Економічна науки 16/. Макроекономіка      

                                       Баталова М.І.,Кузнєцова М.А.

                         Одеська національна академія зв'язку ім. О. С. Попова

Фінансово-промислові групи як найпотужніше явище в світовій

                                             економіці                                         

   20 століття додало істотні зміни в економічні відносини фірми як відокремленої ланки. Для цих фірм став характерний новий рівень усуспільнення виробництва на основі накопичення капіталусуспільному виробництві визначаючу роль стали грати фірми,пов'язані з розвитком важкої промисловості, виробляючі засоби виробництва на новій науково-технічній основі.З'явились  різні відокремлені  ринки,на яких стали вироблятись певні види продукции.Таким чином,відбувся розвиток відокремлених ринків різних типів,розвиток монополій і олігополій.Суттєвість монополії полягала в наступному:з одного боку являє собою виключне право на виробництво будь-якої продукції і,як наслідок,панування на ринку; з іншого боку монополія визначається як велике господарське об'єднання,засноване на акціонерних формах капіталу і здійснює контроль над галузями,ринками,засноваими на високому ступені концентрації виробництва і капіталу з метою встановлення монопольновисоких цін і вилучення монопольного прибутку.На початку 20 століття монолії потрапили під заборону у вигляді антимонопольного законодавства у високорозвинених країнах,а також загострення суперечностей в суспільстві як соціальних так і економічних.Основою появи корпорацій став акціонерний капитал.В діяльності цієї організації головну роль стала грати наука,праця ,пов'язані зі знанням,тому перед корпорацією в її розвитку головною проблемою стало постійне оновлення основного капіталу,технології виробництва і існування в корпорації наукових секторов.Вже в 21 столітті виробництво,засноване на "інтелектуальному капіталі" ,яке властиве саме корпорації,стало головним і визначальним на всіх ринках,де панує корпорація.Корпорації стали об'єднуватись в групи ,в центрі яких знаходиться банк.Ці групи називаються ФПГ,які  утворюють потужне утворення,конкурентноспроможність, яких не можна порівняти ні з якою іншою формою об'єднання та организаціїьогодні в умовах світової глобалізації ТНК та ФПГ-найважливіший прояв та відображення глобалізації світової економічної сфери.Процес фінансової глобалізації,який охоплює весь світ,є актуальним і неоднозначним.

    Різноманітні питання,пов'язані з діяльністю,створенням,особливостями ТНК і ФПГ досліджували українські та зарубіжні вчені .Наприклад,на думку американського дослідника А.Фатака: етапи перетворення компанії на транснаціональну корпорацію визначаються історичними закономірностями.Х.Окумара приймає участь в розробці наукового аспекту такого економічного феномену, як кейретцу, що став основою створення «економічного дива» в Японії  Г.Пфайффер, досліджуючи фінансову імперію Deutsche Bank прийшов до висновку,що ФПГ є гнучкими утвореннями,а маневреність їм забезпечують саме банки.Українські вчені також приділяють цій актуальній і масштабній темі увагу. Руденко-Сударєва Л.В. є автором монографії: "Управління міжнародною конкурентноспроможністю в умовах глобалізації економічного розвитку",в якій досліджує питання :"ТНК у формуванні глобальних конкурентних переваг".Другой український вчений Лук'яненко Д.Г. є автором монографії "Глобальна економічна інтеграція".

   Найбільша кількість ФПГ зосереджена в таких країнах як Японія та США.Річний прибуток ТНК складає більше 25% від глобального доходу. Частка доходу 500 найбільших ТНК у прямих іноземних інвестиціях становить 80 %, а в міжнародній торгівлі - більше ніж половину. Ефективність функціонування японських ФПГ пов'язана з раціональністю внутрішніх зв'язків, налагоджених прав власності по відношенню до самої групи. ФПГ - це організації, у яких грошові обороти,доходи складають 50% ВНП (Японія), а можливо,і 80% ВНП. При цій гігантській потужності у тій же самий час  вони являють собою дуже гибкі утворення.

   Існують різноманітні особливості складу та утворення ФПГ.В США ФПГ,нариклад,не мають чітких меж : зміни складу ФПГ допустимі,але за умови постійного існування центральної компанії (ТНК). До складу ФПГ входять корпорації, які нажелать до різних галузей економіки,що об'єднуються,у свою чергу, за принципом вертикальної або горизнотальної інтеграції.Обов'язково у центрі ФПГ  існує банк, який і є кредитором чи інвестором ФПГ та займається емісією цінних паперів ТНК,які входять до складу ФПГ.Наявність банку у складі ФПГ-є головна відмінна риса групи від ТНК.

   Існують різноманітні форми утворення ФПГ: в Японії-кєйретцу і сюдани,а в США-холдинги (які ще почали уворюватися на початку двадцятого століття).У Японії особливістю ФПГ є перекрестне володіння акціями ТНК, банків, компаній, але володіння однією особою повинно становити не більше 15%-25% акцій однієї установи.Також існує ще одна відмінна риса японських груп : не має централізованого управління через те,що компанії ,які належать до складу ФПГ, охоплюють майже всі галузі національної економіки (наприклад, Міtsui), тому організаційно-управлінська форма-ієрархічна.

