Петровська Т.Е.

Харківський національний університет будівництва та архітектури

Життєвий цикл проекту та його удосконалення для системи „підприємство-проект” під час впровадження проекту

 

Актуальність. Проектна діяльність пронизує сьогодні всі сфери функціонування будь-яких підприємств: у маркетингу — це проекти маркетингових досліджень, рекламних акцій, виведення на ринок нових продуктів, завоювання нових ринків збуту; у дослідно-конструкторських підрозділах — це проекти розробки нових продуктів, технологій; у виробництві — проекти освоєння випуску нової продукції, технічного переозброєння, впровадження нових технологій; у збуті — проекти побудови торговельно-збутової мережі… Із входженням підприємств у ринок актуальними стають комплексні проекти їх реструктуризації з низкою субпроектів зі зміни продуктового портфеля, організаційної та виробничої перебудови, впровадження фінансового менеджменту, контролінгу тощо.

Проектна діяльність має вплив на стан підприємства, у межах якого вона здійснюється. Надійність цієї системи залежить від своєчасної оцінки під час впровадження проекту на передінвестиційній фазі.

Мета статті. Розглянути існуючи підходи щодо життєвого циклу проекту та удосконалити його шляхом доповнення необхідними видами робіт передінвестиційну фазу. Це дасть змогу для своєчасного внесення змін в стратегію діяльності підприємства під час впровадження проекту.

Питання проектного менеджменту розглядаються в роботах провідних вчених нашої країни й закордонних авторів, серед яких, П.Батенко , С.Д.Бушуєв, В.Ю.Катасонов, Л.С.Кобиляцький, І.І.Мазур, П.Мартін, Д.С.Морозов, Л.В.Ноздріна, М.Г.Ольдерогге, О.І.Полотай, Г.М.Тарасюк, К.Тейт, А.С.Товб, І.В.Чумаченко, Г.Л.Ципес, В.Д.Шапіро, Б.М.Щукін, В.І.Ящук та ін.

Виклад основного матеріалу. Фази життєвого циклу проекту представлено на рис. 1 (складено на основі [1]).

Згідно з даними «Словника-довідника з питань управління проектами» (за ред. С.Д.Бушуєва), «фаза проекту – це певний обмежений проміжок часу виконання проекту, раціонально виділений у відношенні до інших проміжків» [1]. у даній роботі  розглядається характеристика типових фаз життєвого циклу проекту.

 

Рисунок 1 - Типові фази життєвого циклу проекту

 

Серед ряду визначень поняття «життєвий цикл проекту» доцільно навести найбільш поширені із них. Зокрема, у «Керівництві з основ Проектного Менеджменту» термін «життєвий цикл проекту» трактується таким чином: «множина послідовних фаз проекту, назви та кількість яких визначається залежно від потреб контролю організації або організацій, залучених до проекту» [2]. Перевагою даного визначення є те, що його автор наголошує на тісному зв’язку сутнісних і кількісних характеристик фаз життєвого циклу з конкретними інтересами, потребами, пріоритетами тощо відповідних залучених організацій та зацікавлених осіб.

«Словник-довідник з питань управління проектами» (за ред. С.Д. Бушуєва) містить щонайменше два визначення терміну «життєвий цикл проекту». По-перше, життєвий цикл проекту (Project Life Cycle) визначається як «проміжок часу між моментом появи проекту й моментом його ліквідації» [1]. По-друге, дане поняття може мати дещо ширше визначення, а саме: «це послідовність фаз проекту, потрібних для досягнення визначеної мети, з моменту формування концепції проекту до його завершення, включаючи реалізацію й використання» [1]. Обидва вищенаведені визначення є науково обґрунтованими. Якщо у першому з них наголос робиться на тривалість проекту та окремих його фаз, то зміст другого визначення зосереджено переважно на структурованості проекту, на його поділі на конкретні фази або етапи.

На основі наведеного вище можна сформулювати визначення поняття «життєвий цикл проекту», яке не суперечить жодному зі згаданих у даній статті визначень і включає основні положення кожного з них. Отже, життєвий цикл проекту – це сукупність кількісно та сутнісне залежних від специфіки проекту фаз від початку до завершення (ліквідації) проекту, поетапна реалізація яких забезпечує досягнення поставлених перед проектом завдань.

