К. е. н. доц. Даценко Г.В. Божинська В.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Проблеми державного фінансового контролю в сучасних умовах

Державний фінансовий контроль є основним засобом забезпечення фінансової дисципліни та порядку, повного та своєчасного наповнення бюджету коштами, запобігання масовим розкраданням та порушенням законодавства. Проте на сьогодні система державного фінансового контролю в Україні не може забезпечити на високому рівні фінансово-бюджетну дисципліну в державі в цілому та на її регіональних рівнях. Це є результатом існування великої кількості проблем, які призводять до зростання кількості та обсягів фінансових порушень. Таким чином, проблеми виявлення, усунення недоліків, вдосконалення та реформування державного фінансового контролю є актуальними в наш час у зв’язку з невирішеністю низки теоретичних та практичних питань.

Вдосконалення системи фінансового контролю в Україні може стати запорукою ефективного функціонування державних фінансів, зокрема отримання таких результатів як: дотримання економічної безпеки держави, збалансування державного та місцевих бюджетів, досягнення фінансової самодостатності регіонів, секторів і галузей економіки, збільшення захищеності фінансово-економічних інтересів громадян і суспільства і як результат – процвітання держави, посилення престижу перед світовою спільнотою.

 Проблемам та шляхам їх вирішення присвячено чимало праць як вітчизняних, так і зарубіжних науковців. Серед них виділяються: М.І. Баканов, Н. С. Барабаш, І.А. Василик, Л. П. Воронова, Г. В. Дмитренко, І. М. Іванова, Є.В. Калюга, Є. В. Кучерявенко, Л.Г. Ловінська, А. Любенюк, М. О. Никонович, Н. І. Рубан, І. Б. Стефанюк, М. І. Сивульський, М.М. Каленський, В.Ф. Палій, А. В. Чупіс, В. О. Шевчук, та інші.

Метою даної статті є оцінка сучасного стану державного фінансового контролю виявлення проблем та напрямків його вдосконалення.

Теперішній стан справ у сфері державного фінансового контролю не може задовольняти суспільство, оскільки економіка держави несе значні збитки в результаті недотримання фінансово-бюджетної дисципліни підприємствами, установами й організаціями. Тому виникнення і становлення фінансового контролю зумовлене суспільною необхідністю. Основними причинами такого становища є відсутність дієвих механізмів контролю за бюджетними коштами, недосконалість діючої законодавчої бази з питань державного фінансового контролю.

Серед основних проблем фінансового контролю виділяються: відсутність єдиного погляду щодо визначення поняття державного фінансового контролю;  недосконалість нормативно-правового забезпечення діяльності суб’єктів контролю, що спричиняє недосконалість їх координації; відсутність єдиної інформаційної та методологічної бази контролю, що ускладнює досягнення його загальної мети; недосконалість організаційної структури контролю; недотримання принципу гласності контролю. А також в нашій державі мають місце відсутність моніторингу в системі державних органів, постійної оцінки якості функціонування системи державного фінансового контролю; недостатньо швидке реагування правоохоронних органів у випадках фінансових порушень, відсутня належна відповідальність посадових осіб за порушення законів, норм, правил та відповідне відшкодування втрачених ресурсів; існування невзаємопов’язаних окремих державних контролюючих органів, дублювання окремих їх функцій; відсутність жорсткої адміністративної відповідальності за бюджетні правопорушення та не відшкодування спричинених збитків, неможливість притягти винних осіб до кримінальної відповідальності або ж тільки в окремих випадках та інші [1, 79].

Існує також проблема відсутності системності контролю, тобто відповідності попереднього, поточного і наступного контролю. Нині фінансовий контроль з боку органів ДКРС має каральний і виховний характер, але не має превентивного характеру щодо запобігання порушенням бюджетної дисципліни та зловживанням у фінансово-бюджетній сфері. З огляду на це, одним із напрямів удосконалення фінансового контролю є підвищення дієвості поточного контролю з боку органів казначейства в координації з органами виконавчої влади та Державної податкової адміністрації.

Перспективи удосконалення фінансового контролю залежать від його якості на всіх його етапах і своєчасності адекватного реагування фінансових органів, головних розпорядників кредитів та органів влади на результати подальшого контролю, тобто на виявлені факти нецільового і неефективного використання бюджетних коштів шляхом ужиття заходів для відшкодування незаконних витрат, регулювання обсягів фінансування і приведення у відповідність із нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетний процес. На мою думку, одним із шляхів вирішення цих проблем є Концепція розвитку державного внутрішнього фінансового  контролю в Україні схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 травня 2005 р. ЇЇ сутність полягає у повній відповідальності керівника, створення досконалої інформаційно-комунікаційної інфраструктури, підвищення прозорості та публічності, проведення різноманітних організаційних змін у Державній контрольно-ревізійній службі. Для  ефективного впровадження Концепції при вирішенні проблем державного фінансового контролю варто виконати такі завдання як провести розширені консультації з відповідного питання серед працівників органів контролю; створити єдину інформаційну базу даних з питань вдосконалення державного фінансового контролю; здійснити розрахунок  необхідних ресурсів та визначити шляхи їх фінансування [2, 119-120].

Таким чином, вдосконалення системи державного фінансового контролю залишається актуальною, оскільки ряд проблемних питань залишаються спірними або ж взагалі не вирішеними. Їх вирішення дозволить сформувати єдину ефективну систему державного фінансового контролю. Тобто, необхідно забезпечити функціонування такої системи контролю, яка б ефективно запобігала усім можливим порушенням і зловживанням, а також вказувала на ті недоліки, які існують на об’єктах контролю та можливості їх усунення в майбутньому. Адже, система державного фінансового контролю, яка побудована в Україні, не забезпечує належного рівня фінансово-бюджетної дисципліни як загалом у державі, так і на регіональному рівні зокрема.

                    

Список використаних джерел

1.                                                   Букатова Д. В. Актуальні проблеми здійснення державного контролю на ринках фінансових послуг України // Підприємництво , господарство і право. – 2011. – №8. – С. 78-80.

2.                                                   Дмитренко Г.В. Модернізація державного фінансового контролю в Україні //Статистика України. - № 3. – 2009.- С. 118-123.

3.                                                   Савченко Л.А. Правові проблеми процесу фінансового контролю : монографія / Л.А. Савченко, О.П. Мельник. – К. : Вид-во КиМУ, 2009. – 235 с.