ЭКОНОМИКА. Маркетинг и менеджмент

 

Рвачова І.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

 

ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ МАРКЕТИНГОВОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ ЯК ВАЖЛИВИЙ АСПЕКТ ДОСЯГНЕННЯ УСПІХУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Високий рівень професійних маркетингових знань працівників за сучасних умов нестабільності зовнішнього середовища стає ключовим джерелом забезпечення стійких конкурентних переваг підприємства. Виходячи з цього, проблема підвищення професійної маркетингової компетенції  підприємств є  актуальною  на сьогоднішній час.

Перш за все, необхідно дати визначення такому поняттю як «професійна компетенція». Професійна компетенція виступає як єдність тимчасових і просторових характеристик, концентруючи в собі [4]:

- сукупність властивостей, що забезпечують життєдіяльність менеджерів;

- ступінь практичної реалізації професійних знань і особових якостей;

- стратегічну орієнтацію на майбутній розвиток організації, бізнесу.

Професійна маркетингова компетенція, на наш погляд – це здатність успішно діяти на основі знань, вмінь, практичного досвіду при вирішенні завдань в сфері маркетингової діяльності.

Формування професійної маркетингової компетенції включає ряд етапів, які представлено на рисунку 1.

1. Формування базової професійної маркетингової компетенції. Базовий рівень оволодіння знаннями відбувається у процесі навчання у вищому навчальному закладі. Таким чином, для підприємства одною з важливих завдань на першому етапі буде залучення найкращих спеціалістів, які б володіли достатнім рівнем інтелектуального потенціалу. Слід зазначити, що ці знання необхідні, проте тільки їх недостатньо для того, щоб діяльність підприємства в сфері маркетингу була ефективною. У сукупності з цим потрібно ще й розвивати вміння і навички персоналу підприємства на основі отриманих маркетингових знань.

2. Формування спеціальної професійної маркетингової компетенції, яка являє собою розвиток здібностей персоналу підприємства до самостійного виконання конкретних видів маркетингової діяльності, вирішення професійних маркетингових завдань, що виникають перед ним, а також розвиток здібностей до досягнення поставлених маркетингових цілей. На цьому етапі відбувається перетворення базового рівня знань у спеціальні вміння та навички, які відповідатимуть специфічним маркетинговим завданням підприємства. Цей етап формування передбачає відповідність персоналу підприємства наступним вимогам, які поділяються на 2 категорії [2]:

- жорсткі вимоги (hard skills) їх легко виміряти, вони є досить об’єктивними , до цiєї групи відносять професійні знання, вміння та навички, які необхідні при виконанні маркетингових завдань підприємства.

- м’які (soft skills), які не легко виміряти, тому їх оцінка носить суб’єктивний характер (чесність, ініціативність, працелюбність, здатність до навчання, творчі здібності).

 

Подпись: Набування досвіду у маркетинговій діяльностіПодпись: Самостійне оновлення маркетингових знаньПодпись: Розвиток здібностей персоналу до самостійного виконання марке-тингової діяльності відповідно до конкретних маркетингових завданьПодпись: Адаптація персоналу підприємства до вимог керівництваПодпись: Отримання необхідних маркетингових знань у період навчання у ВНЗПодпись: Розвиток вмінь і навичок персоналу підприємства на основі отриманих маркетингових знань

 

Рис. 1 Етапи формування професійної маркетингової компетенції підприємства.

 

3. Формування досконалої професійної маркетингової компетенції. Заключним етапом у формуванні  професійної маркетингової компетенції на пiдприємствi буде набування персоналом певного досвіду у маркетинговій діяльності, прагнення персоналу до адаптації, до самостійного оновлення маркетингових знань. Це необхідно для того, щоб активно пристосовуватися до зовнішніх умов, що змінюються, до маркетингових інновацій, що упроваджуються.

Таким чином, для формування професійної маркетингової компетенції,  персоналу підприємства необхідно мати базовий рівень маркетингових знань, розвивати вміння і навички на їх основі, розвивати здібності персоналу до самостійного виконання маркетингової діяльності відповідно до конкретних маркетингових завдань підприємства, адаптування персоналу підприємства до вимог керівництва, набувати досвіду у маркетинговій діяльності та самостійно відновлювати маркетингові знання. Тільки за таких умов професійна маркетингова компетенція підприємства буде сприяти забезпеченню найвищої результативності маркетингової діяльності в умовах ринкової економіки.  

 

Література:

 

1. Искусство управлять людьми/ Филипп Хансейкер, Энтони Алессандра. – Пер. с англ. В. Кашникова. – М.: ФАИР-Пресс, 2004. – 352 стр. (Акад. Бизнеса)

2. Ситник Н.I. Управлiння персоналом: Навч. посiбник.-Кив: Фiрма «Iнкос»2009.-472ст.

3. Управление знаниями /Пер. с англ.-М.: Альпина Бизнес Букс,2006.-208 с.-(Серия «Классика Harvard Business Revie»).

4. www.cvr-spectr.ru