Поліщук Н.С., к.е.н., доц. Яковишина Н.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Сучасний стан виконання бюджету казначейською службою України

На сучасному етапі забезпечення стабільності соціально-економічного розвитку України в умовах виходу з кризи потребує глибоких змін у сфері управління державними фінансами, зокрема в системі виконання державного та місцевого бюджетів. Державне казначейство України на сьогоднішній день не може достатньо ефективно забезпечувати касове виконання державного та місцевих бюджетів, оскільки основи його функціонування та нормативно-правова база, що регулює його роботу були затверджені ще у період створення і не можуть врахувати усіх особливостей сучасних соціально-економічних реалій. Отже, виникла потреба необхідності термінового реформування казначейської системи України для створення відповідності між функціями, методами та повноваженнями казначейської служби України та покладеними на неї обов’язками на сучасному етапі.

Проблематикою функціонування казначейської системи в Україні та процесом її розвитку займалися багато вчених, серед яких О.І. Барановський, Ю.А. Блощинська, О.Д. Василик, А.О. Маслова, К.В. Павлюк,                   П.М. Леопенко, Р.Т. Макуцький. Разом з тим при наявності фінансово-економічної кризи зазначена проблема і на сьогоднійшій день є досить актуальною [1].

Метою даного дослідження є висвітлення недоліків та з’ясування подальших напрямів роботи казначейської служби України.

Державне казначейство України було створене 1995 року указом Президента України «Про Державне казначейство України» від 27 квітня 1995 року. Саме воно стало основою для становлення казначейської системи виконання бюджетів.

Головним завданням яке лежить в основі побудови казначейської системи виконання бюджетів є акумуляція доходів бюджетів усіх рівнів для розпорядження одним органом, який здійснює управління у сфері формування, перерозподілу та використання бюджетних коштів за допомогою Єдиного казначейського рахунку. Необхідним у функціонуванні даної системи є контроль за процесом витрачання державних коштів, особливо в умовах державного дефіциту [2].

Найкраще роль Держаного казначейства відслідковується при здійсненні фінансового контролю за виконанням видаткової частини державного бюджету. Одним з найчастіших порушень при виконанні бюджету є нецільове використання коштів. Головною причиною нецільового використання бюджетних коштів є, з одного боку, їх нестача, а з іншого – необхідність проведення видатків за кодами бюджетної класифікації.

У роботі Державного казначейства України, як і у інших державних органах влади, існує ціла низка недоліків, які, необхідно вирішити найближчим часом, з метою вдосконалення функціонування всієї казначейської системи касового обслуговування бюджету.

На нашу думку, важливе місце у рейтингу недоліків займає проблема невикористання потенціалу тимчасово вільних коштів єдиного казначейського рахунка [3].

На сьогоднішній день відсутні закони, що регламентують діяльність казначейської служби України, відображають його інституціональний характер і особливості функціонування. Оптимальним із цієї точки зору було б прийняття Закону України «Про казначейську службу України», який би закріплював специфіку роботи ДСУ, її відмінності від інших органів виконавчої влади, а також став підставою для подальшого розвитку та вдосконалення його діяльності [4].

Таким чином для вирішення проблем і недоліків функціонування казначейської служби України та забезпечення вдосконалення її роботи пропонуємо такі підходи:

-  створити умови для ефективного управління залишками бюджетних коштів органами казначейської служби;

-  надати право казначейській службі здійснювати діяльність щодо випуску і розміщення казначейських цінних паперів;

-  здійснити чітке визначення й розмежування функцій між учасниками бюджетного процесу;

-  працювати над удосконаленням існуючої нормативної бази, особливо в напрямі оптимізації та спрощення процедур казначейського обслуговування бюджетів;

-  удосконалити внутрішню організацію роботи структурних підрозділів територіальних органів та покращити систему мотивації праці.

Реалізацією даних заходів сприятиме ефективному управлінню бюджетними коштами та контролю їх використання, що в свою чергу забезпечуватиме економічний приріст та суспільний добробут в Україні.

 

 

 

Література:

1. Блощинська Ю.А. Казначейська система касового виконання Державного бюджету України та напрями її вдосконалення / Ю.А. Блощинська // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки: Економічні науки. – 2008. - №7. – С. 127-132.

2. Макуцький Р. Т. Особливості реформування процедури казначейського обслуговування держбюджету / Р. Т. Макуцький  // Актуальні проблеми економіки – 2009.– № 1. – С. 38-48.

3. Маслова А. О. Управління фінансовими ресурсами в системі казначейства / А. О. Маслова // Держава та регіони: Сер. Економіка та підприємництво.– 2010.− № 1. – С. 143-155.

4. Павлюк К. В. Розвиток казначейської системи виконання Державного бюджету/ К. В. Павлюк // Фінанси України. – 2008. − № 2. – С. 89