Экономические науки / 1.Банки и банковская система

к.е.н. Тардаскіна Т.М., Пожидай О.А.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

Впровадження інноваційних інформаційних технологій та їх вплив на діяльність ПАТ «Імексбанк»

 

Вступ. В даний час одним з основних факторів успішної банківської діяльності виступає політика постійних нововведень. Дане твердження випливає з ряду передумов, що характеризують існуюче на сьогодні становище економіки.

По-перше, відносини банків з клієнтами засновані на принципах партнерства. Це, зокрема, означає, що банки проявляють постійну турботу не тільки про збереження, а й про примноження капіталу своїх клієнтів, пропонуючи їм нові послуги, які сприяють розширенню фінансово-господарської діяльності, зниженню витрат, розвитку ділової активності та підвищенню прибутковості.

Другою причиною появи нових видів банківських послуг є конкуренція між банківськими інститутами в умовах ринкових відносин. Для того, щоб вижити в умовах ринку необхідна багатоваріантність і нестандартність ділових рішень, неординарність господарських операцій, впровадження інновацій у всіх сферах діяльності банку.

Третьою причиною є розвиток нових дорогих банківських технологій. Саме науково-технічний прогрес, визнаний у всьому світі як найважливіший фактор економічного розвитку, все частіше зараз зв'язується з поняттям інноваційного процесу.

Однак, нововведення у банківській сфері включають в себе не лише технічні чи технологічні аспекти, а й впровадження нових форм бізнесу, нових методів роботи на ринку, нових товарів та послуг, нових фінансових інструментів. Вони характеризуються більш технологічним рівнем, більш високими споживчими якостями товару або послуги порівняно з попереднім продуктом. Інновації є найважливішим чинником стабільності функціонування банків і забезпечують їх економічне зростання. Це і підтверджує актуальність обраної теми дослідження.

Метою дослідження є аналіз існуючих інформаційних технологій у банківській сфері на прикладі діяльності ПАТ «Імексбанк» та впровадження інноваційних інформаційних технологій та їх вплив на діяльність ПАТ «Імексбанк».

Основна частина. Публічне акціонерне товариство «Імексбанк» розпочало свою діяльність з 29 березня 1994р., про що сказано в свідоцтві №241, що видане Національним банком України. ПАТ «Імексбанк» відносно молодий та перспективний банк, який за короткий період своєї роботи зумів вийти на лідируючі позиції в південному регіоні України, крок за кроком наближаючись до світових стандартів у всіх напрямах економічної діяльності.

ПАТ «Імексбанк» нарощує обсяги операцій на одному з найбільш перспективних і швидко розвиваються банківських сегментів в Україну ринку випуску та обслуговування платіжних карт Національної Системи Масових Електронних Платежів (НСМЕП).Впроваджено Інтернет-системи оплати послуг операторів телефонного зв'язку «Укртелеком», «ВЕГА». 

Подальший розвиток отримали on-line технології розрахунків за комунальні послуги, грошові Інтернет-перекаи УДППЗ «Укрпошта», системи придбання електронних ваучерів операторів мобільного зв'язку та послуг Інтернет-провайдерів. У 2005 р. ПАТ «Імексбанк» презентував інформаційно-платіжний кіоск самообслуговування «Всесвіт», який дозволяє приймати до оплати карти НСМЕП.Даний кіоск став першим в національній платіжній системі і першим на території України приймає смарт-карти.

Власникам платіжних карт НСМЕП кіоски самообслуговування «Всесвіт» надають наступні види послуг: інформацію про Банк, тарифи, акції, новини; електронний банкомат; оплата комунальних послуг; придбання ваучерів prepaid  послуг/товарів Інтернет-магазинів; доступ до інформаційної системи «Всесвіт».

Банком пропонуються варіанти випуску платіжних карт різних систем: як платіжних карт НСМЕП, так і карт міжнародної платіжної системи MasterCard International.  Банк активно емітує та обслуговує міжнародні платіжні картки MasterCard Gold, MasterCard Business, MasterCard Standard, Maestro

На POS-терміналах в торгових точках встановлено сертифіковане програмне забезпечення, що дозволяє обслуговувати картки НСМЕП та міжнародних платіжних систем VISA та MasterCard. Можливі операції з системами грошових переказів Western Union. Віддалене управління банківськими рахунками може здійснюватися різними засобами:

       За допомогою телефону – телебанкінг (telebanking);

       Персонального комп'ютера  е-банкінг (e-banking);

       Інтернету - Інтернет-банкінг (Internet banking);

       Портативних пристроїв – мобільний-банкінг (m-banking).

        Проаналізувавши існуючі інформаційні технології, запропонуємо  інноваційні інформаційні технології, які можуть використовуватися в діяльності ПАТ  «Імексбанк» та підвищити його прибуток та конкурентоспроможність у банківській сфері (рис. 1).

Висновки. У даній роботі розглянуті існуючі інформаційні технологій, які використовуються у банківській сфері, зокрема в ПАТ  «Імексбанк» та запропоновані інноваційні інформаційні технології, за допомогою яких можна підвищити прибутковість та конкурентоспроможність ПАТ  «Імексбанк».

На основі проведених досліджень  можна зробити наступний висновок,  що впровадження інноваційних інформаційних технологій в банківську сферу дозволяє:

       ефективно здійснити цільовий підхід в управлінні;

       знизити час на проведення розрахунків;

       підвищити оперативність прийнятих рішень;

       оптимізувати процеси розподілу і розміщення коштів;

       розширити спектр надаваних послуг і  підвищити їх якість;

       розширити коло клієнтів банку.

Рис. 1.  Інноваційні інформаційні технології, за допомогою яких можна підвищити прибутковість та конкурентоспроможність ПАТ  «Імексбанк»