Змістовно та стисло графічну інтерпретацію життєвого циклу проекту представили Грей К.Ф. та Ерік У. Ларсон [36], що наведено на рисунку 2.

Розглядаючи життєвий цикл проекту, автори графіку виділяють рівень зусиль як один з визначальних параметрів. З графіку видно, що рівень зусиль поступово зростає до і частково протягом реалізації фази виконання, після якої спостерігається його поступове зменшення. Зростання рівня зусиль обумовлюється поетапним збільшенням кількості роботи за проектом і підвищенням ступеня її складності протягом життєвого циклу. На фазі доставки обсяги робіт за проектом скорочуються, а відповідно, і рівень зусиль зменшується.

Окрім графічного виразу рис. 2 життєвого циклу проекту у статті представлено стислий опис відображених фаз. На фазі „визначення” запропонована ідея конкретизується: окреслюються мета, задачі, основні принципи й положення проекту, висуваються найважливіші вимоги до складу та членів команди проекту, рівня їх відповідальності за прийняті зобов’язання в рамках проекту. Рішення, прийняті на фазі визначення, становлять основу, своєрідний фундамент проекту. До головної мети, принципів і положень проекту суттєві зміни, як правило, не вносяться.

Плани, розклади, бюджети тощо, розроблені на фазі „планування”, по ходу реалізації проекту можуть змінюватися. На фазі „виконання” в них вносяться зміни, доповнення, поправки, які дозволяють робити проект більш гнучким, адаптованим й адекватним оточуючому середовищу, в якому реалізується даний проект.

Характерною особливістю фази „виконання” є безпосередня реалізація проекту на практиці, створення об’єкту проекту, а також контроль за процесом виконання та якістю робіт за проектом; формулюються звіти про хід виконання проекту та реалізацію за окремими елементами об’єкту проекту; розробляються прогнози стосовно подальшого функціонування об’єкту проекту.

 

 

Визначення

Планування

Виконання

Доставка

 

Рівень

зусиль

 

 

 

 

1. Цілі

1. Розклади

1. Звіти про стан

1. Навчання клієнта

 

 

2. Специ-

фікації

2. Бюджети

2. Зміни

2. Передача документів

 

 

3. Задачі

3. Ресурси

3. Якість

3. Вивільнення ресурсів

 

 

4. Відпові-

дальність

4. Ризики

4. Прогнози

4. Набуття досвіду

 

 

5. Команди

5. Персонал

 

 

 

 

Рисунок 2 - Життєвий цикл проекту [3].

 

На останній фазі життєвого циклу проекту „доставка” здійснюється навчання персоналу організації-клієнта у ефективній і безпечній роботі з проектом або створеним в результаті його реалізації об’єктом. Окрім того, формується, акумулюється та передається замовнику весь комплекс необхідної документації. На останній фазі життєвого циклу проекту аналізується сам проект, виконана в його рамках робота, сильні та слабкі сторони, переваги, успіхи, недоліки, невдачі, їх причини, формулюються рекомендації, щодо їх запобігання або усунення їх негативних наслідків і т.п., що в загальній сукупності становить набутий досвід, який буде використовуватися командою проекту в майбутній роботі над подібними проектами [3].

Найбільш узагальнено фази життєвого циклу представив Дункан Вільям Р., обравши в якості визначальних два параметри: час і рівень вартості та кількість персоналу – автор виділив такі фази життєвого циклу проекту [2]:

- початкова фаза – ініціація проекту, попередня обробка ідеї проекту, визначення місії проекту та найбільш принципових його властивостей і характеристик; формування концепції проекту, загального уявлення про проект;

- перехідні фази (одна чи кілька) – ґрунтовна робота над основними складовими та деталями проекту, безпосередня реалізація проекту на практиці; характеризується досягненням на певному етапі найвищого рівня вартості та кількості залученого до впровадження проекту персоналу; кількість перехідних фаз життєвого циклу проекту прямо залежить від рівня масштабності, складності та тривалості самого проекту;

- заключна фаза – включає діяльність, здійснення якої забезпечує належне завершення, закриття проекту; дана фаза доходить кінця при ліквідації проекту, тобто або остаточного створення (зведення) об’єкту проекту, або демонтажу об’єкту проекту.

