Економічні науки/3.
Фінансові відносини.
Продовольча безпека регіону: стан та
тенденції розвитку
Важливим чинником успішного соціально-економічного розвитку регіону є його належна продовольча безпека. Як складова частина державної політики, продовольча безпека зачіпає різнобічні аспекти життєдіяльності окремої людини, регіону й держави в цілому. Однак для України в силу ряду об’єктивних чинників (кліматичні умови, технічний стан виробництва, обмеженість сировинних ресурсів тощо) повне самозабезпечення регіонів основними продуктами харчування неможливе. Проблема продовольчої безпеки в період трансформації економічної системи та соціального устрою на засадах ринкових відносин є тією сферою суспільного буття, що не втрачає актуальності.
Питанням вирішення продовольчої безпеки, а також регіональної політики і ефективності продовольчого сектору у нашій країні присвячені праці таких науковців, як: П.П. Борщевський, В.С. Балабанов, Ю.Д. Білик, Б.М. Данилишин, Л.В. Дейнеко, С.І. Дорогунцов, Д.Ф. Крисанов, А.С. Лисецький, С.М. Онисько, П.Т. Саблук, В.М. Трегобчук, Л.Г. Чернюк, Б.Я. Пасхавер та ін.
Проте дослідження стану та тенденцій розвитку продовольчої безпеки, з позицій регіонального аспекту, у контексті виведення даної проблеми на рівень світових стандартів, зокрема у нових економічних умовах, не можна назвати вичерпаними.
Важливою умовою вирішення проблем продовольчої безпеки є створення умов для ефективного функціонування продовольчого забезпечення регіону, що потребує комплексного вирішення і неможливе без тісної взаємодії державних та місцевих органів влади, які регулюють виробництво, переробку, розподіл і реалізацію продовольчих ресурсів, займаються питаннями контролю та якості продовольства.
Визначаючи продовольчу безпеку як сукупність всіх відносин відтворювального процесу: виробництво продовольства, його розподіл, обмін і споживання, слід відмітити, що вона (безпека) також відображає організацію й регулювання комплексу відносин по формуванню продовольчих ресурсів, вироблених усередині країни й доповнюючих імпортом. Розподіл продовольства здійснюється між регіонами й усередині регіонів з урахуванням ресурсних можливостей виробників і постачальників, потреб, обумовлених фізичними обсягами й ринковою кон’юнктурою, створенням необхідних резервів. Крім того, у забезпеченні продовольством істотну роль виконує обмін, що визначає певні обсяги, асортимент і доступність продовольства для споживачів відповідно до рівня цін і доходів населення.
У такому контексті зазначимо, що від стану агропромислового комплексу безпосередньо залежить рівень продовольчої безпеки України. Нині в АПК зосереджено більше половини виробничих фондів, виробляється близько 50 % ВВП, дві третини товарів народного споживання, працює майже 40 % населення. На тлі руйнації агропромислового комплексу та його ресурсного потенціалу відбувається зниження рівня продовольчої безпеки. Низька віддача природно-ресурсного потенціалу, який використовується у сільському господарстві пояснюється насамперед відсутністю ефективного власника, безгосподарним ставленням до землі, недосконалими технологіями виробництва, недотриманням науково-обгрунтованих норм ведення землеробства, хибною практикою максимального залучення земель до обробітку, недостатнім внесенням мінеральних добрив, відсутністю достатньої кількості сільськогосподарської техніки та її низькою якістю, невиконанням природоохоронних заходів [1, с.203].
Продовольча безпека має забезпечити фізичну й економічну доступність продовольства для населення в кількості, необхідній для ведення активного і здорового способу життя, що, у свою чергу, суттєво впливає на демографічну ситуацію в державі.
Основними факторами, що впливають на забезпечення продовольчої безпеки держави, слід вважати:
- розвиток системи товароруху та матеріально-технічної бази оптової торгівлі;
- розвиток міжрегіональних зв’язків і формування стійкої сировинної бази постачання;
- удосконалення державного регулювання оптової торгівлі;
- захист майнових інтересів міст та сіл у продовольчому комплексі;
- посилення стабільності та соціальної орієнтації в системі продовольчого забезпечення тощо.
Отже, з розглянутого переконуємось, що основні тенденції розвитку продовольчої безпеки полягають у вирішенні проблем на регіональному рівні на основі існуючих і потенційних можливостей виробництва сільсько-господарської продукції й продовольчих товарів регіону, а також головних вимог забезпечення продовольчої безпеки – досягнення самозабезпечення й зниження імпортної залежності держави в постачанні певної групи продовольчих товарів. Тобто, йдеться про формування регіонального поділу праці у виробництві сільськогосподарської продукції й продовольства, а також кардинальної зміни організації сільськогосподарського виробництва.
Література:
1.
Скидан О.В. Проблема продовольчої безпеки та концептуальні шляхи її
вирішення на принципах сталого розвитку / О.В. Скидан // Вісник Харківського
національного аграрного університету. – Харків, 2010. – № 3. – С. 203-206.
2.
Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004-2015 роки)
“Шляхом європейської інтеграції”/ Авт. кол. А.С.Гальчинський, В.М.Геєць і ін.;
Нац. ін-т стратег. дослідж., Ін-т екон.прогнозування НАН України; М-во
економіки та з питань європ. інтегр. України. - К.: ІВЦ Держкомстату України,
2004. - 416 с.
3.
Шкаберін В.М. Регіональна політика як інструмент формування продовольчої
безпеки / В.М. Шкаберін // Актуальні проблеми державного управління. - 2009.
- Вип. 1 (23). - С. 134-144.