   Якщо розглянути таку розвинену та високотехнологічну країну як Японія,то ФПГ (Mistsui, Mitsubishi, Fue,Sanwa) в цій країні контролюють 58%-75% активів всієї країни.В Японії  ФПГ мають таку будову: верхній рівень утворює горізнтальні утворення(20-50 компаній) рівноправних членів, які представляють собою - головні фірми найкрупніших промислових корпорацій.Основа ФПГ - потужний банк. Він контролює дочірні банки, філіали,трастові банки,страхові та інвестиційні компанії. Така "фінансова база" дає можливість втілювати у життя, реалізовувати нові наукові розробки,ноу-хау та нові техгології, що і є найголовнішим і найсильнішим чинником конкурентноспроможності підприємств.Конкурентноспроможність ФПГ залежить від того,наскільки інвестування перевищує фінансування.Також обов'язковою умовою є - циркулювання фінансових,промислових ресурсів та "людського капіталу" в рамках ФПГ.В США банки ,які входять у склад ФПГ (найчастіше у формі холдингів) розпоряджаються більше ніж 2/3 всіх депозитів країни .Така фінансова міць і дозволяє акумулювати «у руках» ТНК та ФПГ значну кількість патентів,ліцензій на наукові розробки.Найсучасніші науковомісткі галузі представлені найпотужнішими корпораціями світу.Наприклад, у США на частку ФПГ припадає 55%-60% ВНП та зайнято 45% рабочої сили. До кожної зі ста ФПГ до складу входять ТНК, які належать до 25 галузей одночасно. У США ТНК ,а й послідовно – ФПГ, глибоко інтегровані у національну економіку.

   В Японії ФПГ мають високу конкурентноспроможність.Це обумовлено особливістю організаційної структури,  до складу якої входять партнерські (10%-20% акцій компанії) та дочірні фірми (перевищує 50% акцій компанії).Між головною компанією та групованими здійснюється жорсткий контроль,але тільки "вузлових моментів", інші компанії, діяльність яких належить до іншого технологічного процесу, виходять за рамки контролю.Компанії , які не ввішли, - утворюють кейретцу чи сюдани.Така модель організаційнї структури-найраціональніша і ефективніша на відміну від американської моделі чи європейської.

   У США та Японії ФПГ мають структуру диверсифіковану до такого ступеню,що охоплює всі галузі національної економіки (в Японії - ФПГ "Mitsui").Такі два фактори, як розгалуженість та фінансова основа у виді центральних банків, що дозволяють акумулювати "людський капітал" (а отже й новітні розробки ,ноу-хау) являють собою головну перевагу конкурентноспроможності ФПГ не тільки у рамках національної економіки, а й у світовому масштабі.Продукція цих самих ТНК (які входять до складу ФПГ) дуже щільно увішла у наше повсякденне життя; це і є факт високоінтегрованої діяльності по всьому світу. Продукція ФПГ займає,як вже йшлося вище, значну частку в ВНП таких розвинених та потужних країн,як США та Японія, а значить - економіка цих країн залежить від діяльності,а конкретніше , від інтересів ФПГ. Для регулювання цього питання існує законодавча база (Японії- це допомога держави на всіх рівнях), яка призначена для того,щоб врівноважити гігантську потужність частки ФПГ у ВНП держави.ФПГ- це явищє, яке розпологає фінансовими ресурсами, "людським капіталом", робочою силою, та  може конкурувати з економікою усілякої країни.

   В Україні існують такі Фінансово-промислові групи: "Пріват", "СКМ" та "BNP Paribas Group".ФПГ "СКМ" володіє 44% акцій оператора стільникового зв'язку "Лайф" (країна заснування-Туречинна).Цей оператор стільникового зв'язку - один з найбільш поширених та використовуваних (послуги),про що говорять результати його діяльності 2011 року: дохід складає 88,3 млн. дол. США, а показник EBITDA на рівні - 27,3 млн. дол. США, а показник ARPU у порівнянні з 2010 роком виріс на 27%.Ця тенденція каже про те, що саме те, що ця компанія входить до складу ФПГ "СКМ" дає їй змогу так стрімко розвиватися (наприклад фінансування у маркетингові заходи, які задають правильну спрямованість). Другий оператор стільникового зв'язку Україні - "Київстар".56,51% акцій цієї компанії належить норвезькому оператору "Telenor", а 43,49% знаходяться у власності російської ФПГ "Альфа Груп".Тобто, у зв'язку з вищевказаним, можна сказати, що країна заснування оператора "Київстар" України, але на сьогоднішій день належить іншим країнам, а значна частка-російській ФПГ .Цей факт говорити в один і той самий час про інтегрування України у світову економіку та про те,що найсильніші та найбільш конкурентоспроможні компанії входять до складу ФПГ.

   В Україні- найпотужніші оператори стільникового зв'язку належать до складу ФПГ( "СКМ" та "Альфа Груп"), що говорити про значний вплив на становищє у сфері телекомунікацій.За умовою утворення нових ФПГ у сфері телекомунікацій - це означає зосередження та аккумулювання фінансових ресурсів, "інтелектуального капіталу",робочої сили в межах ФПГ, що у перспективі забезпечило високу конкурентноспроможність не тільки самої ФПГ,а й цієї сфери у масштабах світової економіки.У висновку хочу сказати, що саме завдяки діяльності ФПГ конкурентноспроможність телекомунікаційної сфери та навіть наукова діяльність країни може значно підвищитися та мати значну вагу у світовому просторі.