Наведений вище підхід до розподілу життєвого циклу проекту на фази є по суті досить спрощеним, проте властивим для всіх проектів, незалежно від їх сутнісних, часових, фінансових та інших характеристик.

Широковідомою є точка зору, згідно з якою життєвий цикл проекту можна умовно поділити на чотири фази (рис. 3): передінвестиційна, інвестиційна, експлуатаційна, фаза закриття проекту.

Поєднавши проаналізовані підходи до життєвого циклу проекту (рис. 1, рис. 3) можна зробити висновок, що в одному з них приводяться загальновизнані фази проектування, а в іншому розглядаються види робіт, які забезпечують ці фази. Все перераховане вище можна представити у вигляді таблиці (табл. 1.5).

 

Рисунок 3 - Схема поділу життєвого циклу проекту на фази [4].

 

 

Таблиця 1.5

Перелік видів робіт, що виконуються у межах фаз

Фаза проекту

Види робіт у межах фази

1

2

Передінвестиційна

- оцінка надійності вибору перед проектного рішення;

- обґрунтування ідеї проекту;

- планування;

- підписання договорів

Інвестиційна

- виконання робіт по проекту;

- здача об’єкту в експлуатацію

Експлуатаційна

- експлуатація;

- обслуговування;

Закриття

 

В таблиці кожна фаза структурована за конкретними видами робіт. На думку автора даної роботи на передінвестиційній фазі для обґрунтування актуальності впровадження проекту, необхідно здійснювати оцінку надійності системи „підприємство-проект”. Вона створить умови для визначення стану підприємства до початку проектування та виявлення найбільш ризикованих галузей в його діяльності, які потребують своєчасних змін. Це дасть можливість формувати портфель проектів та вчасного визначати, якій саме проект є актуальним у теперішній час. А уже після обрання проекту застосувати ТЕО для підрахунку показників його ефективності. Тому на думку автора кожному підприємству в умовах проектування необхідно використовувати оцінку надійності його стану за допомогою системи математичних методів.

Різні керівники проектів розглядають питання життєвого циклу по-різному, значною мірою на це впливають характер та особливості того чи іншого проекту, його зміст.

Висновки. Передінвестиційна фаза відіграє найважливішу роль у реалізації проекту, тому що закладає основи оптимізації кількісних й якісних параметрів, дозволяє домогтися розумного співвідношення між витратами й ризиками при прийнятті рішень із питань реалізації проекту. Ретельно проведені передінвестиційні дослідження - найважливіша умова успішності проекту в цілому. Тому автором запропоновано ввести до її складу оцінку стану надійності підприємства, що перебуває в умовах проектування. Це сприятиме правильному вибору області підприємства, яка потребує своєчасних змін та дозволить домогтись розумного співвідношення між витратами й ризиками при прийнятті рішень із питань реалізації проекту. Усе це дає змогу своєчасно оцінювати та при необхідності вносити зміни до стратегії подальшого розвитку підприємства. Це забезпечить надійність його діяльності.

Література:

1.            1. Бушуєв С.Д. Словник-довідник з питань управління проектами /С.Д.Бушуєв. – К.: Видавничий дім «Деловая Украина», 2001.– 640 с.

2. Дункан Вільям Р. Керівництва з питань проектного менеджменту /Дункан Вільям Р., С.Д. Бушуєва. – К.: Інститут менеджменту і бізнесу, 2000.– 197 с.

2.            3. Грей К.Ф. Управление проектами: Практич. пособие. /К.Ф. Грей, Э.У.Ларсон. – М.: Дело и Сервис, 2003.– 527 с.

3.            4. Катасонов В.Ю. Проектное финансирование: Мировой опыт и перспективы для России /Катасонов В.Ю., Морозов Д.С., Петров М.В – М.: Анкил, 2001.– 312 с.