Здирко Н. Г.                                                                            

Білокур А. Ю.

 

ВНУТРІШНІЙ АУДИТ – НЕОБХІДНІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ

У наш час склались такі економічні умови при яких зовнішній фінансовий контроль, який здійснюється податковими, ревізійними і аудиторськими службами, часто не задовольняє потреби власників чи керівників підприємств в отриманні інформації про реальний стан справ на підприємстві і напрямки його поліпшення, внаслідок цього виникає необхідність налагодити й інші види контролю,які будуть ефективнішими, одним з цих видів є внутрішній аудит.

Внутрішній аудит являє собою вид незалежної діяльності, який проводиться на окремому підприємстві з метою встановлення фактичного стану справ суб’єкта господарювання і пошуку ефективних рішень існуючих проблем [6].

         Внутрішній аудитор, виконуючи свої функції в середині підприємства і з ініціативи його керівництва, повинен акцентувати увагу не лише на тому, як функціонують системи обліку, контролю, а й наскільки вони ефективні в досягненні цілей, для яких призначені, і які в них можуть бути зроблені вдосконалення. Ефективність внутрішнього аудиту треба оцінювати не за кількістю проведених перевірок і сумах виявлених збитків, а за тим, наскільки поради цієї служби сприяють стійкості фінансового стану певного підприємства [1].

         Розуміння керівництвом, співробітниками підприємств необхідності та доцільності здійснення внутрішнього аудиту та інших процедур,  які входять до завдань та в компетенцію аудиторської служби підприємства, є важливою передумовою успішного управління підприємствами в сучасних умовах господарювання [7].

         Правильна організація роботи аудиторів призводить до кращого виконання ними основних функцій [2]. Тому розглянемо організацію роботи відділу внутрішнього аудиту на підприємстві. Загальне керівництво службою внутрішнього аудиту здійснює начальник, який безпосередньо підпорядковується керівнику підприємства. Без чітко визначених функціональних обов'язків і достатньо високої кваліфікації працівників внутрішнього аудиту мета створення такої служби не буде досягнута, тому в посадових інструкціях внутрішніх аудиторів варто чітко фіксувати як права, так і обов’язки. Результати внутрішнього аудиту подаються керівництву підприємства, яке, своєю чергою, за участю трудового колективу, розробляє заходи з усунення та запобігання повторенню у майбутньому вад у господарській діяльності підприємства,  а також здійснює організацію контролю за їх виконанням. 

         Методика внутрішнього аудиту описується такими основними прийомами [3]: встановлення фактичних кількісних вимірів об’єкта аудиту у натуральній формі виявляється в формі проведення інвентаризації матеріальних цінностей; порівняння фактичних даних з плановими показниками, що передбачає попередню побудову поточних, оперативних і стратегічних планів, які вміщують ряд показників, при дослідженні яких можна було з високою точністю судити про перебіг того чи іншого явища; метод оцінки особливо актуальним є при прискорених темпах інфляції,  реорганізації чи ліквідації підприємства, встановленні фактів крадіжок тощо.

Внутрішній аудит виконує такі функції: контрольна,  координаційна, аналітична, інформаційна, консультативна, захисна [4].

Критерієм якості внутрішнього аудиту на підприємстві виступають такі показники як повнота аудиторських перевірок,  сума витрат на їх проведення і економічна ефективність, що передбачає встановлення прийнятної для окремого підприємства відповідності між затратами на утримання аудиторської служби та коштами,  які вдалося зекономити в ході продуктивної діяльності внутрішніх аудиторів [5].

Внутрішній аудит – це ефективна система за господарською діяльністю суб’єкта господарювання, яка сприяє покращенню якості зовнішніх аудиторських перевірок.

Отже, внутрішній аудит, це та функція управління яка характеризується правильністю, точністю і своєчасністю відображення основної та іншої діяльності у звітності, яка забезпечує збереження актів, здійснює системний аналіз. Внутрішній аудит відповідно до вимог чинного законодавства чинить контроль за обліковою політикою та внутрішніми процедурами, які встановлені внутрішніми розпорядчими документами.

Література:

1. БілухаМ.Т. Курс аудиту :  підручник. –  К. :  Вид-во "Вища шк." –  Знання, 1998. – 574 с.

2. Бутинець Ф.Ф. Аудит : підручник для студ. спеціальності "Облік і аудит" ВНЗ. – 2-евид. [перероб. та доп.].– Житомир : ПП "Рута", 2002.– 672 с.

3. Гордієнко Н. І. Аудит, методика і організація: Навчальний посібник (для студентів економічних спеціальностей)./ Н. І. Гордієнко, О. В.Харламова, М. Ю. Карпенко - У 2 частинах. Частина 1. – Харків : ХНАМГ, 2007. – 163 с.

4. Назарова К. О. Сучасний стан та проблеми аналітичного забезпечення внутрішнього аудиту на підприємствах торгівлі /  К.  О.  Назарова //  Вісник Національного університету  “Львівська політехніка”. – 2009. –№ 647. – С. 433-440.

5. Огнева А. М. Аудит інформаційних систем і технологій / А. М. Огнева // Вісник Хмельницького національного університету. –  2009. –  №6. –  С. 229-232

6. Шишкин  В. Ю. Аудит и финансовый контроль [Текст] /  Шишкин  В. Ю. // Главбух. – 2008. – №3. – С. 17-24

8. Яценко В. М. Внутрішній контроль на підприємствах України: проблеми розвитку та шляхи вирішення // В. М Яценко // Збірник наукових праць ЧДТУ. – № 22. – С. 3