К. пед. н., доц. Лобачева І. Ф., Стаднік В., Божинська В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Економічний аналіз як засіб підвищення ефективності діяльності підприємства в Україні

Питання економічного аналізу відіграють важливу роль при оцінці ефективності господарської діяльності та пошуку шляхів її підвищення. Будь-яка підприємницька діяльність потребує постійного контролю за своїм розвитком, аналізу процесів під дію яких потрапляє підприємство в сучасних умовах господарювання. Економічну сторону підприємства відображає система показників, які дають економічну оцінку процесам та результатам цієї діяльності. Господарська діяльність підприємств, як і інші явища суспільного життя, потребує систематичного вивчення, узагальнення, систематизації та аналізу для успішного й ефективного управління нею.

Тобто проблема полягає в тому, що більшість підприємців, які зіткнулися з перешкодами, не задумуються над необхідністю та важливістю саме економічного аналізу своєї діяльності, а тому взагалі його не здійснюють. На підприємствах відсутні кваліфіковані економісти, які могли б ефективно здійснювати аналіз основних показників діяльності підприємства і своєчасно розробляти можливі шляхи виходу з кризових ситуацій.

Проблемами економічного аналізу на сьогодні займається велика кількість закордонних і вітчизняних економістів та науковців: І.П.Житна, А.М. Нескреба, Л.Ю.Буряк, В.М. Івахненко, В.О. Мец, А.Ф. Павленко, Є.В. Мних, В.І. Захарченко, І.І.Цигилик та інші. Всі вони приділяють значну увагу теоретичному підходу до вирішення проблем, з якими може зіткнутися підприємство, здійснюють розробку методології економічного аналізу та її практичне втілення.

Економічний аналіз необхідний на всіх етапах підприємницької діяльності: від задумів і формування підприємства до реалізації кожного етапу його функціонування, дотримуючись принципів етапності самого аналізу. Саме на основі даних результатів аналізу розробляються і приймаються управлінські рішення, які в сучасних умовах жорсткої конкуренції не можуть прийматись інтуїтивно та приблизно, адже ефективність функціонування підприємства значною мірою залежить від умілого керівництва, правильної організації виробництва та праці [1 ,91].

У ринкових умовах необхідність та ефективність економічного аналізу залежить від зовнішніх і внутрішніх чинників.

До внутрішніх чинників можна віднести раціональність організаційно-управлінської структури підприємства, високу конкурентоспроможність технологій виробництва, високий рівень організації та культури виробництва, раціональну виробничо-збутову політику, ефективність виробничо-фінансового менеджменту та ін. Зовнішні    чинники    -  це забезпеченість виробничими ресурсами (матеріальними, трудовими, технологічними системами), політична стабільність, ефективність системи державного регулювання процесів, наявність та ефективна реалізація відповідної національної програми тощо. Саме ці чинники на сьогодні гальмують економічний  прогрес  в  Україні,  стримують ділову  активність  підприємств 

[2 ,59].

Вплив цих та інших чинників, а також оцінка тієї кризової ситуації в економіці України, потребують розробки ефективних антикризових заходів, що забезпечать не просто виживання підприємства, а його стійкий фінансово-економічний розвиток. Цей процес потребує проведення комплексного аналізу як економічних показників, так і окремих сфер і напрямів діяльності підприємства:

- маркетинговий аналіз;

- аналіз стратегії господарюючого суб'єкта;

- аналіз і оцінка еластичності змін економічних обґрунтуванні стратегії й тактики бізнесу;

- альтернативна основа аналітичного пошуку;

- визначення й оцінка ризику підприємництва.

В ситуації, що склалася сьогодні в Україні, роль економічного аналізу значно зростає, особливо в умовах виникнення кризових явищ на підприємстві, коли саме завдяки проведенню комплексного економічного аналізу вдається визначити причини кризи та розробити і обґрунтувати можливі шляхи виходу з криз. Криза економіки України потребує активної аналітичної роботи, бо саме економічний аналіз дає змогу виявити й кількісно виразити залежності між результатами діяльності підприємства та ресурсами, заробітком, формою власності.

Функціонування економіки підприємств у сучасних умовах неможливе без використання інформаційних технологій. Сучасний економічний аналіз дає можливість запроваджувати на підприємстві системи комп'ютерного аналізу основних показників діяльності підприємства, але недоліком є те, що в Україні така практика проведення економічного аналізу не знайшла широкого розповсюдження.

Проведення автоматизованого аналізу передбачає широке використання для обробки первинної документації сучасної обчислювальної техніки, що дасть можливість за один раз без повторного звернення до первинного документа одержати всю необхідну для управління інформацію. Створення аналітичної системи має першорядне значення, оскільки безпосередньо впливає на ефективність управління всіма бізнес-процесами підприємства. Якість і обґрунтованість управлінських рішень у значній мірі залежить від достовірності, доступності й оперативності одержуваної інформації, а також від своєчасності і повноти її аналізу [3,171].

На нашу думку, автоматизація економічного аналізу надасть змогу підвищити ефективність управління, оскільки буде налагоджений оперативний зв'язок між головним центром управління і підрозділами підприємства.

Отже, з допомогою економічного аналізу ми отримуємо можливості правильно оцінити роботу підприємства і його підрозділів, виявити причини негараздів і наявні резерви,а також він уможливлює значне поліпшення рівня всієї економічної роботи, робить її серйозним стимулом науково-технічного прогресу і підвищення ефективності виробництва. За цих умов аналіз забезпечує можливість об’єктивної оцінки економічних результатів діяльності трудових колективів, визначення їхнього місця в галузі, регіоні, а також визначення внеску кожного робітника в загальний економічний результат діяльності підприємства відповідно до кількості та якості трудових затрат.

 

Список використаних джерел

1.                 Цигилик І.І.,Кропельницька С.О. Економічний аналіз - основний чинник підвищення ефективності підприємницької діяльності // Актуальні проблеми економіки. - 2003. - №7. - С. 90-96.

2.                 Мних Є.В. Сучасний економічний аналіз: питання методології та організації // Бухгалтерський облік та аудит. - 2006. - №1. - С. 55-61.

3.                 Шандова Н.В. Оцінка загальної стійкості розвитку промислового підприємства //Актуальні проблеми економіки. - 2010. - №9 - С.169-173.