Экономические науки/ 6.Маркетинг и менеджмент.

 

Дерун О.,  Недбалюк О.О.
Вінницький національний аграрний університет, Україна
Управління виробництвом в галузі тваринницта

 

Вступ. Однією із основних умов, що характеризують раціональність типу управління виробництва в галузі тваринництва, є розміри галузі. Організаційні питання ведення галузі є складними і трактуються різними вченими неоднозначно, однак більшість з них погоджуються в тому, що раціональний тип організації виробництва продукції  визначають такі групи факторів: середовище економічної діяльності аграрних підприємств, технологія утримання тварин та виробництва кормів, інтенсифікація виробництва та інші.

Результати дослідження. Галузь виробництва продукції тваринництва є дуже вимогливою до дотримання вимог технології та організації виробництва, тому будь – які організаційні зміни  в цілому відображаються негативно перш за усе на даній галузі. Як свідчить аналіз, основні причини кризи у галузі тваринництва полягають у нижченаведеному: невдалих ринкових перетво-реннях; невідрегульованості системи ціноутворення, відсутності паритету цін на сільськогосподарську продукцію та промислові товари, що призвело до непомірного зростання витрат виробництва; витратному механізмі господарю-вання, що зумовило виробництво продукції з високою собівартістю; відставання розвитку  кормової бази від потреб тваринництва. Наведені вище фактори зумовили значне скорочення поголів'я тварин в сільськогосподарських підприємствах. 

Зазначені тенденції притаманні і тваринницькій галузі ФГ "Дружба – Л".  За останні 3 роки поголів'я корів в господарстві скоротилось майже в 2 р., поголів'я великої рогатої худоби на відгодівлі в минулому році склало лише 69 % до рівня базисного року. Натомість поголів'я свиней зросло вдвічі.

При скороченні поголів'я корів в минулому році в 2 р. обсяги виробництва продукції галузі збереглись на рівні 2008 р. Темпи скорочення обсягів виробництва продукції вирощування ВРХ є нижчими за темпи скорочення поголів'я тварин. Значно зросли, за досліджуваний період, розміри галузі свинарства. З 2008 по 2010 рр. виробництво продукції в галузі зросло на 481 ц, або більш ніж в 2 р. В структурі валової продукції галузі в середньому за 2008-2010 рр. найбільшу питому вагу (50,5 %) займає продукція вирощування ВРХ, досить суттєвою (31,6 %) є частка продукції молочної галузі.

Аналіз питань пов'язаних з організацію виробництва в галузі тваринництва ФГ "Дружба – Л" проведено на прикладі галузі скотарства. В процесі відтворення стада великої рогатої худоби відбуваються кількісні зміни в його складі і структурі в зв'язку з надходженням і вирощуванням приплоду, переведенням молодняку із молодших груп в старші, реалізацією молодняку і частини дорослих тварин. Відбуваються також і якісні зміни в складі поголів'я по породності, віку, продуктивності в зв'язку проведенням селекційного плану племінної роботи, відбором кращих, вибракуванням низькопродуктивних, придбанням племінних тварин.

В сукупності дія зазначених показників позитивно вплинула на ефективність роботи галузі – рівень продуктивності корів зріс за останні 3 роки  в 2 р. Система відтворення стада ВРХ в ФГ "Дружба – Л" певною мірою визначає його структуру. Оскільки галузь скотарства ФГ "Дружба - Л" має м'ясо-молочний напрямок, то питома вага тварин на відгодівлі за нормативом має складати 55-65 %, а корів, відповідно, 35-45 %. Фактично даний показник в господарстві коливається в межах 84-87 %, що не є оптимальним рівнем  враховуючи спеціалізацію галузі (табл. 1).

Важливе значення для забезпечення раціонального ведення галузі має і технологія. Основними технологічними процесами виробництва молока в ФГ є догляд за тваринами, годівля, доїння, прибирання приміщення, первинна обробка молока.

 

Таблиця 1

Структура стада великої рогатої худоби в ФГ "Дружба – Л"

Показники

Роки

2010 р.  до 2008 р.

2008

2009

2010

+,-

%

Поголів'я великої рогатої худоби, гол.

2901

2382

1937

- 964

66,8

в т. ч. поголів'я ВРХ на відгодівлі

2427

1989

1684

- 743

69,4

його питома вага, %

83,7

83,5

86,9

3,2 п.

х

в  т. ч. поголів'я молочних корів, гол.

474

393

253

- 221

53,4

їх питома вага, %

16,3

16,5

13,1

- 3,2 п.

х

Питома вага поголів'я ВРХ на відгодівлі за нормативом  55-65  %

 

Спеціалізація господарства на виробництві продукції скотарства зумовлює і відповідний розвиток кормової бази. Вирощування кормових культур в ФГ "Дружба – Л" здійснюється в польовій сівозміні, що дає змогу забезпечити потреби підприємства в дешевих кормах в необхідному обсязі і асортименті. Раціон годівлі тварин в ФГ "Дружба – Л" складають за такими показниками як кормові одиниці, перетравний протеїн, кальцій, фосфор, каротин та кухонна сіль. Однак, у виробничих умовах інколи порушується збалансованість раціону за перетравним протеїном. В молочному скотарстві не витримано принцип встановлення норми годівлі корів в залежності від продуктивності, віку й вгодованості, не проводиться і коригування її після контрольного доїння.

Висновки. Однак, незважаючи на окремі негативні моменти галузь розвивається динамічно, обсяги виробництва основних видів продукції зростають, галузь відіграє головну роль в економіці господарства даючи більше 60 % грошових надходжень.

Література:

1.    Запорожець І. Високорентабельне виробництво продукції тварин-ництва /І. Запорожець //Тваринництво  України. 2001.   № 1112. С.2-4.

2.    Клочко В. Порода як фактор інтенсифікації тваринництва // Тваринництво України В. Клочко 1998. № 4. С. 7-8.

3.    Семенда Д.К. Роль кормової бази у розвитку тваринництва // Економіка АПК /Д.К. Семенда. 2002. № 2 С. 24-27.