Экономические науки/3.Финансовые отношения.

 

Ковальчук Л.В.

Науковий керівник – Тиквій Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Основні види ризиків аудиторської діяльності в Україні

 

Аудитор­ська діяльність — це особлива сфера підприємництва, котрій властиві специфічні види ризи­ків. Передусім це аудиторський ризик. Згідно з міжнародними стандартами аудиту, аудиторсь­кий ризик — це ризик того, що ау­дитор висловить невідповідальну аудиторську думку в разі, якщо фінансові звіти містять викрив­лену інформацію. Аудиторський ризик має три компоненти: вла­стивий ризик, ризик контролю та ризик не виявлення. Властивий ризик — це ризик викривлення залишку на рахунку (або класу операцій), який може бути суттє­вим окремо або разом з викрив­ленням залишків на інших рахун­ках (або класів операцій), якщо припустити відсутність відповід­них заходів внутрішнього кон­тролю. Ризик контролю — це ри­зик того, що не можна буде своє­часно запобігти можливим ви­кривленням залишку на рахунку (або класу операцій), які можуть бути суттєвими окремо або разом з викривленнями залишків на ін­ших рахунках (або класів опера­цій), або їх не можна своєчасно виявити та виправити за допомо­гою систем бухгалтерського облі­ку та внутрішнього контролю. Ризик не виявлення — це ризик того, що аудиторські процедури по суті не виявлять викривлення залишку на рахунку (або класу операцій), які можуть бути суттє­вими окремо або разом з викрив­леннями залишків на інших ра­хунках (або класів операцій) [3].

Аудиторський ризик за своєю суттю є елементом системи ри­зиків аудиторської діяльності, яка включає як процес аудиту, так і надання супутніх послуг. З огляду на це доцільно виділити ризик супутніх послуг. Ризик су­путніх послуг полягає в тому, що аудитор неналежним чином на­дасть послуги консультативного та інформативного характеру, економіко-правової експерти­зи, що своєю чергою призведе до незадоволення потреб клієн­та чи погіршення його фінансо­вого стану.

В науковій літературі представ­лено ще кілька підходів до класифі­кації ризиків. Один з найпошире­ніших — за сферою виникнення. Розрізняють внутрішні і зовніш­ні ризики. Внутрішні ризики пов'язані із внутрішнім функціо­нуванням підприємства. Вони зумовлені неоптимальною струк­турою організації, недосконалою якістю підготовки персоналу, не­ефективним технічним оснащен­ням тощо. Зовнішні ризики за­лежать від економічних процесів на ринках, на яких працює ком­панія, у країні і за кордоном, дій конкурентів, зниження платоспроможності споживача чи краї­ни загалом. Варто пам'ятати, що внутрішні ризики більш підда­ються управлінню, чого не можна сказати про деякі види зовнішніх ризиків, управління якими є до­сить складним процесом.

Інша поширена класифікація — за причинами виникнення. Від­повідно до даної класифікації можна виділити такі види:

-     ризик невизначеності май­бутнього, пов'язаний зі складні­стю в прогнозуванні поведінки суб'єктів ринку;

-     ризик недостатньої інформа­ції для прийняття рішень;

-     ризик суб'єктивних факторів (кваліфікація персоналу).

За причинами виникнення можна виділити кілька ризиків в аудиторській діяльності:

-     ризик, пов'язаний з невизна­ченістю майбутнього, тобто зі звичайною невизначеністю, ко­тра притаманна всім суб'єктам господарювання;

-     ризик, пов'язаний з недостат­ньою кількістю інформації для прийняття управлінських рішень, з об'єктивною неможливістю роз­гляду всіх факторів для прийняття таких рішень;

-     ризик, зумовлений суб'єктив­ними чинниками, тобто пов'яза­ний з людиною, котра аналізує ризик (рівень кваліфікації, до­статня кількість часу тощо)[2].

Існування науково обґрунтованої класифікації ризиків зумовлено як теоретичними, так і практичними проблемами. Передусім дана проблема зумовлена відсутністю єдиного підходу до категорії «ризик». Також ми спостерігаємо неузгодженість щодо визначення найбільш широкої категорії, з якої доцільно розпочати класифікацію. А визначивши найбільш типові ризики, притаманні даному виду діяльності, можна не лише ефективно управляти ними, а й запобігати несприятливим подіям.

Література:

1.   Гончарук Я.А., Рудницький В.С. Аудит: Навч. посіб. - К., Знання, 2007 - 443с.

2.   Кулаковська Л.П. , Піча Ю.В. Організація і методика аудиту. Навчальний посібник - К., Каравела, 2004 - 568с.

3.   Давидов Г.М. Аудит: Підр. - К., Знання, 2004 - 511с.

4.   Усач Б.Ф. Аудит: Навч. посіб. - К.: Знання-Прес, 2002.