Слівко Г. Ю., Шевчук Л.П.

Вінницький торговельно - економічний інститут КНТЕУ

 

Запровадження Аудиту грошових коштів підприємства як шлях до стратегічного розвитку

 

В Україні з розвитком ринкових відносин більшість операцій, що відбуваються на підприємстві, пов'язані з придбанням, виробництвом і продажем товарів та послуг, і, у зв'язку з цим оплатою та одержанням грошових коштів. Оскільки грошові кошти мають здатність обертатись, ступінь ризику помилок в обліку та контролю на цій ділянці обліку досить великий. Тому важливим завданням є організація аудиту грошових коштів з метою забезпечення мінімальних гарантій для користувачів фінансової звітності щодо достовірності, реальності, повноти і законності наведеної інформації про неї. Отже, питанню аудиту грошових коштів має приділятись серйозна увага.

Вказані обставини вимагають дослідження особливостей обліку операцій з грошовими коштами і внесення, на цій основі, пропозицій по удосконаленню аудиту господарської діяльності підприємства.

Аудит грошових коштів проводиться за такими напрямками:

   аудит касових операцій;

   аудит операцій на поточному рахунку;

 – аудит операцій на валютному та інших рахунках у банках;

-       аудит інших коштів.

Досліджуючи ці напрямки, можна зробити висновок про доцільність та ефективність використання грошових коштів клієнтом.

Освоєння методики аудиту касових операцій є важливим, виходячи з таких причин: грошові кошти є найбільш ліквідними і такими, що швидко реалізуються активами клієнта, вони мають масовий і поширений характер, рух готівки відбувається через касові операції, тому під час аудиту вони досліджуються суцільним методом. Особлива увага приділяється питанню забезпечення збереження грошей і дотримання касової дисципліни.

Починаючи дослідження операцій з грошовими коштами, аудитору доцільно отримати якомога повнішу інформацію про внутрішній контроль на даній ділянці обліку. Він, з’ясовує  як на підприємстві дотримуються касової дисципліни, наскільки жорстко контролюються операції з готівкою, у тому числі з валютою, наскільки чітко забезпечується санкціонування різних платежів з поточного та інших рахунків підприємства (шляхом фактичної перевірки).

Важливим способом отримання даних є тестування за раніше підготовленими питаннями, зокрема, це можуть бути такі питання:

- чи укладена угода про матеріальну відповідальність касира;

- чи створені умови, що забезпечують збереження грошових коштів;

- чи повністю заповнюються реквізити в касових документах;

- чи проводяться раптові перевірки каси;

- як дотримуються встановленого ліміту каси;

- чи перевіряється відповідність проведених банківських операцій угодам.

За результатами тестування встановлюється фактичне ставлення адміністрації до організації обліку і забезпечення збереження і цільового використання грошових коштів на підприємстві.

З метою контролю за наявністю готівкових коштів на підприємствах проводяться інвентаризації кас.

Для інвентаризації каси аудитору доцільно скласти таку модель:

-       склад інвентаризаційної комісії;

-       дата проведення інвентаризації;

-       техніка перевірки;

-       наявність вказівок про порядок складання і подання порівняльних відомостей;

-       письмові пояснення від матеріально-відповідальних осіб, про виявлені надлишки або нестачі;

-       складання службової записки, в який висвітлено можливі причини виникнення розбіжностей між обліковими та фактичними даними;

-       дослідження ефективності системи внутрішнього контролю та її оцінка.

Інвентаризацію каси  слід проводити не менш як один раз на квартал у строки, встановлені керівництвом підприємства. Раптові ревізії каси також необхідні і є важливим елементом внутрішньогосподарського контролю додержання касової дисципліни.

Повнота і своєчасність оприбуткування грошей у касу перевіряється зіставленням даних касових документів і документів, які фіксують початок руху коштів до каси (виписок банку, прибуткових касових ордерів, корінців чеків тощо).

Аудит касових операцій повинен проводитись згідно з розробленою програмою за такими напрямами:

– перевірка правильності документального оформлення операцій по касі;

– оцінка повноти і своєчасності оприбуткування грошових коштів;

– аналіз правильності списання грошових коштів на витрати;

  перевірка дотримання касової дисципліни;

– перевірка правильності відображення касових операцій в обліку.

