Экономические науки/7.Учет и аудит

Шульгіна О.А.

Науковий керівник: к.е.н., доц. Зуєвська О.В.

Донецький державний університет управління, Україна

ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ ЕКОЛОГІЧНОГО АУДИТУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

 

У 2004 році в Україні було прийнято Закон України «Про екологічний аудит». Прийняття цього Закону відкрило нову сторінку забезпечення екологічної безпеки в Україні.

Згідно з Законом екологічний аудит – це документально оформлений системний незалежний процес оцінювання об'єкта екологічного аудиту, що включає збирання і об'єктивне оцінювання доказів для встановлення відповідності визначених видів діяльності, заходів, умов, системи управління навколишнім природним середовищем та інформації з цих питань вимогам законодавства України про охорону навколишнього природного середовища та іншим критеріям екологічного аудиту [1].

На сьогодні склалися об'єктивні і суб'єктивні передумови впровадження системи екологічного аудиту в практику українських підприємств. Серед них:

-       можливість ретельного вивчення досвіду розвинутих країн щодо впровадження ефективних інструментів охорони навколишнього середовища, таких як екологічний менеджмент та екологічний аудит;

-       необхідність дотримання екологічних вимог країн-членів ЄС при налагодженні економічного співробітництва з ними українських підприємств;

-       наявність державних стандартів серії ДСТУ ISO 14000 з управління охороною навколишнього середовища та екологічного аудиту;

-       обізнаність керівників українських підприємств щодо систем менеджменту навколишнього середовища та екологічного аудиту [2].

Екологічний аудит вирішує наступні завдання, які показано на рис. 1 [3].

Рис. 1. Завдання екологічного аудиту

На практиці робота з організації та проведення екологічного аудиту складається з декількох послідовних етапів, які наведено на рис. 2 [4].

Рис. 2. Етапи проведення екологічного аудиту

Всі матеріали, отримані в результаті екологічного аудиту, всі відомості і сам остаточний звіт є конфіденційною інформацією, що належить замовнику еко-аудиту. Вона може бути використана виключно з метою забезпечення дотримання вимог технічних і правових норм та організації системи управління навколишнім природним середовищем, охорони здоров'я та раціонального використання природних ресурсів.

Необхідно зазначити, що екологічний аудит є складовою частиною розвитку українських підприємств, тому що велика кількість з них наносить шкоду екології країни. Тому використання екологічного аудиту є необхідним на підприємствах України.

Проведення екологічного аудиту на підприємствах дозволить забезпечити контроль над природоохоронною діяльністю підприємств з боку уряду та інших зацікавлених сторін, попередити негативний вплив на навколишнє середовище та здоров'я людей, а також покращити співпрацю України з європейськими державами. Але треба зауважити, що впровадження екологічного аудиту в Україні стримується недосконалістю законодавства. Тому першочерговими завданнями в напрямку розвитку екологічного аудиту в Україні є формування відповідної нормативно-правової бази, ведення реєстрів учасників, організація підготовки екологічних аудиторів.

Список використаних джерел

1. Про екологічний аудит: закон України від 24.06.2004 р. № 1862-IV // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.

2. Кушнір Ю.В. Перспективи впровадження екологічного аудиту на промислових підприємствах / Ю.В. Кушнір // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua.

3. Лебедевич С.І. Становлення екологічного аудиту в Україні / С.І. Лебедевич // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua.

4. Дедуник У.П. Екологічний аудит: питання теорії і практики / У.П. Дедуник // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua.