Лепетан І.М., Мойсеєвої О.

м.Вінниця, ВНАУ

Особливості обліку доходів і результатів операційної діяльності підприємства

У сучасних умовах ринкової економіки й удосконалювання управління, вироблення нової стратегії розвитку підприємств посилюється роль і значення системи бухгалтерського обліку.

В Україні на сьогодні створено і діє ряд підприємств різних форм власності, розвивається нова ринкова система, з новими економічними принципами і вимогами.

Дослідження обліку операційних доходів у системі управління підприємством присвячені праці таких провідних вітчизняних учених, як: Атамас П.Й., Бутинець Ф.Ф., Васін Ф.П., Палій В.Ф., Тринька Л.В., Сопко В.В., Чумаченко М.Г., Федун С.В. та інші.

Метою нашого дослідження є узагальнення змісту доходів у системі управління виробничим персоналом.

 Обсяг реалізації продукції є одним із показників діяльності господарюючих суб’єктів. За своїм економічним змістом фактична величина реалізації характеризує кінцевий результат роботи підприємства, виконання обов’язків перед споживачами, ступінь участі в задоволенні ринку тощо.

Для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг, доходів від страхової діяльності, а також про суму знижок, наданих покупцям, та про інші вирахування з доходу на підприємстві призначено рахунок 70 «Доходи від реалізації» , до складу якого входять декілька субрахунків.

У більшості сільськогосподарських підприємствах організація обліку доходів операційної діяльності здійснюється на одному рахунку, де відображається вся інформація про різні за природою об’єкти. Проте підприємства можуть отримувати доходи від зовнішньої діяльності (дохід від операційної курсової різниці; отримання штрафів, пені, неустойок; списання кредиторської заборгованості; безкоштовне отримання необоротних активів тощо).

Це викликає необхідність визнання доходу (прибутку) від зовнішніх подій окремим елементом звітності і введення додаткового рахунку фінансового результату, для накопичення інформації про нього. Тобто, доцільно внести наступні корегування до Плану рахунків, що діє, а саме ввести субрахунок 795 «Прибутки від зовнішніх подій операційної діяльності» для обліку і узагальнення інформації про доходи (прибутки) від зовнішніх подій. По кредиту субрахунка 795 слід відображати суми в порядку закриття субрахунків доходів: 714 «Дохід від операційної курсової різниці», 715 «Отримані штрафі, пені, неустойки», 716 «Відшкодування раніше списаних активів», 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості», 718 «Дохід від безкоштовно отриманих оборотних активів». По дебету – суми в порядку закриття на субрахунок 441 «Нерозподілений прибуток». При цьому на субрахунку 791 «Фінансовий результат операційної діяльності» накопичуватиметься інформація виключно про фінансові результати від операцій[1].

У звіті Про фінансові результати до рядка 060 «Інші операційні доходи» ввести додатковий рядок 062 «в т.ч. дохід від зовнішніх подій», якій буде заповнюватися на підставі субрахунків 714 «Дохід від операційної курсової різниці», 715 «Отримані штрафі, пені, неустойки», 716 «Відшкодування раніше списаних активів», 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості», 718 «Дохід від безкоштовно отриманих оборотних активів».

Така методика обліку доходу від зовнішніх подій відображає економічну суть даного об'єкту і дозволяє отримувати як узагальнену, так і деталізовану інформацію про нього[3].

Крім того, слід внести корегування до тексту ПСБО 3 «Звіт про фінансові результати» і ПСБО 15 «Дохід», вказавши на незалежний від підприємства характер доходів, що виникають в результаті зовнішніх подій, і привести ознаки, за якими ту або іншу господарську операцію можна віднести до дій або подій.

Необхідно відзначити, що запропоновані корегування дозволять складати більш коректну фінансову звітність.

Також для оперативного виведення бухгалтерської звітності про фінансові результати доречним є широке застосування комп’ютерної техніки на сільськогосподарських підприємствах, яке є досить обмеженим явищем.

Ці дії дозволяють в якійсь мірі спростити роботу бухгалтерів та економістів, надаються ширші можливості для аналізу ситуації. Також застосування обчислювальної техніки дозволяє досить легко вести системний операційний облік доходів. Також зменшуються затрати часу на опрацювання облікової інформації і надаються можливості оперативного виведення бухгалтерської звітності про фінансові результати. Також застосування автоматизації обліку підвищує якість його ведення, якість бізнесу підприємства, дозволяє швидко реагувати й адаптуватись до змін у нормативно-правовій базі обліку.

Зміни в господарському механізмі роблять актуальною проблему підвищення ефективності діяльності суб’єктів господарювання. Відповідно зростає роль контрольно-аналітичних функцій, що зумовлює застосування ЕОМ для обробки інформації.

 

Список використаної літератури:

1.     Бабіч В.Спільна діяльність: облік та оподаткування / В. Бабіч, А. Поддєрьогін // Бухгалтерський облік і аудит. - 2011. - № 3. - C. 8-12.

2.     Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський облік в сільському господарстві. Навч. посіб. для студентів ВНЗ. За ред.. проф. Ф.Ф. Бутинця. ─ Житомир: ПП «Рута», 2003.─512с.

3.     Камінська Т. Г. Взає-мозв’язок доходів і витрат як категорій оціночних характеристик руху капіталу в обліку / Т. Г. Камінська // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. - 2010. - Вип. 154. - C. 170-178.