Экономические науки / 7.Учет и аудит

 

Викладач Рогозян Ю.С., студентка Сіткіна Х.О.

Коледж Донбаського державного технічного університету, Україна

Застосування системи показників для забезпечення якісного обліку на підприємстві

 

Закони   ринкової  економіки, до яких так важко адаптуються вітчизняні  підприємства, вимагають постійного кругообігу коштів в народному господарстві, заснованого на платоспроможному  попиті. В цих умовах визначення фінансово-господарського стану підприємств, є найважливішим,  ознаками якого є платоспроможність, ліквідність, кредитоспроможність, прибутковість, фінансова стійкість, ділова активність, інвестиційна привабливість, майно і наявність ресурсів для його розвитку. Наведені ознаки відносяться до числа найбільш важливих не тільки фінансових, але й загальноекономічних проблем. Адже недостатня фінансова стійкість може привести до неплатоспроможності, до відсутності у підприємства  грошових коштів для фінансування поточної і інвестиційної діяльності, а при погіршені  фінансового стану - і до банкрутства. А надмірна фінансова стійкість ставить перешкоди на шляху розвитку підприємства, обтяжуючи його витрати зайвими запасами і резервами.

Тому  керівництву, власникам і менеджерам  необхідно мати достовірну і  якісну інформацію про  реальні можливості свого підприємства. Відповідно  для цього  потрібно   розробляти особливі методи та ме­ханізм управління підприємством, спираючись на результати досліджень різних сторін діяльності, а також на оцінку показників фінансового стану, що дає змогу розробити методику прогнозування банкрутства та вчасно його ліквідувати.

Основним завданням проведення фінансово-економічного аналізу є оцінка результатів господарської діяльності за базовий і звітний періоди, виявлення чинників, які позитивно або негативно вплинули на кінцеві показники роботи підприємства, ухвалення рішення про визнання структури балансу задовільною (незадовільною), а підприємства платоспроможним (неплатоспроможним). Для характеристики фінансового стану підприємства  використання ним власних і залучених засобів використовуються показники балансу.

Аналіз, що проводиться на підприємстві, повинен включати характеристику узагальнювальних показників господарської діяльності, якими є обсяг товарної і реалізованої продукції, вартість виробничих фондів, величина оборотних коштів, величина трудових ресурсів, поточні витрати і загальна сума прибутку підприємства. Також аналіз включає оцінку організаційно-технічного рівня виробництва і використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, представлену відносними показниками. Завершується аналіз комплексною характеристикою рівня виробництва, де відрізняють показники економічної ефективності організаційно-технічного рівня виробництва.

 Є два принципово різних підходи до оцінки діяльності підприємства. При першому підході оцінка діяльності підприємства здійснюється на основі одного синтетичного показника, максимізація або мінімізація якого забезпечить прий­няття оптимального рішення. У якості таких показників пропонується використовува­ти обсяги продажу, прибуток, собівартість продукції або інші. Однак використан­ня цих показників має низку недоліків, зумовлених впливом на них чинників ринково-кон`юнктурного характеру.

Другий підхід до оцінки  результатів  роботи  підприємств  ґрунтується на сис­темі показників, що всебічно відображають стан і розвиток діяльності суб'єкта господарювання.

Багатокритерійний підхід на основі  оцінки діяльності під­приємства дає змогу одержувати не лише підсумкові відомості про рівень його роботи, а й формувати напрями підвищення ефективності виробництва і страте­гічного розвитку підприємства.

Основними етапами  оцінки діяльності підприємства є: форму­вання системи оцінювальних показників; оцінка окремих показників діяльності під­приємства; синтез окремих оцінок для отримання підсумкової і комплексної оцінки його діяльності.

Отримання комплексної оцінки - це поетапний перехід від оцінки одинич­них показників до підсумкових оцінок вищого рівня аж до отримання комплек­сної оцінки, що знаходиться на верхньому рівні ієрархії. Підсумкові (блокові) оцінки характеризують певні сторони діяльності підприємства (наприклад, пе­ретворення ресурсів у витрати, витрат у результати і т. ін.). Комплексна оцінка характеризує результати діяльності підприємства в цілому. Підсумкову й комплек­сну оцінки одержують шляхом синтезу оцінок попереднього рівня ієрархії на ос­нові  застосування  різного виду  середніх.

За результатами аналізу формують таку систему підсумко­вих і окремих  показників:

1.  Показники майнового стану: коефіцієнти зношення основних засобів, мо­більності  активів,   частка  оборотних  виробничих  активів.

2. Показники  ліквідності: коефіцієнти поточної, абсолютної ліквідності та співвідношення короткострокової дебіторської,  кредиторської заборгованостей.

3. Показники  платоспроможності: коефіцієнти забезпеченості власними обо­ротними коштами, фінансового левериджу,  маневреності власних обігових коштів.

4. Показники  ділової активності: коефіцієнти оборотності активів, дебітор­ської  заборгованості, основних засобів,  період фінансового циклу.

5. Показники рентабельності: коефіцієнти рентабельності власного капіта­лу, продукції, період окупності капіталу і стійкості економічного зростання.

Оцінка окремих  показників фінансового стану підпри­ємства в кожному періоді виконується  на основі  їхнього порівняння з норматив­ними значеннями. У  разі  відсутності нормативних показників порівнюються  з найкращими значеннями по­казника за досліджуваний період. Якщо нормативне значення одиничного показника відповідає якомусь інтервалу (наприклад, коефіцієнт швидкої ліквід­ності), то за норматив приймається  значення  у середині  інтервалу.

Підсумкові оцінки отримують синтезом одиничних оцінок, що належать до відповідного блоку (майнового потенціалу, ліквідності, ділової активності й інші), а комплексну оцінку синтезом підсумкових оцінок.

 В сучасних умовах жорстокої конкуренції кожне підприємство намагається отримати прибуток від своєї діяльності,  збільшити добробут своїх власників,  підвищити свою  ринкову вартість. Тому для ефективного управління своєю діяльністю, для покращення своїх результатів  підприємству необхідно проводити фінансово – економічний аналіз. Діяльність підприємства характеризується сукупністю показників. Оцінку результатів фінансової діяльності можна здійснити  на основі двох підходів, які були запропоновані у даній статті. Кожне підприємство має можливість самостійно вибирати методику для оцінювання своєї діяльності. Тому,  оцінка фінансових показників дає змогу розробити систему  рішень, завдань, методик для поліпшення фінансового стану,  проаналізувати  формування  та   доцільний  розподіл  і використання фінансових ресурсів підприємства і організацію обороту його грошових коштів, а також дає можливість своєчасно вжити  заходи з антикризового управління.

 

Література:

 

1. Щукін А.І., Маслов П.Н. Особливості управління діяльністю підприємства на основі системи критеріїв, оцінок і контролю показників/ Економічний вісник Донбасу.- 2007.-  №2 (8).- с.86-87.

2. Матвійчук А.В, Сметанюк О.А. Діагностика фінансового стану підприємства із застосуванням інструментарію нечіткої логіки/  Фінанси України.- 2007.- №12.- с.115-117.

3. Хотомлянський О.Л., Знахуренко П.А. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства/ Фінанси України.- 2007.- №1.- с. 111-113.