Розпочинаючи аудит обліку грошових коштів на поточному та інших рахунках у банку, слід розробити модель аудиторської перевірки, яка повинна включати такі питання:

-  установлення кількості поточних, валютних, розрахункових та інших рахунків в установах банку, відповідності господарських операцій, які відображаються на вказаних рахунках, чинному законодавству;

-  перевірка повноти і своєчасності оприбуткування грошових коштів, що надійшли на рахунки підприємств, своєчасності перерахування податків до бюджету й обов’язкових платежів;

- перевірка правильності кореспонденції рахунків за банківськими операціями.

Вивчаючи банківські документи, визначають законність та обґрунтованість операцій і правильність віднесення витрат на відповідні рахунки. Трапляються випадки порушень, коли для приховування зловживань окремими бухгалтерськими працівниками і касирами здійснювалися заміни виписок банку іншими сфальсифікованими виписками чи виправлення відповідних сум.

У таких випадках потрібно здійснити зустрічну перевірку документів і зіставити між собою взаємозв’язані господарські операції, відображені на рахунках обліку і виписках банку.

Модель проведення аудиту руху грошових коштів на рахунках підприємства відображено на рис. 1.

 

 


Аудит операцій з чеками

Аудит операцій з акредитивами

Аудит операцій по перерахуванню коштів акцептованими дорученнями

Аудит отримання грошей в банку по чеку

Аудит первинних документів і реєстрів

Аудит розрахунку податків до бюджету та позабюджетних фондів

Аудит реєстрів по обліку розрахунків з постачальниками

Аудит використання банківських позик

                                                     

 

 

 

 

Аудит виписок банку по розрахунковому та валютному рахунку

Аудит відображення кореспонденції рахунків

Зіставлення даних з Головною книгою і балансом

                                                           

 

 

 

 

Рис. 1. Модель проведення аудиту руху грошових коштів на рахунках.

При проведенні аудиту досліджується використання раціональних форм розрахунків і чи забезпечують вони наближення моментів отримання покупцями матеріальних цінностей і здійснення платежу. Важливо також здійснити перевірку товарності розрахункових документів, що передаються до оплати в банк.

Дослідження розрахункових операцій є важливою складовою аудиту фінансово-господарської діяльності підприємства і здійснюється в нерозривному зв’язку з іншими операціями (касовими, виробничими, кредитними операціями, операціями з інвестиційної діяльності підприємства). Це пояснюється тим, що більшість із вказаних операцій прямо або непрямо впливають на розрахункові взаємовідносини між підприємствами, що виникають в процесі діяльності, та внаслідок розрахунків на кінець періоду вони утворюють заборгованість.

Стратегічний розвиток підприємства прямо залежить від прийнятих в поточній діяльності управлінських рішень,а також від повноцінного ведення обліку та аналізу коштів, якими оперує підприємство, так як вони є високоліквідними активами. Тому аудит грошових коштів є необхідним та важливим засобом додержання вимог стратегічного розвитку.

Але проблема вдосконалення організаційної системи аудиту  грошових коштів підприємства є актуальною, оскільки його відсутність не забезпечує достовірності поданих обліково-статистичних даних. Тому для уникнення помилок у поточній діяльності керівництво повинно проводити  аудит і за його підсумками приймати економічно обґрунтовані управлінські рішення, що впливатимуть на розвиток підприємства.

 

Список використаних джерел:

1. Закон України "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 р. // Голос України. - 1993.

2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України (затверджено постановою правління НБУ 19.02.2001 р. №72 зі змінами від 01.08.2001 р. №311)

3. Національні нормативи аудиту. Кодекс професійної етики аудиторів України. - К.: Основа, 1999. - 274 с.

4. Інструкція "Про безготівкові розрахунки в національній валюті", затверджена Постановою Правління НБУ від 29.03.2001 року № 135.

5. Згурський О. Облік іноземної валюти в касі підприємства// Дебет-Кредит. – 2007. - №11.- с.10-14

6. Богдан В. Аудит використання платіжних карток //Вісник КНТЕУ.-2008.-№4.-с.35-38

7. Максутов С. Облік і аналіз грошових потоків підприємства // Вестник бухгалтера и аудитора Украины. – 2005.- №18. - с. 4-6.

8. Дмитренко О. Аудит безготівкових розрахункових відносин //Підприємництво, господарство і право.-2006.-№9.- с. 92 - 94