Короленко Т.В., Августова О.О.

Науковий керівник: Тиквій Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

АУДИТ, ЙОГО СУТЬ ТА НЕОБХІДНІСТЬ В РИНКОВИХ УМОВАХ

В Україні поняття аудит існує не так давно, і  про виникнення аудиту як цілісної системи можна говорити лише з 1993 року з  прийняттям закону “Про аудиторську діяльність”. Тобто, аудиторські послуги в нашій державі відносно молодий вид діяльності, але з розвитком господарської діяльності і переходом України до ринкової економіки загалом, виникає різка необхідність інтенсивного розвитку аудиту, адже саме він є значним фактором в організації та контролю фінансової звітності на будь-якому підприємстві.

Вагомий внесок у дослідження проблеми необхідності аудиту в ринкових умовах здійснили такі вітчизняні вчені: Огійчук М.Ф., Бутинець Ф.Ф., Кулаковська Л.П., Білуха М.Т., Бондаренко Н.О., Дорош Н.І., Загородній А.Г. та інші.

Метою дослідження є розкриття сутності аудиту та його необхідність в ринкових умовах. Відповідно до мети дослідження були поставлені і вирішені наступні завдання:

-         уточнена сутність аудиту;

-         виявлено необхідність аудиту в ринкових умовах.

Аудит у перекладі з латинської audio – слухати. Аудит - незалежна експертиза фінансових звітів та іншої інформації про господарсько-фінансову діяльність суб'єкта господарювання з метою формування висновків про його реальний фінансовий стан [2]. Згідно Закону України «Про аудиторську діяльність» аудит – це перевірка публічної бухгалтерської звітності, обліку, первинних документів та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання з метою визначення достовірності їх звітності, обліку, його повноти і відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам [1, 6с.].

Значного поширення аудит набув у світовій практиці, основною передумовою якого є взаємна зацікавленість підприємства в особі його власників, держави в особі податкової адмі­ністрації і самого аудитора в забезпеченні реальності та достовірності обліку і звітності.

Аудит є обов'язковою частиною цивілізованого функціонування ринкової економіки кожної країни.

Для вирішення непорозумінь між податковими органами і керів­ними структурами, що представляють інтереси власників щодо підви­щення ефективності виробництва, державного контролю уже було не­достатньо, адже він захищав лише інтереси держави. Це стало по­штовхом до виникнення незалежного контролю, який дістав назву аудиту. Аудитори - це висококваліфіковані спеціалісти у сфері обліку та контролю, фінансів й аналізу, економіки та права, які мають повноваження здійснювати аудиторську діяльність підприємств на договірній основі з подальшим наданням офіційних висновків. Вони стали потрібні й незацікавленій стороні — суду, арбітражу, які відстоювали справедливість [3].

Розвиткові аудиту сприяло також розмежування функцій та інте­ресів підприємців (менеджерів, адміністрації, управлінців), коли влас­ник для керівництва своїми підприємствами почав наймати спеціальний апарат управління. Для попередження недоліків, зловживань, при­ховування витрат і доходів, неправильного розподілу прибутків, на­вмисного присвоєння їх найманими керуючими власники змушені вдаватись до перевірки фінансової звітності незалежним аудитором.

Аудит як вид професійної діяльності виникає в Англії. Одним з найдавніших англомовних облікових документів, які надійшли до наших часів є згадки про аудит в архівах казначейства Англії та Шотландії в 1130 році. Є дані про існування аудиту з 1299 по 1324 рр., коли королівським указом були призначені аудитори в графствах Оксфорд, Беркшир, Південний Емптон, Уїлл, Самсет та Дорсет. Тому і вперше в світі законодавчий акт, що регулював діяльність аудиторів, був виданий 1285р. королем Англії Едгардом I.

З 1844 р. у Ве­ликобританії видано серію законів про компанії, відповідно до яких останні були зобов'язані один раз протягом року запрошувати неза­лежного бухгалтера (аудитора) для перевірки і підтвердження звіт­ності та звіту перед акціонерами. Аналогічні рішення щодо обов'язнового незалежного аудиту було ухвалено у Франції (1867 р.), США (1887 р.), Німеччині (1931 р.). Аудиторські послуги широко використовують уряди, діловий світ і неприбуткові організації [4, 12 с.].

Зарубіжний досвід показує, що аудит є обов'язковим атрибутом ринкової економіки будь-якої країни. Розвиток аудиту в Україні по­чався після прийняття Закону "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 р. Однак аудит в Україні ще не набув широкого впровадження.

На сьогоднішній день аудит є необхідним не тільки в зарубіжних країнах, а й в Україні вцілому. Підтвердженям цьому є такі чинники:

-         постійно розширюється коло власників особливо за рахунок акціонування та емісійних операцій;

-         існує розрив в просторі і часі між реальною власністю і місцем знаходження власника;

-         управління власністю здійснює найманий менеджер, який може ігнорувати інтереси власника.

Аудиторський контроль в Україні грунтується на взаємній зацікавленості підприємства з боку власників; держави в особі податкової служби, оскільки держава має можливість забезпечити контроль за достовірністю фінансової звітності і має дохід від аудиторської діяльності; аудиторської фірми в реалізації своїх послуг згідно принципу розрахунку.

Проведення аудиту на підприємствах чи компаніях має певні переваги, які заключаються у:

- можливості уникнення суперечок між партнерами, особливо в ситуаціях зі складним угодою про розподіл прибутку, завдяки тому, що рахунки піддаються об'єктивному аналізу з боку незалежного аудитора;

- спрощенні процедури залучення нового партнера завдяки  можливості  вивчити висновки аудитора про фінансовий стан компанії;

- спрощенні процедури отримання фінансової допомоги завдяки поданням завірених аудитором документів про фінансовий стан компанії;

- спрощенні відносин з податковими органами, так як перевірені аудитором рахунки викликають більшу довіру;

- можливості отримати кваліфіковану допомогу у вирішенні різноманітних проблем: аудитора часто запрошують в якості арбітра при розборі специфічних спірних питань між партнерами.

Отже аудиторські послуги є важливою та необхідною ланкою у системі фінансового контролю підприємств, які мають на меті ефективно та якісно розвиватись і працювати без проблем. Тому в період становлення ринкових відно­син слід старанно аналізувати зарубіжний досвід і застосовувати його на практиці з урахуванням конкретних національних інтересів.

Література:

1.     Закон України «Про аудиторську діяльність» від 22 квітня 1993 р. // Голос України. - 1993. - 29 травня.

2.     Савченко В.Я. Аудит. Навчальний посібник. - К.: КНЕУ, 2005. – 583 с.

3.     Бутинець Ф.Ф. Аудит. – Житомир: ПП «Рута», 2005. – 512 с.

4.     Л.П. Кулаковська, Ю.В. Піча. Основи аудиту. Навчальний посібник. К. - 2002р. – 578 с.