний капітал має велику частку в загальній валюті балансу. Це наймобільніша частина капіталу, від стану і раціонального використання якого багато в чому залежать результати господарської діяльності і фінансовий стан підприємства. Управління оборотним капіталом полягає у визначенні складу та підтримки оптимального рівня поточних активів з метою досягнення компромісу між рентабельністю та ліквідністю компанії.  

Дослідженням питань, пов’язаних з управлінням і організацією  оборотного капіталу займались такі вчені: Дубенко Н.В., Загородній А.Г., Долгоруков Ю.А., Редіна Н.І., Дропа Я.В.,  Шестерикова Е.Н., Барановський О., Білуха М. Дані дослідження мають велике теоретичне та практичне значення в розвитку дослідження функціонування оборотного капіталу.

Метою даної роботи є відображення особливостей управління оборотним капіталом та їх використання підприємствами.

Завданням даної роботи є визначення чинників, що впливають на ефективне управління оборотним капіталом, підвищення конкурентоспроможності та рентабельності підприємства.

 Управління оборотними коштами повинно чітко регулювати їх кількість, оборотність та ефективність використання.

При раціональному управлінні оборотними коштами повинен  забезпечуватись оптимальний рівень ефективності їх використання, тобто економія ресурсів,  що призведе до подальшого розвитку підприємства.

При найбільш економічному використанні оборотних коштів,  при ресурсах, що вивільняються, необхідно зміцнити фінансовий стан підприємств і об’єднань, підвищити матеріальну зацікавленість робітників та службовців у підвищення ефективності  виробництва [1].

Організація управління оборотним капіталом зводиться до створення умов для ефективного його функціонування. Після створення таких умов необхідно проаналізувати фінансовий стан підприємства, який значною мірою залежить від застосування стратегії і тактики управління оборотним капіталом. Система стратегічного управління оборотним капіталом передбачає постійну перевірку та коригування цілей підприємства відповідно до змін, що відбуваються в межах зовнішнього та внутрішнього середовища.

  Функціонування оборотних коштів розпочинається з моменту їх формування і розміщення. Раціональне розміщення як складова управління оборотним капіталом має певні особливості не лише в різних галузях, а навіть і на різних підприємствах однієї галузі. Визначальними тут є такі чинники: вид господарської діяльності, обсяг виробництва; рівень технології та організації виробництва; термін виробничого циклу; система постачання необхідних товарно-матеріальних цінностей і реалізації продукції.

Розробка шляхів поліпшення управління оборотним активами має включати [2]:

1. Аналіз оборотних активів за попередній період.

2. Оптимізацію складу оборотних активів.

3. Прискорення оборотності оборотних активів.

4. Забезпечення підвищення рентабельності оборотних активів.

5.Забезпечення мінімізації втрат оборотних активів в процесі їх використання.

6. Формування принципів фінансування окремих видів оборотних активів.

7. Формування оптимальної структури джерел фінансування оборотних активів[2].

Необхідною умовою для підвищення ефективності використання оборотних активів є продумане економічне визначення потреби в них, тобто визначення такого їх оптимального розміру, який би при мінімальному запасі забезпечив безперервне виробництво. У цьому полягає суть нормування оборотних активів, яке в умовах ринку має розглядатися не лише як економічний метод обчислення необхідного розміру оборотних активів, а переважно як спосіб виявлення і мобілізації на підприємстві внутрішніх резервів підвищення ефективності виробництва розміру оборотних активів з обсягом виробництва  має принципове значення для нормального виробництва та реалізації продукції. Ефективне управління оборотними активами передбачає вибір і здійснення певної фінансової політики. Суть такої політики полягає в пошуку оптимальної величини та оптимальної структури оборотних активів. З позиції повсякденної діяльності однією з найважливіших фінансово-господарських характеристик підприємства є його ліквідність. Втрата ліквідності може призвести не лише до додаткових витрат, а й до періодичних зупинок виробництва.

Якщо грошові кошти, дебіторська заборгованість і виробничо-матеріальні запаси підтримуються на досить низьких рівнях, то імовірність неплатоспроможності чи нестачі коштів для здійснення рентабельної діяльності підприємства висока. Із зростанням величини власних оборотних активів ризик втрати ліквідності зменшується.

Отже, підсумовуючи вищесказане, можна зробити висновок, що:

1)  політика управління оборотними активами повинна забезпечувати пошук компромісу між ризиком втрати ліквідності та ефективності роботи підприємства;

2)  у процесі управління підприємством важливо правильно визначити потребу в оборотних коштах. Їх величина повинна бути мінімальною, але достатньою для забезпечення безперебійного фінансування планових витрат на виробництво і реалізацію продукції, здійснення розрахунків у встановлений термін. Завищення оборотних коштів веде до зайвого їх відволікання в запаси, до заморожування фінансових ресурсів. Заниження оборотних коштів може призвести до перебоїв у виробництві і реалізації продукції, до несвоєчасного виконання підприємством своїх зобов’язань;

 

3)  із метою виявлення та реалізації непотрібних й залежалих запасів необхідно переглянути склад і структуру матеріальних запасів. Скоротити виробничі запаси товарно-матеріальних цінностей можна за допомогою переходу на оптову торгівлю й прямі економічні зв’язки з постачальниками;

4)  також необхідно розглянути варіанти переходу на новітні технології виробництва продукції, що прискорить виробничий цикл, зменшить собівартість продукції та підвищить її якість.

    Тільки оптимальна забезпеченість оборотним капіталом призведе до ритмічності та злагодженості роботи підприємства.

Список використаної літератури

1.   Бодрецький М.В. Методичний підхід аналізу структури оборотного капіталу підприємств / М.В. Бодрецький // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2010. –  № 32. – С. 171-176.

2.   Кустріч Л.О. Підвищення рівня управління оборотним капіталом /Л.О. Кустріч // Вісних Хмельницького національного університету. – 2010. – № 3. – С.103-106.

3.   Могилевская О.Ю. Эффективное управление оборотным капиталом предприятия /О.Ю. Могилевская //Економіка та держава. – 2008. –  № 7. – С. 43-46.